tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęściej występujących kontuzji w sporcie. Zdecydowana większość to skręcenie boczne stawu skokowego. Szacuje się że do bocznego skręcenia dochodzi nawet w 80% przypadków.
skrecenie stawu skokowego co moze pomoc
W obrębie torebki stawowej mamy aż 3 stawy.:
  • staw piszczelowo-strzałkowy dalszy,
  • staw skokowy górny
  • staw skokowy dolny,

Staw górny i dolny łączą kośc piszczelową, kość strzałkową a także kość skokową i piętową.

budowa stawu skokowegoUrazy w obrębie kostki mogą mieć różny przebieg i konsekwencje. Za najgorsze skręcenia uważa się te, które kończą się wyrwaniem więzadeł z ich przyczepu do kości i rozerwaniem torebki stawowej, fachowo zwane złamaniami awulsyjnymi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet skręcenie najniższego stopnia, co do którego nie podejmujemy działań ani leczenie może wywołać ciąg nieprzyjemnych konsekwencji.
Każda terapia po kontuzji stawu skokowego powinna być zindywidualizowana i dobrana do danej osoby. Dlatego warto przy tego typu kontuzji zdać się na doświadczenie fizjoterapeuty, który ma wiedzę i doświadczenie w leczeniu urazów stawu skokowego.
Jak istotna dla całego organizmu może być kontuzja koski możemy przeanalizować zastanawiając się, które struktury podczas skręcenia bocznego będą poszkodowane najczęściej i jaką drogą mogą powstawać:
  • Nierównowaga mięśniowo-nerwowa bądź wypadek/uraz mechaniczny
  • skręcenie boczne
  • Kość strzałkowa jest pociągana do dołu-  następnie przyczepiający się do niej mięsień dwuglowy uda –  pociągnie guz kulszowy, może to spowodować tyłopochylenie miednicy i jak po sznurku będzie prowadziło do problemów zlokalizowanych nawet w szyi.
Jak widać konsekwencje mogą być daleko idące. Według badań aż 60% osób które skręciły już raz staw skokowy skręca go powtórnie, a u 30% z nich dochodzi do przewlekłej niestabilności stawu skokowego
Czy można temu zapobiegać?
Podczas skręcenia – rozchodzenie problemu lub włożenie stopy w stabilizator/gips to duże zaniedbanie. Noga potrzebuje ruchomości i odpowiedniego obciążenia, chyba że występuje złamanie.
Odpowiedni ruch poprawia przepływ krwi, która dostarcza materiałów w procesie gojenia. Po drugie, ruchy w konkretny sposób warunkują kierunek tworzenia się nowych włókien kolagenowych.

Co może zrobić Fizjoterapeuta przy urazie stawu skokowego?

Fizjoterapeuta wykonując diagnostykę i wdrażając odpowiednie leczenie:
  • sprawdzi do jakich kompensacji doszło.
  • zwiększy bezbolesny zakres ruchu
  • wyrówna napięcia
  • zazwyczaj zada też ćwiczenia na stabilność, mobilność i czucie głębokie.
To wszystko skróci powrót do pełnej sprawności, pozwoli zmniejszyć ryzyko ponownego skręcenia stawu skokowego i zmniejszy ryzyko powstania powiązanych kontuzji.
fizjoterapeuta staw skokowy

Jakim narzędziami możemy sobie pomóc przy urazie stawu skokowego? Elektrostymulacja, Kompresja, Termoterapia, Trening BFR

Ze względu na zagrożenie powtarzalnością skręceń w przypadku pierwszej takiej kontuzji, nawet przed wystąpieniem pierwszego epizodu warto zastanowić się nad profilaktyką skręceń stawu skokowego. Oprócz konkretnych ćwiczeń, jedną z metod uzupełniających jest stosowanie elektrostymulacji w celu wzmocnienia mięśnia strzałkowego.

wzmocnienie miesnia strzalkowego elektrostymulacja compexElektrostymulację stosujemy aby poprawić ogólną kondycję i siłę kostki. W terapii elektrostymulatorami celem jest osiągnięcie efektu jakim jest zwiększona szybkość skurczu i siła mięśni strzałkowych bocznych, co pozwala na zapobieganie skręceniom kostki. Tę samą terapię możemy także zastosować aby uniknąć nawrotu skręcenia kostki. Elektrostymulatory Compex mają dedykowany, konkretny program związany właśnie z problematyką skręceń stawu skokowego. Jest to program Ankle Twist Prevention, który możemy przetłumaczyć jako Zapobieganie Skręceniu Kostki.

Poza profilaktyką mamy kilka sposobów wsparcia elektrostymulacją rehabilitacji lub leczenia stanów już po zaistnieniu kontuzji stawu skokowego. Podobnie jak należy unikać gipsu czy zwykłego rozchodzenia i z pomocą fizjoterapeuty zadbać o ruchomość i odpowiednie obciążenie stawu skokowego, to elektrostymulacja może zapewnić pracę mięśni bez konieczności obciążenia stawu. W przypadkach gdy ruchomość budujemy stopniowo i nie możemy obciążać stawu, poprzez znikome używanie mięśni może zachodzić atrofia mięśniowa zarówno w mięśniach w obrębie stawu skokowego, jak i w całej kończynie. Brak ruchu z powodu kontuzji może skutkować zmniejszeniem objętości np mięśnia czworogłowego, zwłaszcza u osób aktywnych, gdzie różnica w obciążęniu mięśni po kontuzji jest znaczna. W takich przypadkach z pomocą przychodzi m.in. program rehabilitacyjny Muscle Artrophy (Zapobieganie Atrofii Mięśni) czy drugi etap – program Reinforcement (wzmocnienie mięśni). Obydwa programy pomagają zachować kondycję, siłę, masę i wytrzymałość mięśni podczas unieruchomienia z powodu kontuzji.

Elektrostymulacja w kontuzjach stawu skokowego – programy rozluźniające i kapilaryzacja

Na dodatkową uwagę zasługuje stosowanie programów uzupełniających terapię takich jak masaż rozluźniający, czy kapilaryzacja. Program Capilarization (kapilaryzacja) pozwala na bardzo solidne poprawienie cyrkulacji krwi w mięśniach, a co za tym idzie szybszy przepływ i cyrkulację krwi w obrębie stawów. Przyśpiesza to procesy regeneracji i gojenia. Idealnie jest spiąć te terapie z termoterapią, czy terapią zimnem i kompresją na przykłąd stosując rękawy kompresyjne na kostkę Cryo-Cuff czy działając już bardziej profesjonalnie stosując rękawy kompresyjne na kostkę GameReady. Przy czym fizjoterapeuci (fizjotywacja.pl) zalecają po kompresji w rękawach czy chłodzeniu pochodzić ok 30 minut w bezbolesnym zakresie ruchu lub poruszać stopą po kilka minut przez około pół godziny. Z kolei programy rozluźniające w elektrostymulatorach pozwalają na likwidację spięć mięśni i tkanek, poprawę cyrkulacji krwi i pobudzenie wydzielania endorfin, które pozytywnie działają na skrócenie czasu rehabilitacji.

Ćwiczenia funkcjonalne na staw skokowy z wykorzystaniem elektrostymulacji

Kolejnym elementem w którym możemy wykorzystać elektrostymulację to wsparcie ćwiczeń zadanych przez fizjoterapeutę. Dzięki możliwości łączenia ćwiczeń funkcjonalnych z działaniem mikrocykli pracy elektrostymulatora, możemy przy mniejszym obciążeniu stawów spowodować zaangażowanie większej ilości włókien mięśniowych obydwóch typów I i II w konkretnych ćwiczeniach. Dodatkowo możemy  izolować pracę konkretnych typów włókien skupiając się w cyklach na odbudowie wytrzymałości mięśniowej, osobno masy mięśni czy ich siły w osobnych okresach rehabilitacji.

Rehabilitacja stawu skokowego z wykorzystaniem elektrostymulacji w połączeniu z treningiem BFR

Jeszcze jedna metoda rehabilitacji zasługuje tutaj na uwagę. Mianowicie jest to wdrożenie treningu BFR do procesu wyjścia z kontuzji, czyli zastosowanie tzw. Blood Flow Restriction Training. W wielkim skrócie można BFR nazwać terapią ograniczaniem przepływu krwi. Do mięśni wpuszczamy krew arterialną, ale blokujemy część krwi żylnej, która w ustalonym procencie jest przytrzymana w mięśniach. Zastosowanie BFR potrafi wspomóc odbudowę mięśni, a nawet i kości kończyn po urazach więzadeł. Terapia BFR jest także znana jako trening okluzyjny i jest stosowaną metodą rehabilitacji najczęściej w urazach kolan, ale można ją także zastosować w leczeniu kontuzji kostki. Generalnie ćwiczenia zadane przez fizjoterapeutę wykonywane są z użyciem specjalnych opasek / rękawów które ograniczają przepływ krwi w całej kończynie dolnej. Efektem są zmiany w ilości przepływu krwi oraz substancji przez nią transportowanych. BFR zwiększa siłę i masę mięśniową przy dużo mniejszym obciążeniu, niż w tym samym ćwiczeniu w wersji klasycznej. Wg badań BFR łagodzi zanik mięśni oraz skraca czas powrotu do zdrowia i podobnie jak elektrostymulacja zapobiega atrofii mięśni. Niektóre spostrzeżenia sugerują, że samo zakładanie opasek BFR bez ćwiczeń spowalnia atrofię mięśniową. Obserwacje przy terapiach BFR mogą też wskazywać na utrwalanie kości co daje rezultaty w utwardzaniu materiału kostnego bardziej niż przy rehabilitacji klasycznej.

"<div class="vc_row wpb_row vc_row-fluid"></div><div class="wpb_column vc_column_container vc_col-sm-12"><div class="vc_column-inner"><div class="wpb_wrapper"></div></div></div>
	<div class="wpb_text_column wpb_content_element " >
		<div class="wpb_wrapper">
			
		</div>
	</div>

Wnioski są takie, że połączenie rehabilitacji z BFR działa długotrwale na podtrzymywanie procesów regeneracji, w porównaniu do klasycznego procesu rehabilitacji, który z czasem przestaje stymulować ciało tak jak na początku procesu rehabilitacyjnego. Co więcej wszystkie powyższe metody można w różny sposób krzyżować i łączyć. Np w stanie restrykcji krążenia z założonymi opaskami do okluzji można przeprowadzać terapię elektrostymulacją. Przykładowy sposób postępowiania:

  • Założona opaska BFR – brak restrykcji krążęniowej
  • Założony Compex SP 8.0 na mięsień strzałkowy / łydkę / czworogłowy (możliwe założenie także na 2 grupy mięśniowe na raz)
  • Start programu Warm Up lub Capilarization w elektrostymulatorze Compex
  • Po zakończeniu programu Warm Up lub Capilarization uruchamiamy BFR i ograniczamy przepływ krwi od 50% do 80% dla kończyny dolnej.
  • W stanie działających opasek okluzyjnych uruchamiamy program elektrostymulatora wg planu terapii i wg celu jaki w danym etapie rehabilitacji realizujemy (np Wzmocnienie / Zapobieganie Atrofii / Budowanie Masy / Siła)
  • W interwałach 3-6 minutowych pauzujemy elektrostymulator i pozwalamy na deflację opasek i powrót krążenia krwi żylnej w pełnym zakresie.
  • Powtarzamy 3-4 razy.

Zaawansowani sportowcy, osoby młodsze mogą w kolejnych sesjach nie wykonywać interwałów.

Drenaż limfatyczny w kontuzji stawu skokowego

Jeśli chodzi o klasyczną kompresję i sprzęt do drenażu limfatycznego czy presoterapii, to może on być także ciekawym uzupełnieniem ostaniej fazy rehabilitacji lub wsparciem przy nietypowych i utrzymujących się obrzękach kostki. Kompresja + chłodzenie od Game Ready zostało wspomniane wcześniej, natomiast mamy do dyspozycji jeszcze kilka urządzeń do drenażu limfatycznego takich marek jak Recovery Pump, RecoveryAir od Therabody, Normatec czy też Compex. Zazwyczaj te urządzenia czy to w wersji PRO, czy Lite pomagają przesuwać limfę od nóg do górnych partii kończyn przez co wspieramy migrację płynów ustrojowych oraz przyśpieszamy regenerację i gojenie. Sama kompresja ma dobry wpływ na rehabilitację tkanek, a do tego dochodzą zaobserwowane przez fizjoterapeutów przypadki likwidacji lub ograniczenia stanów opuchlizny w okolicach stopy, kostki czy łydki, które nie chciały mimo zakończenia rehabilitacji ustąpić. Drenaż limfatyczny do presoterapii do wykorzystania w terapii po skręceniu stawu skokowego to najczęściej elementy typu but na stopę, but wyższy pod kolano, nogawka pod pachwinę, czy pełne spodnie obejmujące kompresje aż do powłok brzusznych. Tutaj można zobaczyć Sprzęt do drenażu limfatycznego i presoterapii.

Ortezy i stabilizatory w kontuzji stawu skokowego

Ostatnią kwestią jest stosowanie ortez czy stabilizatorów kostki w czasie, po lub aby zapobiec kontuzji kostki. Tutaj zdania są mocno podzielone i większość fizjoterapeutów sugeruje aby przy rekonwalezcencji i rehabilitacji unikać usztywniania stawu skokowego ortezą czy stabilizatorem, chyba że jest wyraźne zalecenie w tym aspekcie od ortopedy. Część skręceń może być na tyle skomplikowana lub przy jednoczesnym złamaniu, że gips, czy orteza zastępująca gips może być konieczna. Osobnym aspektem jest już okres po rehabilitacji, gdzie przy intensywnej i kontuzjogennej aktywności warto zabezpieczyć staw ortezą lub stabilizatorem sportowym, który chwilowo ogranicza ryzyko urazu czy ponownej kontuzji. Wtedy w przypadku zawodów, meczu, intensywnego i dynamicznego treningu możemy korzystać ze stabilizatorów kostki, a w ćwiczeniach bardziej statycznych, rehabilitacji pracujemy bez ortezy lub stabilizatora stawu skokowego.

Tekst powstał przy współpracy z Fizjotywacja.pl. Poniżej sugestie od fizjoterapeutów z Fizjotywacji dotyczące kontuzji stawu skokowego.

Dla kazdego typu skręcenia powinien być zbudowany inny plan w zależnosci od jego uszkodzenia i stopnia wytrenowania osoby.

Warto też dodać, że ćwiczenia na niestabilnym podłożu (typu berety, poduszki) nie muszą być dobrym rozwiązaniem na początku rehabilitacji i powrotu do sportu. Zamiast tego lepiej od początku wdrażać stabilność na stabilnym podłożu, niestabilność na stabilnym podłożu, a dopiero na koniec ćwiczenia na niestabilnym podłożu.

Do odbudowy bezbolesnego zakresu ruchu, a także poprawy ukrwienia, a tym samym odżywienia okolic pourazowych można zastosować taśmy flossband. Po owinięciu pojedynczą warstwą taśmy, naciągniętej do około 70% od śródstopia kierując się do goleni, nie obejmując taśmą stawu kolanowego, możemy wykonywać ruchy bierne, czynno- bierne i czynne we wszystkich osiach i płaszczyznach. Gdy już poruszamy się w bezbolesnym zakresie ruchu można wykorzystać ćwiczenia, które wzmocnią struktury odpowiadające za stabilizacją jak i również poprawią czucie stopy w przestrzeni. Ćwiczeniami stabilizującymi będą np.

  • martwy ciąg jednonóż

  • progresje i regresje ćwiczeń z protokołu Alfredsona

  • wzmacnianie odwodzicieli i przywodzicieli całej kończyny dolnej np. ćwiczenie typu przywodzenie kopenhaskie (np. jego wersja izometryczna)

Aby odzyskać funkcje więzadeł i zwiększyć zakres ruchu można wykonać udawane pisanie alfabetu, wykonując ruchy pisania stopą w powietrzu.

Będziemy wdzęczni za Twoją ocenę
[FM_form id="1"]