tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Blood flow restriction training – podejście od strony nauki do treningu BFR

Trening BFR czyli trening z ograniczeniem przepływu krwi jest jednym z najnowszych narzędzi treningowych stosowanych zarówno w rehabilitacji i fizjoterapii, jak i w sporcie oraz szeroko pojętym fitness i sportach siłowych. Nie bez powodu – pojawiło się wiele badań naukowych potwierdzających stosowanie tej metody dla przyrostu siły i wzrostu hipertrofii mięśni

Większość badań skupia się na aspekcie wpływu na siłę oraz hipertrofię podczas stosowania treningu treningu BFR.

Badania nad treningiem z wykorzystaniem tradycyjnego obciążenia wykazują, że aby uzyskać efekt hipertrofii, istnieje konieczność pracy z dużymi ciężarami. Obciążenia powinny być niemniejsze niż 65% maksymalnego pojedynczego powtórzenia (1rm) dla danej osoby aby uzyskać wzrosty i progresować z ciężarem.

Aby określić intensywność konkretnego ćwiczenia (boju) w treningu siłowym używa się  właśnie jednostki 1RM. (poniżej w kolejnych akapitach dokładnie opisujemy czym jest 1RM i jak go wyznaczyć oraz dlaczego jest istotny w treningu BFR i nie tylko.). Przyjmuje się, że optymalną hipertrofię mięśnia najłatwiej uzyskać ćwicząc w okolicach 85% 1RM. Więc jeśli nasze 1RM w wyciskaniu wynosi 100 kg, to w treningu mięśni piersiowych powinniśmy stoować ciężar około 85kg.

 

BFR Trening z obciążęniem tylko 20-30% 1RM

Tak więc mamy wnioski z badań, że dla treningu siłowego hipertrofia zachodzi od conajmniej 65%, a za optymalną wartość uważa się 85%. Z kolei badania nad treningiem BFR wykazują, że obciążenia nawet tak niskie jak 20-30% 1RM mogą wywołać identyczny bodziec hipertroficzny.

trening bfr badania kliniczne

Porównanie treningu siłowego o wysokiej intensywności (Trening HIT) z treningiem BFR oraz treningiem o niskiej intensywności (LI)

Inne badania dotyczące progresu siłowego wykazały znaczące wzrosty siły podczas stosowania treningu BFR. W porównaniu do typowego treningu HIT, wzrosty siły są mniejsze, ale wciąż mogą mieć ogromny wpływ w aspekcie powrotu do treningów po kontuzji lub wzrost wydajności przy dużo mniejszym nakładzie na energii na trening.

trening bfr porownanie wzrostu sily w treningu hit i bfr

Porównanie tradycyjnego treningu o wysokiej intensywności  of traditional high intensity resistance exercise (HIT) do treningu BFR i treningu niskiej intensywności LI

Co to jest 1RM – One Repetition Max

One Repetition Max opisujemy skrótem 1RM – jest to ciężar, którym jesteśmy w stanie wykonać tylko jedno powtórzenie. W praktyce określa się jednak dwa rodzaje ciężaru maksymalnego. Jest to rzeczywiste obciążenie maksymalne i treningowy ciężar maksymalny. Rzeczywiste obciążenie maksymalne to po prostu najlepszy osiągnięty wynik dla danego ćwiczenia czy boju. Natomiast treningowy ciężar maksymalny odnosi się do obciążenia jakie możemy podnieść tylko raz zachowując prawidłową technikę. Z punktu widzenia omawianego zagadnienia Treningu BFR relatywnie większą wartość ma maksymalny ciężar treningowy.

Jak wyznaczyć maksymalne powtórzenie – 1RM – One Repetition Max

Jednym z częstych powodów stosowania treningu BFR jest chęć ochrony stawów, skrócenie czasu treningu, chęć zyskania benefitów tego rodzaju treningu, a także rehabilitacja lub kontuzja. W BFR pracujemy na niskich ciężarach. Jednak aby wiedzieć jakie obciążenie zastosować – musimy jakoś wyznaczyć 1RM.

Metody są dwie – stosując kalkulację według wzoru lub wykonując próbę na ciężarze. Kalkulację stosujemy wtedy, gdy znamy ilość powtórzeń dla danego ćwiczenia przy danym ciężarze.  Ciężarem A kg możemy wykonać X powtórzeń. Wtedy:

  • Stosujemy iloczyn ciężaru A przez liczbę powtórzeń X,
  • Otrzymany wynik mnożymy przez 0,03333
  • Otrzymany wynik dodajemy do ciężaru ASkalkulowana wg tego schematu wartość definiuje nasz ciężar maksymalny dla danego ćwiczenia, który jesteśmy w stanie podnieść tylko jeden raz.

Druga metoda, czyli próba wymaga niewielkiej ilości powtórzeń, przy zastosowaniu odpowiednio długich przerw między seriami. Progres powinien następować od małego obciążenia, które stopniowo zwiększamy z każdą serią. Zwiększanie obciążenia idzie w parze ze zmniejszaniem ilości powtórzeń w kolejnej serii. W taki sposób wchodzimy na obciążęnie, które jesteśmy w stanie podnieść tylko raz i będzie to nasze 1RM

Co daje nam 1RM w treningu BFR

Znajomość wartości 1RM pozwala nam odpowiednio dobrać ciężar nie tylko w treningu BFR, ale i w klasycznym treningu siłowym oraz dla potrzeb różnych protokołów i planów treningowych. Podobnie jak w treningu BFR w innych planach treningowych mamy często określony procent ciężaru maksymalnego z jakim powinniśmy wykonać  ćwiczenie lub serię.

Jak poznać że dobrze określiliśmy 1RM – Jak rozpoznać dobrze dobrane ciężary?

Obciążenie jest idealnie dobrane jeśli możemy wykonać nim określoną w rozpisce lub planie treningowym liczbę powtórzeń i ani jednego więcej. Można też założyć, że przy prawidłowo dobranym ciężarze możemy przy zachowaniu prawidłowej techniki wykonać tylko określoną w rozpisce ilość powtórzeń, a kolejne nie byłyby już poprawne technicznie. Przy czym należy pamiętać, że dobór obciążenia i 1RM jest potrzebnym narzędziem a nie celem samym w sobie. Trening w oparciu o dobór wg 1RM ma optymalny wpływ na wzrost mięśnia, czyli hipertrofię.

Określenie 1RM często jest kluczowe dla prawidłowego zaplanowania programów i cyklów treningowych, także w treningu BFR. Trening siłowy ma być efektywny, a wzrost efektywności osiągamy wtedy, kiedy potrafimy prawidłowo dobrać rozkład obciążenia w poszczególnych seriach i ćwiczeniach.

[FM_form id="1"]