Zadzwoń do specjalisty: +48 507 507 004

Darmowa dostawa od 300 zł

Terapia i Masaż Twarzy i Głowy
zobacz wszystkie produkty »
Analityka / Pomiary / Velocity
zobacz wszystkie produkty »
Akcesoria do elektrostymulacji
zobacz wszystkie produkty »
Elektrostymulatory mięśni VeinoPlus
zobacz wszystkie produkty »
Black Friday - Black Weekend
zobacz wszystkie produkty »
Sportowe trenażery oddechu Airofit
zobacz wszystkie produkty »
Trenażery Oddechowe
zobacz wszystkie produkty »

Staw Kolanowy

Omawiana Problematyka

  • Staw Kolanowy (Budowa Kolana)
  • Profilaktyka
  • Trening
  • Rehabilitacja
  • Konieczność konsultacji lekarskiej

Staw Kolanowy

Staw kolanowy to złożony, skomplikowany i największy staw w ludzkim organizmie. Wymaga szczególnej uwagi oraz dbałości o jego kondycję. Bez względu czy mówimy o sporcie profesjonalnym, amatorskim czy codziennym funkcjonowaniu, kolano jest narażone na liczne niebezpieczeństwa powodujące dolegliwości, uszkodzenia kolana, bóle kolan oraz kontuzje w obrębie stawu kolanowego. Staw kolanowy jest narażony na przeciążenia związane z potężną siłą mięśnia czworogłowego uda (ciąg na rzepkę max. 300 kg). Ponadto jest drugim najbardziej obciążanym stawem człowieka zaraz po stawie skokowym.

Problemy z kolanami mogą być związane zarówno z niedoborem aktywności jak i z jej nadmiarem. Bóle kolan mogą wynikać także z długoletnich czynników, które nierzadko powodują np. zwyrodnienia stawu kolanowego czy degeneracje w jego obrębie.

Dodatkowo siedzący tryb życia, wady postawy, koślawość kolan, nadwaga, czy brak odpowiedniej aktywności naraża staw kolanowy dysfunkcje a w efekcie na bóle i dolegliwości. Z drugiej strony nadmierne obciążanie stawu kolanowego, przeciążenia w czasie treningów czy zawodów oraz występujące kontuzje w sporcie mogą wywołać poważne urazy kolana kończące się bólami, zwichnięciami czy skręceniami stawu kolanowego, co może skończyć się nie tylko usztywnieniem kolana, ale i koniecznością noszenia ortezy na kolano, czy nawet może doprowadzić do konieczności operowania stawu kolanowego (artroskopii kolana, chirurgia klasyczna stawu kolanowego)

Wobec rosnących potrzeb związanych z chirurgią stawu kolanowego, z rehabilitacją, z treningiem oraz potrzeb przydatnych w codziennym funkcjonowaniu powstały urządzenia i technologie, które wychodzą na przeciw procesom leczenia, rehabilitacji oraz zapobiegania problemom związanym ze stawem kolanowym.

Profilaktyka

Stabilizacja Stawu Kolanowego

Stabilizacja kolana to jeden z najważniejszych aspektów ochrony stawu kolanowego przed kontuzjami i dolegliwościami kolan. Do tematu stabilizacji kolana możemy podejść na kilka sposobów. Podstawą będzie profilaktyka oraz aktywności mająca na celu wzmocnienie i dbałość o stabilizację stawu kolanowego poprzez odpowiednie ćwiczenia. Wzmocnienie stawu kolanowego można przeprowadzać aktywnie i pasywnie. Aktywny sposób to przede wszystkim ćwiczenia stabilizujące wykonywane regularnie, natomiast pasywny sposób to praca z fizjoterapeutą lub stosowanie nowoczesnych technologii np. Elektrostymulacji mięśni oraz Elektrostymulacji TENS w celu eliminacji dolegliwości bólowych

Ćwiczenia wzmacniające stabilizację kolan zapobiegają m.in. urazom skrętnym kolana, które stanowią częsty problem, a których można uniknąć. Podstawą jest zrozumienie biomechaniki pracy kolana. To pozwoli prawidłowo stabilizować staw kolanowy i w konsekwencji zapobiegać urazom, bólom i dolegliwościom kolan oraz znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji czy skręceń. Kwestia stabilizacji kolan dotyczy zarówno osób zdrowych, które nie mają problemów z kolanem jak i osób po zabiegu, czy po operacji kolana. W przypadku osób, które nie odczuwają dolegliwości kolanowych lub zaczynają doświadczać pierwszych symptomów, ćwiczenia stabilizacyjne kolan będą miały charakter przede wszystkim profilaktyczny i mogą pomóc w zatrzymaniu niepokojących objawów. Po interwencjach ortopedycznych czy chirurgicznych ćwiczenia stabilizacyjne w i po okresie rehabilitacji są szczególnie istotne aby ponownie nie zniszczyć zoperowanego stawu kolanowego. Żaden zabieg, nawet u najlepszych chirurgów nie może istnieć bez dobrze przeprowadzonej rehabilitacji i ponownego nauczenia naszego organizmu jak bezpiecznie i prawidłowo stawiać kroki, siadać, nie wspominając o aktywności sportowej takiej jak przysiady, martwe ciągi, bieganie czy skoki. Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych filmów szeroko dostępnych w serwisie YouTube, które pomogą Wam w nauce wykonywania ćwiczeń na poprawę mobilności i stabilizacji w kolanie

Stabilizacja Kolana Przykładowe Ćwiczenia

Ćwiczeń stabilizacyjne z użyciem gum (bandów) z kanału TotalTheraphy Marka Pruczyńskiego

Stabilizacja Stawu Kolanowego
Stabilizator Kolana

Zastosowanie zewnętrznych stabilizatorów kolana to temat, który nie łatwo wyczerpać. W dobie dzisiejszych wynalazków i technologii oraz postępu nauki odpowiedni dobór stabilizatora i właściwe zastosowanie stało się ważną gałęzią fizjoterapii.

Jednak czy rzeczywiście opaski, usztywniacze oraz ortezy kolan mają aż tyle zalet? Czy ich stosowanie jest niezbędne przy większości urazów, stanów zapalnych, bóli oraz po interwencjach ortopedycznych? Czy stabilizator stawu kolanowego jest wydatkiem koniecznym. Warto rozważyć powyższe pytania przed decyzją zakupową.

Rodzaje stabilizatorów.

Stabilizatory Kolan miękkie.

Najczęściej są to opaski elastyczne na kolano, często z neoprenu, a także inne ściągacze elastyczne, miękkie stabilizatory zapinane na rzepy lub wciągane po prostu przez stopę dostosowane do grubości nogi w stawie kolanowym. Stosuje się je zazwyczaj w drobnych urazach kolan, lekkich dolegliwościach bólowych.

Stabilizator kolana zalecany przy nadwyrężeniach, łagodnych stanach zapalnych oraz sztywności stawów

  • Zamknięta rzepka pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury
  • Neoprenowy materiał zapewnia ucisk termalny, a lycra wygodę i lekkość
  • Ukryta kieszonka na drobiazgi

Opaski elastyczne i stabilizatory miękkie mają na celu nie tylko wsparcie stawu kolanowego, ale często jego dogrzanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury (neopren)

Stabilizatory twarde.

Stabilizatory twarde zapewniają mocniejsze usztywnienie stawu kolanowego. Najczęściej stosuje się zapięcia na rzepy lub podobne rozwiązanie. Wyróżnikiem stabilizatorów twardych są elementy usztywniające w konstrukcji ortezy. Usztywnienia najczęściej to szyny lub zawiasy przebiegające po wewnętrznej lub / i zewnętrznej stronie stabilizatora. Często można modyfikować ustawienia zawiasów lub szyn w taki sposób aby staw kolanowy mógł poruszać się w określonym zakresie i płaszczyźnie. Konstrukcja taka zazwyczaj nazywana jest zegarem. Rozwiązania w stabilizatorach lub ortezach mogą także ograniczać mobilność stawu szczególne po poważnym urazie lub zabiegu operacyjnym. Stabilizatory twarde mają często zastosowanie medyczne i jako takie urządzenia są sprzedawane.

Stabilizatory twarde stosowane są głównie po poważnych urazach oraz zabiegach chirurgicznych stawu kolanowego.

Stabilizatory sportowe.

Produkty powstałe dzięki przeniesieniu wiedzy medycznej na potrzeby szybkiego powrotu do uprawiania sportu. Często ortezy i stabilizatory sportowe należą do najbardziej profesjonalnych i dostosowanych do danej dyscypliny sportowej, wykonywanych ruchów a nawet danego zawodnika. Bardzo często dobierane są pod daną aktywność a nawet dany staw kolanowy. Stabilizatory sportowe stosowane są głównie podczas uprawiania sportów z wysokim ryzykiem ponownego urazu lub w pierwszej fazie powrotu do aktywności fizycznej u pacjentów odczuwających barierę psychiczną przed wykorzystywaniem pełni możliwości swojego kolana.

Stabilizator sportowy jest dobrym pomysłem dla osób wracających do aktywności fizycznej po kontuzji.

 Polecane Stabilizatory Kolana

Wzmocnienie mięśni w obrębie stawu kolanowego

Uzupełnieniem ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących staw kolanowy są sesje fizjoterapeutyczne oraz sesje elektrostymulacji mięśni. Zastosowanie elektrostymulatorów oraz sesje fizjoterapii są niezbędne w przypadkach pooperacyjnych i po interwencjach ortopedycznych, w czasie gdy nie możemy aktywnie wykonywać ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących. Elektrostymulację mięśni i stymulacje przeciwbólowe możemy realizować poprzez zastosowanie poniższych programów:

  • HYPERTROPHY – HIPERTROFIA – zwiększenie objętości mięśni (mięśnie udowe – czworogłowe i dwugłowe). Program dedykowany jako uzupełnienie i wsparcie treningów nóg i rozbudowy szkieletu mięśniowego. Mocne mięśnie dodatkowo stabilizują staw kolanowy.
  • REDUCE MUSCLE TENSION – ZMNIEJSZENIE NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO – zmniejszenie napięcia mięśni po treningach oraz spięć i blokad powięzi wokół stawu kolanowego. Dedykowane przy problemach ze spiętymi mięśniami, do rozbijania blokad i dysfunkcji ruchowych.
  • PAIN MANAGEMENT TENS – TENS PRZECIWBÓLOWY – łagodzenie wszystkich rodzajów bólu miejscowego. Szczególnie pomocny przy dolegliwościach bólowych w obrębie samego stawu kolanowego jak i mięśni w okolicach kolana.
  • MUSCLE PAIN – BÓLE MIĘŚNIOWE – uśmierzanie bólu mięśni poprzez impulsy blokujące ból. Sesje dedykowane przy problemach bólowych dotyczących mięśni wokół stawu kolanowego.

REHABILITATION – REHABILITACJA

  • MUSCLE ATROPHY – ATROFIA MIĘŚNIOWA – odbudowa masy mięśniowej w przypadku dłuższego unieruchomienia, zwłaszcza po operacjach, artroskopii kolana oraz innych zabiegach. Sesje elektrostymulacji zapobiegają utracie masy mięśniowej przede wszystkim uda w okresie pierwszych dni w oczekiwaniu na pionizację i start rehabilitacji klasycznej (strata w pierwszych dniach po operacji może sięgać nawet do 2-3 cm w obwodzie uda. Stratę trudno odbudować w okresie późniejszym)
  • REINFORCEMENT – WZMOCNIENIE – utrwalenie efektów odbudowy mięśni – Program dedykowany w okresie aktywnej rehabilitacji mający na celu utrzymanie efektów po zapobieganiu atrofii mięśniowej.

Jak Stosować Elektrostymulację

Programy treningowe można stosować jako osobne jednostki treningowe w dni, w
których jest przerwa w treningu aktywnym, bądź też w przypadku unieruchomienia w
domu (np. choroba, kontuzja). Programy treningowe to sposób na pobudzanie mięśni z rozróżnieniem włókien typu I (wolno-kurczliwych) oraz typu II
(szybko-kurczliwych). Dzięki temu można zwiększać osiągnięcia nie tylko w sporcie, ale pozytywnie polepszać kondycję mięśni i zabezpieczenie stawów.

Programy regeneracji i masażu można wykonywać codziennie w zależności od
potrzeb. Spełniają zadanie domowego masażysty. Są najpopularniejszymi programami
stosowanymi nie tylko przez aktywnych sportowców.

Programy fitness jako dodatek do treningu fitness., który można wykonywać w
sposób pasywny (przyjmując określoną pozycję wyjściową), lub też aktywnie w
ruchu (wykonując ćwiczenia na wybrane grupy mięśniowe). Elektrostymulator Compex staje się naszym trenerem.

Trening wykonujemy zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w mapach. Przed
rozpoczęciem treningu widzimy jak umieścić elektrody na ciele oraz jaką pozycję
wyjściową przyjąć. Intensywność działania Elektrostymulatorów zwiększamy do poziomu swobodnej tolerancji bolesności impulsu elektrycznego.

Polecane Elektrostymulatory do wsparcia stawu kolanowego i mięśni nóg

Konsultacje Ortopedyczne 

Kiedy powinniśmy udać się do ortopedy?

Nie wolno lekceważyć bólu stawu kolanowego, trudności w zginaniu, zwłaszcza, kiedy mamy trudności ze wstaniem z łóżka, czy przejściem kilkudziesięciu metrów. Wizyty u lekarza wymaga również kontuzja stawu kolanowego, nawet pozornie wyglądająca na błahostkę. W wielu przypadkach leczenie stanowi rehabilitacja i odbudowa równowagi mięśniowej jednak często niezbędna jest operacja. Wykonywana od wielu lat artroskopia kolana pozwala na dokładne określenie przyczyny bólu i pełne leczenie. Prawie wszystkie schorzenia i urazy można leczyć  właśnie dzięki artroskopii kolana.

Natychmiastowej wizyty u ortopedy wymagają:

  • silny ból kolana;
  • tępy i przewlekły ból kolana
  • opuchnięty i gorący staw
  • temperatura powyżej 38°C
  • zimna noga
  • sina lub drętwa stopa
  • zniekształcona noga lub staw
  • zablokowane kolano (brak możliwości ruchu)

URAZY I SCHORZENIA STAWU KOLANOWEGO:
  • Urazy łąkotek
  • Uszkodzenie zwyrodnieniowe (ze zużycia) i torbiel łąkotki
  • Łąkotka tarczowata
  • Skręcenie i uszkodzenia więzadłowe stawu kolanowego
  • Uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego (MCL)
  • Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
  • Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
  • Uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego (LCL)

Budowa kolana

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) – największy staw ciała człowieka, staw złożony, w którym łączy się kość udowa i kość piszczelowa. Kość strzałkowa nie wchodzi w skład stawu kolanowego. Staw współtworzy rzepka – inaczej trzeszczka. Staw kolanowy to także dwie łącznotkankowe łąkotki, których funkcją jest dopasowanie do siebie powierzchni stawowych podczas ruchu stawu. Od strony funkcjonalnej staw kolanowy ma budowę zawiasową (staw zawiasowy), która umożliwia zginanie oraz prostowanie, z tym że podczas zgięcia (bez maksymalnego) staw kolanowy umożliwia także rotację. Staw kolanowy wzmacniają:
– bardzo trwałe i wytrzymałe więzadła wewnętrzne t.j.: więzadło krzyżowe przednie oraz więzadło krzyżowe tylne oraz
– więzadła zewnętrzne – zwane pobocznymi
– torebka stawowa

Szczegółowa budowa kolana

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z wszelkiego rodzaju urazami i problemami z kolanami. Związane jest to oczywiście z bardzo intensywnym i często niezdrowym stylem życia, który jest prowadzony przez większość ludzi. Do najczęstszych problemów z kolanem trzeba zaliczyć przede wszystkim: uszkodzenia więzadeł, uszkodzenia łękotek oraz zapalenia kolana. By dobrze rozumieć, na czym polegają te problemy, trzeba znać budowę kolana. Należy tutaj zaznaczyć, że jest ono największym i najbardziej złożonym stawem w ludzkim organizmie.

Staw kolanowy budowa – jak złożone jest kolano?

Podstawową kwestią, którą należy wyjaśnić przy okazji budowy kolana to powierzchnie stawowe – w kolanie, jest ich kilka. Do nich zaliczyć trzeba: powierzchnię między kością udową i rzepką oraz powierzchnię łączącą kość udową i piszczelową. Kolejnym bardzo istotnym elementem kolana są więzadła: więzadło poboczne piszczelowe, więzadło poboczne strzałkowe, więzadło krzyżowe przednie oraz więzadło krzyżowe tylne. Zadaniem więzadeł jest generalna stabilizacja oraz wzmacnianie stawu. Są one niezwykle ważne, ponieważ na staw kolanowy oddziałują naprawdę duże siły.

Łąkotka – element kolana, który najczęściej ulega uszkodzeniu

Jednym z elementów, który najczęściej ulega uszkodzeniu w kolanie, jest łąkotka. Z pewnością każdy z nas słyszał już o jej uszkodzeniu. Co ciekawe, występuje ona nie tylko w stawie kolanowym, ale także np. w żuchwie. W kolanie mieści się pomiędzy kością piszczelową a udową i ma za zadanie amortyzować wszelkie wstrząsy, a także dopasowywać się do powierzchni obydwu kości. Odpowiada ona także za stabilność całego stawu. Sami możemy więc zauważyć, jak istotnym jest elementem. Łąkotka to twór włóknisto – chrzęstnym, kształtem przypominająca półksiężyc.

Budowa kolana – mięśnie potrzebne do funkcjonowania

Oczywiście, żaden staw nie mógłby funkcjonować bez mięśni. Znajdują się one także w kolanie. Za najważniejszy z nich uznaje się mięsień czworogłowy. Odpowiada on za stabilizację stawu oraz zginanie kolana. Jego antagonistą jest natomiast mięsień dwugłowy, który je prostuje.

Darmowa wysyłka

od 300 zł

Promocje i rabaty

dla stałych klientów

Gwarancja

bezpiecznych zakupów

Zakup na raty

atrakcyjne warunki