Cennik wypożyczenia elektrostymulatorów Compex
Wypożyczenie Elektrostymulatora
W przypadku kontuzji, czy po zabiegu ortopedycznym lub operacji nasz organizm wymaga spokoju i odpoczynku. Nie jest to niestety korzystne dla naszych narządów ruchu, a więc mięśni, stawów i kości. Przy dłuższym czasie braku ruchu w organizmie zachodzą zmiany, które powodują problemy i mogą przyczyniać się do konieczności podjęcia długotrwałem i kosztownej rehabilitacji.
Jak temu zapobiec.
W przypadku kontuzji lub operacji dotyczących kończyn dolnych największym problemem jest atrofia mięśni ud, łydek i pośladków. Atrofia mięśniowa to nic innego jak spadek masy i zanikanie tkanki mięśniowej. Na przykład w przypadku popularnej operacji atroskopowej z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – masa mięśnia czworogłowego uda potrafii spaść o 1-2 cm w obwodzie w pierszych 24 godzinach po zabiegu. Następne dni mają zazwyczaj mniejszą dynamikę, ale procesy kataboliczne trwają mimo pierwszych sesji rehabilitacyjnych.
Każde unieruchomienie kończyny wpływa nie tylko na utratę masy i siły mięśni, ale też powoduje spięcia, zrosty, czy przykurcze i inne dolegliwości, z którymi praktycznie od razu możemy zacząć działać. Ważnym aspektem jest też fakt, że po każdym zabiegu lub kontuzji nie możemy od razu pozwolić sobie na intensywną rehabilitację klasyczną, bo po zabiegu przede wszystkim potrzebny jest odpoczynek i nie forsowanie organizmu.
Wykorzystanie Elektrostymulatora w Rehabilitacji
Odpowiedzią na problemy związane z unieruchomieniem pacjenta może być wczesna, a nawet przedoperacyjna rehabilitacja i fizjoterapia z wykorzystaniem elektrostymulacji.
W skrócie elektrostymulacja pobudza mięśnie do pracy, przez co zapobiegamy ich katabolizmowi (rozpadowi) oraz zwiększamy ukrwienie włókien mięśniowych i tkanek w okolicach stawów i mięśni. Elektrostymulacja jest szeroko wykoszystywana w medycynie, rehabilitacji, fizjoterapii oraz w treningu i regeneracji. Za skutecznością terapii za pomocą stymulacji mięśni stoją badania naukowe, technologia, ponad 30 lat doświadczenia i co najważniejsze lata praktyki z najlepszymi sportowcami na Świecie w rozmaitych dyscyplinach sportowych.
Elektrostymulatory już od pierwszych dni po operacji, urazie czy kontuzji mają za zadanie wspierać i stymulować mięśnie i stawy pacjenta.
Dlaczego elektrostymulacja jest ważna w rehabilitacji
Jeżeli pojawia się uraz lub jest potrzeba przeprowadzenie interwencji ortopedycznej zazwyczaj wiąże się to z unieruchomieniem kończyny i stawu. Nie mamy dużego pola manewru aby utrzymać ją w dobrej kondycji przez okres rekonwalescencji. Zaczyna postępować atrofia mięśni, która przy poważniejszych kontuzjach może skończyć się dysbalansem mięśni nawet na poziomie 40-50 %.
Wdrażając elektrostymulację do procesu leczenia, a nawet jeżeli wiemy o operacji stosując ją jeszcze przed zabiegiem redukujemy groźne skutki braku ruchu i braku pracy naszych mięśni.
Zapobieganie Atrofii Mięśniowej w Rehabilitacji za pomocą Elektrostymulatorów
Unieruchomienie kończyn po zabiegu lub kontuzji zalecany jest odpoczynek, w tym czasie nie mamy możliwości rozpoczęcia intensywnej rehabilitacji, więc jest to najważniejszy moment aby zapobiec spadkowi masy mięśni w kontuzjowanej kończynie.
Rozpoczęcie stymulacji praktycznie od razu po operacji czy kontuzji pozwala na bardzo wczesną reakcję na skutki unieruchomienia kończyny. Wykonując sesje elektrostymulacji – program „Muscle Artrophy” nawet kilka razy dziennie nie pozwalamy na rozpoczęcie procesów katabolicznych w mięśniach. Dla przykładu w popularnym zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) wykonywanego atroskopowo w pierwszych 24 godzinach obwód uda może zmniejszyć się nawet o 1-2 cm. W kolejnych dniach dynamika spadku nie jest już tak widoczna, ale po dłuższym czasie, zwłaszcza przy braku możliwości podjęcia szybkiej rehabilitacji klasycznej lub jej zaniedbania dysbalans mięśni między stronami może wynieść nawet 40-50%.
Poprawa krążenia krwi (Kapilaryzacja) w procesie rehabilitacji
Drugim bardzo istotnym elementem w rehabilitacji, który pojawia się przy stosowaniu stymulatorów mięśni jest zwiększenie przepływu krwi w obszarach stymulowanych. Wzmożona cyrkulacja krwi we włóknach mięśniowych oraz w tkankach okalających kontuzjowany staw przyczynia się do przyśpieszenia procesów rekonwalezcencji i gojenia ran pooperacyjnych.
Bezpieczeństwo pacjenta – Elektrostymulacja
Elektrostymulatory Compex to urządzenia medyczne, które otrzymały odpowiedni atest jako urządzenie medyczne. Wykorzystywany w elektrostymulacji stały prąd dwufazowy jest bezpieczny i nie istnieje możliwość poparzenia skóry podczas sesji.
Elektrostymulacja a implatny i endoprotezy
Szczególnie wyróżniającą elektrostymulatory Compex cechą jest możliwość ich stosowania u osób z implantami ortopedycznymi, endoprotezami lub innymi metalowymi elementami w ciele. Sprzęt Compex nie powoduje interakcji z metalowymi przedmiotami w ciele pacjenta.