Czy elektrostymulacja jest bezpieczna?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które usłyszały o elektrostymulacji i chciałyby skorzystać z jej dobrodziejstw lub po prostu przetestować czy działa.
Elektrostymulacja jest bezpieczna, należy jednak zawsze sprawdzić czy istnieją przeciwskazania do stosowania elektrostymulacji
Dlaczego Elektrostymulacja jest bezpieczna
Praktyka stymulowania włókien mięśniowych poprzez skurcze po raz pierwszy została wprowadzona już w latach 50-tych. Jednym z pierwszych krajów, które zdecydowały się na takie rozwiązanie była Rosja, gdzie wykorzystywano stymulację mięśni u astronautów.
Obecnie elektrostymulację stosujemy najczęściej za pomocą atestowanych urządzeń medycznych. Jest to ważny aspekt, ponieważ elektrostymulatory ze statusem urządzeń medycznych podlegają atestom i kontroli oraz są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Kontrola urządzeń dopuszczonych do obrotu w Polsce i nadawanie im statusu urządzeń medycznych gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i nie pozostawia wątpliwości co do pochodzenia urządzeń. Sprawdzone marki elektrostymulatorów, które mają statusy urządzeń medycznych to Compex, Chattanooga, VeinoPlus, Globus
Impulsy używane w elektrostymulacji są bezpieczne dla zdrowia. Programy, cykle i zabiegi można bezpiecznie samemu przeprowadzać w domu lub podczas podróżowania. Elektrostymulację można wykorzystać w treningu, regeneracji, odnowie biologicznej, rehabilitacji, zabiegach przeciwbólowych czy fitnessie. Wykonywanie zabiegów za pomocą elektrostymulatorów Compex jest w pełni bezpieczne. Prąd, który jest wykorzystywany w urządzeniach to prąd stały dwufazowy, który eliminuje jakiekolwiek ryzyko poparzenia.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania elektrostymulacji
Osoby w pełni zdrowe mogą bezpiecznie korzystać z elektrostymulacji do celów regeneracyjnych, treningowych czy przeciwbólowych. Natomiast przy leczeniu elektrostymulacją oraz przy korzystaniu z elektrostymulacji dla celów związanych ściśle ze zdrowiem należy przestrzegać zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty oraz zapoznać się z krótką listą ograniczeń kiedy nie powinno się bez zgody lekarza stosować elektrostymulatorów. Wykluczenia ogólne to:
- Ciąża (kobiety w ciąży – okolice brzucha)
- Padaczka oraz choroby o podłożu psychicznym.
- Wszczepiony rozrusznik serca
Bezpieczeństwo elektrostymulacji potwierdza fakt, że elektrostymulatory są stosowane w leczeniu dzieci z problemami neurologicznymi
W Polsce jest kilkanaście ośrodków terapii i rehabilitacji dziecięcej, gdzie elektrostymulatory Compex, Chattanooga i Globus stanowią bardzo ważny element terapii schorzeń neurologicznych typu porażenie mózgowe dziecięce, SMA, spastyczności, niedowłady, problemy z ruchem, czuciem, czy autyzm.
Ośrodki takie jak Centrum Rehabilitacji Libold, Klinika Olinek, czy Instytut Paleye na co dzień pracują przy terapiach z dziećmi używając m.in. elektrostymulacji i to w pracy nawet z kilkumiesięcznymi niemowlakami. Oczywiście praca z elektrostymulacją z dziećmi wymaga szczególnej uwagi i wiedzy, natomiast możliwość stosowania zwłaszcza w tak złożonych problemach zdrowotnych świadczy o bezpieczeństwie tej technologii. Więcej o rehabilitacji dzieci z pomocą elektrostymulacji.
Jakie są skutki uboczne elektrostymulacji?
Elektrostymulacja nie ma skutków ubocznych. Istnieje bardzo rzadka możliwość oparzenia elektrycznego w przypadku stosowania urządzeń bez atestu. Może to nastąpić poprzez uszkodzone przewody lub elektrody. Ponadto nie powinno się stosować elektrostymulacji na mięśniach szyi, głowie lub klatce piersiowej. Skurcze w rzadkich przypadkach mogą bowiem doprowadzić do utrudnionego oddychania.
Elektrostymulacja kiedy są zalecenia do stosowania
Współczesne elektrostymulatory zostały zaprojektowane w taki sposób aby ich użytkowanie było łatwe i intuicyjne bez względu na stopień zacięcia technicznego użytkownika. Elektrostymulację można wykorzystać w leczeniu, treningu, regeneracji, odnowie biologicznej, rehabilitacji, zabiegach przeciwbólowych czy fitnessie.
Kiedy stosować elektrostymulację
Elektrostymulatory od kilkunastu lat stały się urządzeniami zminiaturyzowanymi i powszechnie dostępnymi. Dzięki temu możemy stosować elektrostymulatory w domowych terapiach chorych, osób aktywnych czy sportowców. Lekarze i fizjoterapeuci coraz częściej polecają elektrostymulację jako receptę na poprawę zdrowia, funkcjonowania mięśni, regenerację po aktywności czy usuwanie dolegliwości bólowych. Szczególnie chętnie po elektrostymulację sięgają zawodnicy i aktywni fizycznie. Drugą grupę stanowią osoby borykające się z bólami, problemami z funkcjonowaniem mięśni (np.: zanik mięśni), bólami stawów czy pleców
Kiedy stosować Impulsy TENS
TENS to najczęściej stosowany rodzaj prądu w eletkrostymulacji. Skrót oznacza Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, co można przetłumaczyć jako podskórna stymulacja nerwów. Elektrostymulacja TENS jest sposobem skutecznej metody walki z bólem, który udowodniono naukowo. Do tego TENS jest nieinwazyjny, a co najważniejsze unikamy lub ograniczamy stosowanie tabletek, maści czy zastrzyków przeciwbólowych.
Zalecenia do stosowania Elektrostymulacji TENS
Stosowanie elektrostymulacji TENS zaleca się zazwyczaj pacjentom borykającym się ze stałymi, przewlekłymi albo powracającymi bólami takimi jak: ból lędźwi, lumbago, bóle dolnego, środkowego, czy górnego odcinka kręgosłupa. TENS pomoże przy bólach stawów (ból kolan, ból kostek, czy ból obręczy barkowej). Elektrostymulacja całkiem dobrze poradzi sobie też z bólami po operacjach lub będących następstwem zapalenia. Środowisko naukowe i liczne badania jednoznacznie wskazują, że elektrostymulacja pomaga w dużym stopniu złagodzić bolesności.
Proste Elektrostymulatory TENS
Impulsy i EMS
Drugim rodzajem impulsów w Elektrostymulacji jest Electrical Muscle Stimulation będący rozwinięciem skrótu EMS. W tłumaczeniu jest to stymulacja nerwowo-mięśniowa.
Zalecenia do stosowania Elektrostymulacji EMS
Elektrostymulację EMS szczególnie polecana jest w dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Ten rodzaj impulsów odpowiada za bezpośrednie stymulowanie konkretnych mięśni w celu ich aktywizacji i wykonania przez nie pracy.
Elektrostymulacja EMS jest nieocenionym sposobem w ratowaniu masy i siły mięśnia podczas kontuzji, choroby czy urazu sportowca. Idealnie sprawdza się w niwelowaniu dysbalansu mięśniowego (różnicy w masie, sile czy dynamice danego mięśnia po obu stronach ciała). Stymulacja EMS pozwala wywoływać zróżnicowane reakcje organizmu na dostarczanie do mięśni bodźców w inny sposób niż przy klasycznym programie treningowym. Tego typu bodźcowanie może poprawiać wyniki sportowe, zapobiegać stagnacji, czy złamać rutynę i zmęczenie powtarzalnością ćwiczeń w niektórych sportach.
Inną możliwością wykorzystania EMS może być poprawa utlenienia mięśni i rozgrzewka przed zawodami, wysiłkiem fizycznym czy treningiem.