tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Artroza Stawów – Elektroterapia / Elektrostymulacja

Artroza to choroba zwyrodnieniowa stawów, która wynika ze zużywania się i zwyrodnienia się wszystkich lub niektórych tkanek budujących staw, takich jak np. tkanek chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni. Choroba ta jest prawie niewyleczalna i przyczynia się do bólów w stawach, które nasilają się z czasem postępowania choroby. Terapia przeciwbólowa z zastosowaniem różnych prądów (TENS, Interferencyjne, MikroPrądy), to skuteczny sposób aby złagodzić ból bez konieczności stosowania środków przeciwbólowych.

W wyniku procesu starzenia bardzo często dochodzi do zwyrodnienia stawów. Pomimo tego, iż skuteczność terapii elektrostymulacyjnej została udowodniona szczególnie w terapii przeciwbólowej kolan, zastosowanie prądów jest również bardzo skuteczne w terapii innych obszarów dotkniętych artrozą. Mniej skuteczne jest stosowanie na staw biodrowy ze względu na dystans od powierzchni skóry do miejsca powstawania bólu.

Elektrostymulatory przeciwbólowe pomocne w Artrozie

Artroza pleców oraz kręgosłupa jak stosować stymulację:

W życiu codziennym plecy są bardzo często narażone na obciążenie. Czy to przez podnoszenie ciężkich rzeczy, czy też przez wykonywanie niektórych aktywności fizycznych lub po prostu przez nieprawidłową postawę ciała przy chodzeniu lub siedzeniu. Z biegiem lat zarówno chrząstki jak i krążki międzykręgowe zużywają się, w szczególności gdy mięśnie pleców nie są wystarczająco rozwinięte. Proces ten prowadzi do dwóch symptomów: utraty ruchliwości jak i do bólów.

Stosując elektrostymulator (prądy TENS), można w znacznym stopniu złagodzić bóle pleców. Oprócz terapii przeciwbólowej, zastosowanie elektrostymulatora prowadzi do wytwarzania endorfin, które działają jako środek przeciwbólowy.

Elektrody na artrozę pleców – bóle pleców

Artroza ręki i palców:

Artroza ręki jest przypadłością bardzo często spotykaną. Oprócz cierpienia fizycznego, choroba niesie ze sobą symptomy takie jak sztywność oraz drętwienie rąk, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Drętwienie i brak czucia w rękach uniemożliwia mianowicie prawidłowe chwytanie. Zastosowanie elektrostymulacji nie tylko może złagodzić ból, lecz również poprawić ruchliwość rąk. Przeprowadzenie terapii ułatwi dodatkowo stosowanie specjalnych elektrod do terapii dłoni oraz palców. Tutaj poza prądami typowo przeciwbólowymi (TENS) można posiłkować się nMES, które pozwolą na rozluźnienie tkanek oraz wzbudzenie krążenia poprzez program Kapilaryzacja

Elektrody dostosowane do rąk, dłoni i palców

Artroza Ramion i łokci:

Bóle w ramionach lub w łokciach mogą być spowodowane artrozą. Uszkodzenia chrząstki może czasami przysporzyć silnych bólów, szczególnie nocą. Terapię elektrostymulacjuną stosują w szczególności fizjoterpeuci, w szczególnosci do bólów ramion lub łokci. Elektrostymulację można zastosować nie tylko do terapii przeciwbólowej lecz również do treningu osłabionych tkanek. Zastosowanie odpowiednich prądów może wzmocnić muskulaturę ramion.

Elektrostymulatory i Elektrody pomocne w Artrozie Ramion i Łokci

Jak wybrać odpowiedni elektrostymulator do złagodzenia objawów artozy i jakie akcesoria dobrać

Elektrostymulację, w zależności od stosowanych prądów, można zastosować na dwa sposoby, do łagodzenia bólu oraz do treningu tkanek/mięśni.

Do łagodzenia bólu, dobrze wybrać elektrostymulator, który wytwarza prądy typu TENS, predefiniowane – konwencjonalne, endorfinowe. Wyższą formą takiego stymulatora jest aparat do TENS, w którym możemy ustawić parametry wskazane przez terapeutę.

Przydatne są także MikroPrądy, czy Prądy Interferencyjne lub Jontoforeza, której stosowanie zalecane jest w asyscie profesjonalisty. Tutaj zalecamy Elektrostymulatory Globus, TensCare, ewentualnie Medihightec

Do wzmacniania tkanek potrzebny będzie elektrostymulator wytwarzający prądy typu EMS lub nMES. Tuutaj zdecydowanie lepiej poradzi sobie system elektrostymulacji Compex lub Chattanooga. Rozsądnym wyborem jest jednak zakupienie urządzenia do elektrostymulacji, które generuje oba typy prądów i tak jest w większości przypadków – na przykład elektrostymulator Compex, Globus, TensCare mają zazwyczaj oba rodzaje prądów lub więcej. Jednak każde urządzenie lepiej wykonuje dany rodzaj zadań i tak jak w przypadku Compex mamy świetne zastosowania do rehabilitacji mięśniowej, pobudzania krążenia, czy rozluźniania tkanek i mniejszy zakres regulacji TENS, to z kolei w większości Globusów mamy bardzo duży zakres regulacji włącznie z ustawianiem własnych programów, ale kosztem wygody i sprawności stosowania.

Wzmocnienie mięśni za pomocą prądów EMS i nMES, może przynieść dobre rezultaty w terapii przeciwbólowej zwyrodnienia stawów. Zwyrodnienie stawów często utrudnia wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a elektrostymulacja EMS może pomóc wzmocnić mięśnie, bez obciążania stawów kolan i łokci.

Jakie elektrody do Artrozy użyć?

Oprócz klasycznych elektrod przydatne mogą być nietypowe rozwiązania typu opaski do elektrostymulacji TENS – np.: skarpety, opaski na kolana, rękawice, czy opaski łokciowe. Mają one specjalną budowę pozwalającą objąć prądem TENS cały staw.

Jeżeli chodzi o elektrody żelowe do redukcji objawów artrozy, to wybór elektrod zależy od doboru sprzętu. Większość będzie kompatybilna ze standardem złącza 2mm, ale też mamy przylepce na tzw. snapy, czyli zatrzaski i to w dodatku w różnych standardach – np 3,75 mm czy 3,5mm. Najwięcej rodzajów elektrod będzie się nadawać do terapii TENS. Natomiast do terapii EMS nMES na mięśnie lepiej sprawdzają się klasyczne 5×5 cm, 5×10 lub  9×5 cm prostokątne, ewentualnie większe prostokąty. Tutaj należy zwrócić uwagę jedynie na złącze pasujące do danego aparatu.

Artroza kolana:

Do terapii na kolana zaleca się zastosowanie elektrod kwadratowych. Również elektrody w formie półksiężyca spełnią się doskonale w tej roli.

Artroza kręgosłupa:

W obszarach pleców należy stosować specjalne elektrody do terapii pleców oraz kręgosłupa. Specjalny kształt elektrod ułatwia ich umocowanie w miejscu zastosowania. I tak np. specjalne elektrody na ból karku, pomogą łagodzić stany bólowe w okolicy karku, ale oczywiście możecie je zastosować na całym kręgosłupie. Długie elektrody na ból pleców doskonale nadają się do umocowania przy kręgosłupie,  elektrody w kształcie półksiężyca doskonałe są w terapii barków. 

Artroza palców i nadgarstka:

Do terapii na ręce, zalecamy zastosowanie specjalnych elektrod na palce, bądź klasycznych o jak najmniejszym rozmiarze. Jeżeli problem dotyczy większej ilości palców, zalecamy zastosowanie specjalnej silikonowej elektrody w kształcie rolki. Elektroda ta ma dodatkową zaletę, ponieważ użytkownik w czasie terapii może dodatkowo naprężać dłoń, co pomaga w rozbudowie mięśni ręki.

Artroza łokcia:

Do terapii łokcia zaleca się zastosowanie elektrod w formie półksiężyca. Elektrody kwadratowe również spełnią się doskonale w tej roli.

 

5/5 - (1 vote)
[FM_form id="1"]