ELEKTROSTYMULACJA W REHABILITACJI

Dlaczego elektrostymulacja jest powszechnie wykorzystywana w rehabilitacji? Elektrostymulacja to nieinwazyjna oraz niefarmakologiczna terapia pozwalająca na zlikwidowanie bólu. Impulsy elektryczne wysyłane przez stymulator mogą pobudzać włókna nerwów czuciowych, dlatego do głównych celów można zaliczyć efekt znieczulający lub zmniejszenie dolegliwości bólowych.

ELEKTROSTYMULACJA – JAK TO DZIAŁA?

Stymulacja włókien nerwów czuciowych pozwala na blokowanie przekazywania bólu do układu nerwowego. Ponadto warto wspomnieć, że elektrostymulacja drugiego typu włókien czuciowych zwiększa wydzielanie endorfin, a tym samym zmniejsza ból. Urządzenia medyczne Compex mają wbudowane programy do niwelowania bólu, a elektrostymulacja znajduje swoje odzwierciedlenie w leczeniu ostrego lub przewlekłego bólu miejscowego. Warto jednak pamiętać, że nie należy korzystać z programów eliminacji bólu przez dłuższy czas bez zasięgnięcia porady odpowiedniego lekarza.

ELEKTROSTYMULATORY COMPEX

Elektrostymulatory Compex są ostatnio coraz częściej wykorzystywane w rehabilitacji. To urządzenia, które przynoszą ukojenie w wielu dolegliwościach bólowych i wspomagają proces rehabilitacji. Znajdujące się w naszej ofercie elektrotymulatory wyposażone są w technologię MI (Muscle Intelligence), dzięki której urządzenie po przeskanowaniu mięśni dokładnie wie, na jaką głębokość zastosować impulsy elektryczne. Część modeli posiada również funkcję MI-TENS, która ogranicza niepożądane skurcze mięśni w bolesnych miejscach. Na czym to polega? Stymulator z każdym wzrostem intensywności uzyskuje fazę testową, w przypadku wykrycia skurczu mięśniowego, narzędzie medyczne automatycznie obniża intensywność stymulacji.

Tens (z ang. Transceutaneous Electrical Nerve Stimulation) to nie inaczej jak przezskórna stymulacja nerwów poprzez impulsy elektryczne wysyłane przez stymulatory. Impulsy charakteryzują się niską amplitudą, docierają do nerwów obwodowych. Pozwalają tym samym na blokowanie impulsu nerwowego informującego mózg o bólu lub inicjują powstanie naturalnych substancji przeciwbólowych, wspominanych endorfin.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ ELEKTROSTYMULACJĘ?

Przewlekły ból może być leczony różnymi metodami. Jest odczuwany subiektywnie, więc stosuje się między innymi leczenie lekami – podawane przez dłuższy okres czasu, mogą powodować uzależnienie organizmu. Swoje minusy ma również zabieg chirurgiczny, który niesie za sobą ryzyko powikłań. Świetnym rozwiązaniem jest więc elektrostymulacja – idealna metoda alternatywna.

GŁÓWNE ZALETY REHABILITACJI PRZEZ ELEKTROSTYMULACJĘ:

  • prosta obsługa i użytkowanie
  • możliwość stymulacji w domu
  • ograniczenie przyjmowania leków, a tym samym minimalizacja działań ubocznych
  • skrócenie procesu rehabilitacji
elektrostymulatory compex rehabilitacja

Zobacz Elektrostymulatory z programami do rehabilitacji

Rehabilitacja z elektrostymulatorami mięśni Compex

Zobacz przykład ćwiczenia rehabilitacyjnego z użyciem elektrostymulatora Compex

Zobacz rozmieszczenie elektrod ból kolana / rehabilitacja kolana

Podziel się z innymi