Trening Okluzyjny

Trening Okluzyjny BFR

W 2021 roku Australijski Instytut Sportu (AIS) opublikował wytyczne dotyczące treningu z ograniczeniem przepływu krwi (BFR). Celem tych wytycznych jest informowanie o bezpiecznym stosowaniu BFR w treningu. Są one również przydatne jako punkt odniesienia przy tworzeniu minimalnych standardów przez Organizacje Sportowe oraz indywidualnych praktyków.

Trening z ograniczeniem przepływu krwi (BFR) coraz częściej wykorzystywany jest w systemach sportowych, zarówno w treningu siłowym, jak i rehabilitacyjnym. BFR stosuje się w połączeniu z treningiem oporowym, aerobowym, specyficznym dla danego sportu, podczas okresów odpoczynku oraz po urazach lub operacjach.

Czas trwania Stosowanie BFR

Czas trwania Stosowanie BFR powinno być ograniczone do mniej niż 20 minut dla kończyn dolnych i 15 minut dla górnych, z zapewnieniem odpowiedniego czasu na reperfuzję tkanek (3 minuty).

Szerokość opasek do treningu okluzyjnego

Szerokość mankietów zazwyczaj waha się od 5 cm do 18 cm. Szerokość mankietu na kończynie jest głównym czynnikiem determinującym % AOP (ciśnienie okluzyjne tętnicze) przy danym ciśnieniu. Ważne jest, aby wiedzieć, że ustawienie dwóch mankietów o różnych szerokościach na to samo ciśnienie skutkuje różnym stopniem okluzji.

Preskrypcja ciśnienia okluzyjnego

Praktycy i prowadzący powinni obliczać indywidualne AOP podczas przepisywania i stosowania treningu BFR. Można to zrobić za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej lub urządzenia, takiego jak AirBands, które wykorzystuje wbudowane czujniki do pomiaru AOP. Zaleca się, aby AOP indywidualnego sportowca było ponownie obliczane na początku każdego nowego bloku treningu BFR.

Preskrypcja ciśnienia okluzji

Trening oporowy

  • 40−80% okluzji kończyny
  • ciśnienie 20−40% 1 RM
  • Wydech podczas wysiłku

Trening aerobowy

  • 40-80%. okluzji kończyny
  • Ćwiczenia na poziomie <50% VO2max lub 50% HRR (rezerwa tętna).
Pokaż filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7