Jak korzystać z elektrostymulatorów (Przewodowe i Bezprzewodowe)
EMS jest szczególnie interesującym narzędziem dla sportowców, ponieważ dzięki elektrostymulacji „szybko-kurczliwe” włókna mięśniowe są aktywowane łatwiej na niższych poziomach intensywności, podczas gdy w trakcie ćwiczeń nie wspomaganych przez elektryczną stymulację mięśni zostają one zaangażowane dopiero na najwyższych poziomach aktywności.
EMS będzie doskonałym wyborem w przypadku, kiedy czas poświęcany na programy siłowe jest ograniczony, a także w wypadku gdy potrzebne jest zwiększenie motywacji sportowca, co uzyskujemy poprzez zmienność i różnorodność w programie treningowym. Autor konkluduje, że istnieją nieodparte i przekonujące dowody na to, że elektrostymulacja jest właściwym i efektywnym uzupełnieniem reżimu treningowego służącego zwiększeniu siły mięśni. Jednocześnie jest to oryginalne narzędzie uzupełniające dla sportowców.
Efekty łączenia elektrostymulacji i treningu gimnastycznego u dziewcząt przed okresem dojrzewania
Deley et al., Journal of Strength and Conditioning Research, Feb 2011, Volume 25(2) pp. 520-526.
wymagają bardzo dynamicznego wysiłku. W tym francuskim studium, badano efekty użytkowania urządzenia Compex podczas 6 tygodniowego treningu, w którym połączono elektryczną stymulację mięśni (EMS) z treningiem gimnastycznym skupionym na budowaniu siły oraz ćwiczeniach wyskoków u gimnastyczek w wieku przed okresem dojrzewania. 16 dziewcząt zostało losowo podzielonych na dwie grupy:
- pierwsza z grup podczas treningu gimnastycznego używała EMS z elektrodami umieszczonymi na prostowniku kolana,
- druga (grupa kontrolna) wykonywała jedynie trening gimnastyczny.
Po pierwszych trzech tygodniach u grupy używającej EMS zaobserwowano wzrost siły
mięśnia prostownika kolana oraz poprawę wyskoku, podczas gdy grupa kontrolna nie
wykazała żadnych zmian w tożsamych parametrach. Poprawa wyskoku utrzymywała się wciąż po miesiącu od zaprzestania treningu z EMS.
Autor sugeruje, że krótkotrwałe włączanie EMS do treningu siłowego młodych gimnastyczek wpływa pozytywnie na wzrost siły mięśni i poprawę wyskoku.
Efekty treningu z elektrostymulatorem ze szczególnym uwzględnieniem poprawy siły, wyskoku oraz przyspieszenia i polepszenia kopnięć
Billot et al., Journal of Strength and Conditioning Research, May 2010, Vol. 24(5), pp. 1407- 1413.
20 mężczyzn grających w drużynach piłkarskich zostało podzielonych losowo na dwie grupy: