tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Co to jest Elektrostymulacja

Elektrostymulacja to skontrolowany klinicznie, nieinwazyjny oraz niefarmalogiczny sposób stymulacji mięśni. Zastosowanie elektrostymulacji możemy znaleźć przede wszystkim w działaniach rehabilitacyjnych oraz fizjoterapeutycznych. Ostatnio jednak elektrostymulację wykorzystują także sportowcy jako uzupełnienie rozgrzewki i pozostałych ćwiczeń. Dzisiejsze urządzenia do EMS oferują szeroką możliwość modyfikacji ustawień, by dopasować się do potrzeb każdego zawodnika. Dodatkowo często mają wielkość telefonu komórkowego, co sprawia, że łatwo je nosić ze sobą czy przechowywać. Nowe technologie z powodzeniem wkraczają również w świat treningu domowego. Czy warto z nich skorzystać?

Czym jest elektrostymulacja i jak działa?

Elektrostymulacja jest aktualnie integralną częścią fizykoterapii i algezjologii (nauki zajmującej się badaniem i leczeniem bólu). Jest to technika stosowana przez fizykoterapeutów od wielu lat. Dzisiaj, wielu wiodących sportowców używa elektrostymulacji dla poprawy rezultatu swoich treningów. Jest to doskonałe narzędzie do zapobiegania urazom i do dania mięśniom konkretnej kuracji jakiej potrzebują w określonym czasie programu ćwiczeń.

Elektrostymulacja nie jest cudowną techniką; opiera się na tym jak działa twoje ciało. Zasada działania elektrostymulacji jest bardzo prosta. Urządzenie dokładnie naśladuje proces, który zachodzi kiedy mózg zmusza mięśnie do skurczu. Kiedy decydujemy się na spięcie mięśnia nasz mózg przesyła sygnał elektryczny, który za pośrednictwem włókien nerwowych dociera do mięśnia, a ten z kolei reaguje skurczem.

W przypadku elektrostymulacji, mięsień ruchowy jest pobudzany przez kontrolowane impulsy elektryczne, co gwarantuje efektywność, bezpieczeństwo i komfort użycia. W rzeczywistości, mięśnie nie rozróżniają dobrowolnych skurczy (prowokowanych przez mózg) od tych wywołanych sztucznie: działanie jest dokładnie takie samo. Jest to zupełnie naturalne!

Na czym polega Elektrostymulacja

Elektrosymulator dostarcza mięśniom pewnego rodzaju specyficznych bodźców wykorzystując fakt, iż działanie naszego układu nerwowego oparte jest w gruncie rzeczy na zjawiskach elektrycznych. Wysyła impulsy elektryczne, które poprzez nerwy motoryczne (ruchowe) doprowadzają do skurczu danego mięśnia lub grupy mięśni – każdy taki skurcz wiąże się z pracą wymagającą pewnej ilości energii. Nasz organizm nie potrafi odróżnić sygnałów wytworzonych sztucznie od naturalnych bodźców, zatem rozpoczyna on pracę zgodnie z „rozkazami” odpowiednio zaprogramowanego elektrostymulatora.

Inny rodzaj elektrostymulacji stosowane są w fizjoterapii w celu łagodzenia bólu. Ich działanie polega na stymulacji nerwów czuciowych, które zmniejszają dolegliwości poprzez zwiększenie wydzielania endorfin oraz blokowanie impulsów bólowych przed dotarciem do układu nerwowego.

ELEKTROSTYMULACJA W SPORCIE – CO TO JEST?

Z pewnością wielu z Was zastanawia się, co to jest elektrostymulacja. W ostatnim czasie to coraz popularniejsza metoda osiągnięcia wyznaczonych celów sportowych. Przede wszystkim świetnie uzupełnia regularne treningi i zbilansowaną dietę. Elektrostymulacja przenosi trening na inny poziom, pozwala na zmuszenie mięśni do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

NA CZYM POLEGA ELEKTROSTYMULACJA?

Elektrostymulacja polega na stymulowaniu włókien nerwowych za pomocą elektrod, które przekazują impulsy elektryczne wytwarzane przez stymulatory Compex. Wspomniane przed chwilą impulsy są wysokiej jakości, w pełni bezpieczne i skutecznie oddziałują na włókna nerwowe, w tym:

 • Nerwy ruchowe w celu elektrostymulacji mięśni zwanej potocznie elektryczną stymulacją mięśni (EMS)
 • Niektóre rodzaje wrażliwych włókien mięśniowych w celu uzyskania efektu znieczulenia lub redukcji bólu.

NA CZYM POLEGA ELEKTROSTYMULACJA NERWÓW RUCHOWYCH?

Mózg każdej osoby, w trakcie wykonywania dobrowolnej aktywności, wysyła napięcia do mięśnia, po czym komenda jest przekazywana do włókien nerwowych przy pomocy sygnału elektrycznego. Kolejnym etapem przy dostarczaniu komendy jest skurcz mięśnia. Elektrostymulacja identycznie odtwarza ten proces, z tym, że komenda nie wysyłana jest przez mózg, a przez stymulator Compex. Warto podkreślić w tym momencie, że reakcja mięśnia jest identyczna, jak przy wysyłaniu sygnału przez mózg. To oznacza, że mięśnie nie rozróżniają komend wysyłanych przez mózg i elektrostymulator.

Mięśnie można poddawać różnego rodzaju treningowi, wszystko uzależnione jest między innymi od liczby impulsów na sekundę, czasu trwania skurczu, odpoczynku, czy całkowitego czas trwania programu. W tym wypadku włókna mięśniowe możemy podzielić na włókna wolne, średnie oraz szybkie. Na czym polega ta różnica? Przede wszystkim sprinter będzie miał szybsze włókna, niż choćby maratończyk.

Drugim rodzajem jest stymulacja nerwów czuciowych. Uwzględniono taki podział, ponieważ impulsy elektryczne przesyłane przez stymulator mogą pobudzać również włókna nerwów czuciowych, a tym samym użytkownik może odczuć efekt znieczulający, czy zmniejszający dolegliwości bólowe. Tego typu elektrostymulacja pozwala na blokowanie przekazywania bólu do układu nerwowego. Stymulacja nerwów czuciowych zwiększa wydzielanie endorfin, a tym samym zmniejsza poczucie bólu. Elektrostymulatory Compex wykorzystywane są również do leczenia ostrego i przewlekłego bólu miejscowego czy bólu mięśni.

KORZYŚCI ELEKTROSTYMULACJI:

 • minimalne obciążenie stawów i ścięgien
 • pozwala na cięższy trening mięśni, niż dobrowolna aktywność
 • znaczna poprawa różnych cech mięśni
 • brak zmęczenia sercowo-naczyniowego oraz psychicznego

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o uzyskaniu optymalnych rezultatów. Przedstawiciele marki Compex zalecają uzupełnienie sesji elektrostymulacji regularnymi ćwiczeniami fizycznymi oraz zrównoważoną i zdrową dietą. Nie można zapomnieć również o zrównoważonym stylu życia.

Zastosowanie elektrostymulacji

Zastosowanie elektrostymulacji jest bardzo szerokie. W zależności od możliwości i sprzętu jaki posiadamy, możemy wykorzystać urządzenia m. in. w:

 • zapobieganiu lub hamowaniu spazmu mięśniowego,
 • reedukacji utraconej funkcji mięśnia
 • utrzymaniu lub zwiększeniu zakresu ruchu w stawach
 • zwiększeniu krążenia lokalnego krwi
 • urozmaiceniu oraz zwiększeniu efektywności treningu: podczas rozgrzewki, w ćwiczeniach siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych, oporowych,
 • regeneracji mięśni
 • rehabilitacji po kontuzjach.

Jak Elektrostymulacja może pomóc w treningu

Elektrostymulacja może pełnić w procesie modelowania sylwetki niezwykle istotną rolę, zarówno w budowie masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej – wielu kulturystów wykorzystuje elektrostymulację wspomagająco do rozbudowy mięśni oraz podczas procesu rzeźbienia sylwetki. Stymulacja elektryczna może uzupełniać naszą aktywność fizyczną także jako element rozgrzewki, czy pomoc w rozluźnianiu mięśni przed lub po tradycyjnym treningu. Sztucznie wygenerowane bodźce elektryczne pełnią również niezwykle istotną rolę, kiedy pragniemy podtrzymać sprawność naszych mięśni w okresach przetrenowania, czy podczas kontuzji ścięgien lub stawów.

Elektrostymulacja mięśniowa bywa stosowana również podczas spalania tkanki tłuszczowej. Działanie to jest tym efektywniejsze, im więcej partii mięśniowych będzie stymulowanych do pracy, czyli im większej ilości elektrod użyjemy. Przenośne urządzenia stosowane w warunkach domowych posiadają na ogół 2 kanały (4 elektrody samoprzylepne) i tutaj bodźce elektryczne przynoszą nieco mniejsze efekty niż w innych obszarach zastosowania. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że każde działanie zmuszające mięśnie do pracy poprawia ogólny bilans spalonych kalorii, przyczyniając się w jakimś stopniu do redukcji tkanki tłuszczowej.

Warto podkreślić, iż elektrostymulacja jest całkowicie bezpieczna. Jej działanie odwzorowuje bowiem naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że zawsze należy zachować umiar w ilości i sposobie stymulacji mięśni, bez względu na pochodzenie sygnału elektrycznego (naturalny czy z elektrostymulatora). Podobnie jak z każdym rodzajem aktywności ludzkiej należy dbać o różnorodność i stosować elektrostymulację jako dodatkowe obciążenie organizmu, pozwalające stymulować mięśnie wtedy, kiedy naturalny wysiłek fizyczny nie jest możliwy lub gdy nie jest wskazany. Elektrostymulacja EMS nie może być podstawą lub jedynym narzędziem wykorzystywanym do budowania tkanki mięśniowej lub siły, pomimo niezaprzeczalnych i wielkich zalet tej metody pobudzania mięśni do pracy. Pamiętajmy, że nasz pełny potencjał możemy osiągnąć tylko dzięki naszej ciężkiej pracy.

 

Elektrostymulacja TENS

Proste urządzenia do elektrostymulacji z prądami przeciwbólowymi TENS

Elektrostymulacja – zaawansowane urządzenia z różnymi rodzajami prądów

Zobacz też:

Elektrostymulacja na bóle Menstruacyjne i Porodowe

Jakie są perspektywy rozwoju elektrostymulacji w aspekcie nowych technologii w medycynie

Większość rozwiązań z dziedziny elektrostymulacji nie jest nowym rozwiązaniem, zatem czy możemy liczyć na rozwój elektrostymulacji tak dynamicznie jak rozwijają się obecnie inne dyscypliny fizykoterapii?

Elektrostymulacja jest obecnie stosowana w różnych dziedzinach medycyny, w tym w terapii bólu, rehabilitacji po urazach i operacjach, leczeniu zaburzeń mięśniowych oraz w treningu sportowym. Perspektywy na rozwój elektrostymulacji są bardzo obiecujące, ze względu na jej skuteczność, bezpieczeństwo i niskie koszty.

Jednym z obszarów, w którym elektrostymulacja może być stosowana w przyszłości, jest leczenie zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy zaburzenia ruchowe spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Elektrostymulacja głęboka (DBS) jest już stosowana w leczeniu choroby Parkinsona, ale nadal trwają badania nad jej wykorzystaniem w innych zaburzeniach neurologicznych.

Kolejnym obszarem, w którym elektrostymulacja może być rozwijana, jest leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Elektrostymulacja może być stosowana do wzmacniania mięśni, poprawy ich funkcji oraz przyspieszenia procesu rehabilitacji po urazach.

Innym obszarem, w którym elektrostymulacja może znaleźć zastosowanie, jest trening sportowy i poprawa wydajności fizycznej. Elektrostymulacja mięśni może być stosowana do zwiększenia siły mięśniowej, poprawy wytrzymałości i przyspieszenia procesu regeneracji po treningu.

Wreszcie, rozwój elektrostymulacji może przyczynić się do poprawy jakości życia osób starszych lub niepełnosprawnych poprzez wzmacnianie mięśni i poprawę funkcji ruchowych.

Podsumowując, perspektywy na rozwój elektrostymulacji są bardzo obiecujące, a dalsze badania i innowacje w tej dziedzinie mogą przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów i sportowców.

[FM_form id="1"]