tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Porównanie wpływu regeneracji poprzez pływanie i elektrycznej stymulacji mięśni na zmniejszenie poziomu mleczanów we krwi po wysiłku pływackim

(Studia kliniczne dowodzą skuteczności elektrostymulacji mięśni w regeneracji potreningowej )  cz. 3

Neric et al., Journal of Strength and Conditioning Research, Dec 2009, Volume 23(9) pp. 2560-2567.

Pływanie nastawione na rywalizację wymaga zaangażowania różnorodnych form treningu o wysokiej intensywności, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu mleczanów we krwi. Aktywna regeneracja poprzez ćwiczenia została opracowana dla obniżenia tych parametrów szybciej, niż miałoby to miejsce podczas pasywnej regeneracji, ale nie zawsze jest ona możliwa.

To kalifornijskie studium przypadku ma na celu ocenę efektów aktywnej regeneracji z zastosowaniem elektrostymulacji mięśni oraz submaksymalnej regeneracji pływackiej i pasywnej regeneracji.

Poziom mleczanów we krwi był badany przed oraz natychmiast po wyścigu pływackim na 200 jardów, a także po 10 minutach (podczas regeneracji) oraz po 20 minutach (po regeneracji).

Ocena tych parametrów wykazała znaczny spadek poziomu mleczanów po zastosowaniu submaksymalnej metody pływackiej. Niemniej jednak elektrostymulacja mięśni również widocznie przyspieszyła redukcję mleczanów w porównaniu do metody spoczynkowej.

Dlatego też autor wskazuje elektrostymulację jako alternatywę regeneracyjną mającą na celu obniżenie poziomu mleczanów we krwi. Może wystąpić sytuacja kiedy sportowcy mają ograniczony dostęp do basenu, bądź są fizycznie lub psychicznie wyczerpani i nie mają motywacji do kontynuacji ćwiczeń czy też szukają po prostu odmiennego sposobu regeneracji. W takich sytuacjach używanie elektrycznej stymulacji mięśni do wytworzenia kontrakcji pomaga redukować mleczany w mięśniach i krwi przed kolejnymi zawodami.

regeneracja po treningu plywackim elektrostymulacja compex
[FM_form id="1"]