Wsparcie Regeneraji Mięśni – badania z udziałem baseball’istów (Studia kliniczne dowodzą skuteczności elektrostymulacji mięśni) cz. 2
Elektrostymulacja w coraz większym stopniu jest obecna na obiektach sportowych i coraz częściej jest wykorzystywana w procesach treningowych, fizjoterapeutycznych, regeneracyjnych i rehabilitacyjnych w profesjonalnym sporcie. Tym razem przyjrzymy się konspektowi badań nad wpływem elektrostymulacji na regenerację mięśni u zawodników Baseballa.
Efekty zastosowania trzech różnych metod regeneracyjnych z wykorzystaniem elektrostymulacji zastosowanych w czasie przerw u zawodników baseballowych z pozycji miotacza
W baseballu (ale także w innych sportach) bardzo istotnym jest aby pomiędzy seriami meczów i ciężkich treningów, kiedy niezbędne jest działanie na najwyższych poziomach sprawności, zadbać o odpoczynek w czasie przerw między okresami wysokiej aktywności.
W kalifornijskim studium, autor badania zestawia efektywność trzech różnych form regeneracji w celu określenia, która z nich jest najbardziej efektywna dla zawodnika na pozycji miotacza po rundach miotania w meczu baseballu:
- Regeneracja pasywna- brak aktywności przez 6 minut
- Aktywna regeneracja w formie joggingu- 6 minutowy jogging
- Aktywna regeneracja EMS- 6 minut programu „Aktywna regeneracja” z wykorzystaniem Elektrostymulatora Compex
Aktywna regeneracja z Elektrostymulatorem Compex wykazywała redukcję poziomu mleczanów we krwi, w przeciwieństwie do pozostałych metod, które takowej nie ujawniły. Obniżenie tych parametrów pozwala na regenerację mięśni, co z kolei prowadzi do polepszenia efektów gry zawodnika w dalszych rozgrywkach na pozycji miotacza.
Wykazano również, że zmierzona prędkość miotania była wyższa po zastosowaniu regeneracji NMES w stosunku do regeneracji poprzez sesje joggingu.
Subiektywne odczucia zawodników także były korzystniejsze po sesji z elektrostymulacją Compex niż po regeneracji joggingiem, co może wynikać z poprawy miotania po powrocie do gry po przerwie. Autor badania poleca regenerację z elektryczną stymulacją mięśni z powodu ponadprzeciętnej
redukcji poziomu mleczanów we krwi i lepszym odczuciom subiektywnym zawodników