tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Elektrostymulacja mięśni – co to jest ems i TENS? Jak to działa?

Elektrostymulacja nie jest cudowną technologią, jest bardzo prostym i precyzyjnym odtwarzaniem procesu, który zachodzi, gdy nasz mózg  wydaje mięśniom polecenie skurczu. Elektrostymulacja za pomocą urządzeń po prostu odtwarza to, jak działa nasze ciało.

Kiedy decydujemy, aby mięsień wykonał pracę, nasz mózg bez naszej wiedzy wysyła komendę w postaci sygnału elektrycznego do odpowiednich obszarów naszych mięśni. Ten sygnał jest następnie przesyłany do włókien mięśniowych, które zostają pobudzone i w efekcie kurczą się. W przypadku elektrostymulacji sygnał pobudzający wędruje wprost do nerwu ruchowego z wykorzystaniem impulsu elektrycznego.

Naszym celem jest pomoc i wsparcie
poprawa osiągnięć sportowych, rehabilitacja oraz fizjoterapia i łagodzenie bóli mięśniowych

Z zasady elektrostymulacja precyzyjnie odtwarza proces zachodzący podczas dobrowolnego skurczu. Stymulator wysyła impuls elektryczny do włókien nerwowych, aby je pobudzić. To pobudzenie jest następnie przekazywane do włókien mięśniowych i skutkuje odpowiedzią mechaniczną t.j. skurczem mięśni. Jest to podstawowy wymóg kontrakcji mięśniowej.

Reakcja mięśniowa jest pod każdym względem identyczna jak w przypadku pracy mięśni sterowanej przez mózg. Innymi słowy, mięsień nie jest w stanie rozpoznać różnicy między poleceniem wysłanym przez mózg, od tego wysyłanego przez stymulator. 

Impulsy elektryczne generowane przez urządzenia Compex (powszechnie znane jako Impulsy Optymalne – “Międzynarodowy Konsensus Naukowy”) są w pełni kontrolowane aby gwarantować efektywność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Elektrostymulacja EMS Compex

TENS i EMS – Stymulacja może występować
W Dwóch Typach włókien nerwowych:

1. Stymulacja włókien nerwów ruchowych

(Włókna Nerwu Odprowadzającego) – stymulacja odpowiedzi mięśniowej, którą nazywamy Elektryczną Stymulacją Mięśni (ang. EMS)

Ten typ stymulacji będzie powodował skurcze bądź drgania mięśni i może być wykorzystywany pomocniczo przy regeneracji, z angażowaniem wolno lub szybko kurczliwych włókien mięśniowych, zależnie od celu jaki chcemy osiągnąć. Mogą być także ukierunkowane na pomoc w bólach mięśniowych. Fizjologiczne cechy drgań i skurczy są jednakowe jak w przypadku dobrowolnej aktywności kontrolowanej przez mózg.

2. Stymulacja włókien nerwów czuciowych

(Włókna Nerwu Doprowadzającego) – otrzymanie efektu przeciwbólowego lub ulgi w bólu, znany jako Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów (ang. TENS).

Stymulacja włókien nerwów czuciowych blokuje przenoszenie odczuć bólowych do układu nerwowego, w ostrych i/lub przewlekle występujących dolegliwościach bólowych oraz bólach mięśniowych.

Programy elektrostymulacji przynoszące ulgę w bólu mogą być stosowane aby ulżyć w ostrych lub chronicznych dolegliwościach bólowych i bólach mięśniowych

Bardzo ważnym jest zrozumienie różnicy między EMS (lub NMES) i TENS. Wiele osób mogło być poddanych zabiegom fizjoterapeutycznym i mieć doświadczenia z urządzeniami TENS oraz EMS, ale jednocześnie nie być poinstruowanym o różnicach między tymi sposobami działania elektrostymulacji na ludzkie ciało.

Jak Compex prowadzi Cię do perfekcji

Jak działają aparaty do ems?

Zależnie od ustawionego programu (ilości impulsów na sekundę, czasu trwania skurczu, czasu odpoczynku, całkowitego czasu trwania  programu) mięsień jest poddany różnym rodzajom oddziaływania, w zależności od angażowanych włókien mięśniowych. Różne typy włókien mięśniowych mogą być identyfikowane ze względu na odpowiednich dla nich prędkości skurczu: wolno, średnio i szybko kurczliwe.

Sprinterzy mają wyraźnie więcej włókien szybko kurczliwych, maratończycy natomiast posiadają więcej włókien wolno kurczliwych. Dzięki dobrej znajomości ludzkiej fizjologii i doskonałej kontroli ustawień stymulacji na różnych programach trening mięśniowy może być bardzo precyzyjnie dopasowany do zamierzonych celów (wzmocnienie siły mięśni, zwiększenie cyrkulacji krwi, ujędrnianie itp.).

…ponieważ twoje mięśnie są dla ciebie podstawowym wyposażeniem sportowym!

Zobacz także dlaczego warto wybrać elektrostymulatory Compex?

Dlaczego warto wybrać elektrostymulatory Compex zamiast elektrostymulatorów innych marek?

[FM_form id="1"]