Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad zintegrowaniem elektrostymulatora do przygotowań do maratonu. Okazuje się, że urządzenie Compex może okazać się kluczem do zrealizowania celów i osiągnięcia naprawdę dobrego wyniku. Zachęcamy do lektury!
Podstawowe pytanie brzmi – kiedy rozpocząć przygotowania do maratonu? Profesjonalni trenerzy twierdzą, że treningi przygotowujące człowieka do biegu długodystansowego powinny rozpocząć się na 10 tygodni przed startem. Warunkiem szkolenia jest jednak dobry poziom ogólnego przygotowania fizycznego i regularne treningi prowadzone jeszcze na kilka miesięcy przed startem. Tymczasem urządzenia Compex umożliwiają biegaczom przyzwyczajenie mięśni poprzez ich stymulację – zwłaszcza z programem wzmacniającym – co powinno rozpocząć się na około trzy tygodnie przed wspominanym 10-tygodniowym planem treningowym.
Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku regulacja intensywności stymulacji mięśni. Ważne jest, aby osiągnąć najwyższy poziom intensywności, dlatego każdy z chętnych musi poznać swoje granice. Intensywność jest w tym wypadku określana jako liczba włókien mięśniowych, które są zaangażowane do stymulacji. Jaki jest najlepszy sposób na sprawdzenie maksymalnej tolerancji? To własna ocena tego, z czym organizm jest w stanie sobie poradzić. Skurcze muszą być mocne, ale zawsze powinny być do przyjęcia przez nasz organizm.
Kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci osiągnąć cel:
- stosowanie elektrod zgodnie ze schematami
- rozważenie zmiany elektrod na bieżąco – jeżeli warstwa żelu na elektrodzie pogarsza się, to będą słabiej przewodzić impulsy elektryczne
- zwiększaj intensywność co 3, 4 lub 5 skurczy
- w kolejnej sesji dąż do przekroczenia poziomu intensywności osiągniętego w poprzedniej sesji
Urządzenia Compex są bardzo często używane przez profesjonalnych biegaczy maratonów. Każdy z programów niesie za sobą spore korzyści, takie jak:
- Kapilaryzacja – natlenienie mięśni
- Stabilizacja – budowa mięśni
- Regeneracja – aktywna odnowa mięśni