tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Elektrostymulacja przeciwskazania i zalecenia do stosowania

Elektrostymulatory są urządzeniami medycznymi. Zostały zaprojektowane w taki sposób aby maksymalnie ułatwić użytkowanie korzystającym bez względu na ich potrzeby, zaawansowanie, poziom wiedzy czy stopień prowadzenia aktywności fizycznej.

Elektrostymulację można wykorzystać w treningu, regeneracji, odnowie biologicznej, rehabilitacji, zabiegach przeciwbólowych czy fitnessie. Wykonywanie zabiegów za pomocą elektrostymulatorów Compex jest w pełni bezpieczne. Prąd, który jest wykorzystywany w urządzeniach to prąd  stały dwufazowy, który eliminuje jakiekolwiek ryzyko poparzenia.

Kiedy stosować elektrostymulację

Miniaturyzacja i postęp technologiczny w medycynie zaowocowały całą gamą urządzeń pomocnych w domowych terapiach dla pacjentów i sportowców. Lekarze i fizjoterapeuci coraz częściej polecają elektrostymulatcję jako receptę na rozbudowę bazy mięśniowej i eliminację dolegliwości bólowych. Szczególnie chętnie po elektrostymulację sięgają sportowcy i osoby aktywne. Drugą grupę stanowią osoby z różnymi dolegliwościami i schorzeniami objawiającymi się bólami, zanikiem mięśni czy Terapie mogą być pomocne przy bólach stawów i mięśni, m.in. kolan,  kręgosłupa czy pleców.

Elektrostymulatory są przeznaczone dla wszystkich głównych grup mięśniowych. Najważniejszym aspektem jest przestrzeganie zaleceń producenta i korzystanie z urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi.

Impulsy TENS

Najpopularniejszym rodzajem stymulacji eletkrycznej mięśni jest TENS. Rozwinięciem skrótu jest angielska nazwa Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, co można przetłumaczyć jako podskórna stymulacja nerwów. Elektrostymulacja TENS jest naukowo udowodnionym sposobem skutecznej metody walki z bólem. Do tego TENS jest metodą nieinwazyjną, a co najważniejsze unikamy lub ograniczamy stosowanie farmakologii przeciwbólowej.

Zalecenia do stosowania Elektrostymulacji TENS

Stosowanie elektrostymulacji TENS zaleca się zazwyczaj pacjentom borykającym się ze stałymi, przewlekłymi albo powracającymi bólami takimi jak: ból lędźwi, lumbago, bóle dolnego, środkowego, czy górnego odcinka kręgosłupa. TENS pomoże przy bólach stawów (ból kolan, ból kostek, czy ból obręczy barkowej). Elektrostymulacja całkiem dobrze poradzi sobie też z bólami po operacjach lub będących następstwem zapalenia. Środowisko naukowe i liczne badania jednoznacznie wskazują, że elektrostymulacja pomaga w dużym stopniu złagodzić bolesności.

Impulsy i EMS

Drugim rodzajem impulsów w Elektrostymulacji jest Electrical Muscle Stimulation będący rozwinięciem skrótu EMS. W tłumaczeniu jest to stymulacja  nerwowo-mięśniowa.

Zalecenia do stosowania Elektrostymulacji EMS

Elektrostymulację EMS szczególnie polecana jest w dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Ten rodzaj impulsów odpowiada za bezpośrednie stymulowanie konkretnych mięśni w celu ich aktywizacji i wykonania przez nie pracy.

Elektrostymulacja EMS jest nieocenionym sposobem w ratowaniu masy i siły mięśnia podczas kontuzji, choroby czy urazu sportowca. Idealnie sprawdza się w niwelowaniu  dysbalansu mięśniowego (różnicy w masie, sile czy dynamice danego mięśnia po obu stronach ciała). Stymulacja EMS pozwala wywoływać zróżnicowane reakcje organizmu na dostarczanie do mięśni  bodźców w inny sposób niż przy klasycznym programie treningowym. Tego typu bodźcowanie może poprawiać wyniki sportowe, zapobiegać stagnacji, czy złamać rutynę i zmęczenie powtarzalnością ćwiczeń w niektórych sportach.

Innś możliwością wykorzystania EMS może być poprawa utlenienia mięśni i rozgrzewka przed zawodami, wysiłkiem fizycznym czy treningiem.

Jakie są przeciwskazania do stosowania elektrostymulacji

Korzystający z elektrostymulacji oraz pacjenci często zadają pytania dotyczące stosowania elektrostymulatorów, bezpieczeństwa ich użytkowania i przeciwskazań do ich użycia. Impulsy używane w elektrostymulacji i po krótce opisane wyżej są bezpieczne dla zdrowia. Programy, cykle i zabiegi można bezpiecznie samemu przeprowadzać w zaciszu domowym. Natomiast co jest istotne to należy przestrzegać zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty oraz zapoznać się z kilkoma zalecanymi ograniczeniami. Jest kilka przeciwskazań do stosowania elektrostymulacji:

  • Wszczepiony rozrusznik serca
  • Ciąża (kobiety w ciąży – okolice brzucha)
  • Epilepsja oraz choroby o podłożu psychicznym.
[FM_form id="1"]