Elektrostymulatory terapia szumamów usznych z zastosowaniem elektrostymulacji
Piszczenie, szumy, inne dziwne dzwięki, które słyszymy bez względu na porę dnia i miejsce w którym jesteśmy to tzw. szumy uszne. Zaburzają codzienne życie, utrudniają spokojny sen, zaburzają koncentrację i są po prostu uciążliwe, a dla niektórych trudne do zniesienia. W większości przypadków nie do końca wiadomo dlaczego się pojawiają. Z tego też powodu nie do końca wiadomo jak wycelować terapię, aby zniwelować lub pozbyć się szumów usznych.
Każdy przynajmniej raz w życiu doznał szumów usznych, a sporo osób boryka się z dolegliwością pernamentnie. Jedną z wielu metod leczenia szumów usznych jest elektroterapia, dokładnie elektrostymulacja przy użyciu różnego rodzaju prądu. Od strony badań można zapoznać się z tematem tutaj: https://elektrostymulatory.net/czy-elektrostymulacja-moze-pomoc-w-leczeniu-szumow-usznych/
Często stosowanym rodzajem prądu w terapii szumów jest prąd TENS. Zabieg prądami przeciwbólowymi TENS polega na przezskórnej elektrostymulacji nerwów, który według literatury i meta-analizy z sierpnia 2020r. wydaje się być bezpieczną i skuteczną procedurą.
Prądy TENS powszechnie wykorzystywane są, jako suplement do terapii przeciwbólowych. W codziennej pracy fizjoterapeutów, czy osteopatów, elektrostymulację na szumy uszne wykorzystuje się w sytuacjach, w których wykluczono wszystkie poważne, potencjalne przyczyny takie jak np. guz mózgu lub infekcja ucha.
Samo zastosowanie elektrostymulacji nie jest wystarczające i terapeuci starają się również zachęcić pacjenta do wypróbowania metod psychologicznych i neurofizjologicznych, które obecnie są zalecanymi modelami terapii w problematyce przewlekłych i uporczywych szumów usznych.
Badania wskazują, że efekt zmniejszenia lub ustąpienia szumów osiągany był zazwyczaj po kilku sesjach, a nie jednorazowej stymulacji. Warto się jednak nie ograniczać tylko do elektrostymulacji, a skupiać się także na obszarach zaburzeń napięciowych w obrębie czaszki, twarzy i szyi, które to potencjalnie mogłyby mieć wpływ na przebiegające tam struktury nerwowo-naczyniowe i stan pacjenta.
Pacjent z szumami usznymi, przez pogorszenie słuchu, może ustawiać głowę w pozycję, która niekoniecznie jest dla niego naturalna, a która sprawia, że trochę lepiej słyszy. Może to wygenerować szereg napięć na poziomie tkanek, które w gabinetach fizjoterapii należy załagodzić.
tekst powstał przy współpracy z Fizjotywacja PL
Elektrostymulatory, które można stosować do elektrostymulacji w celu niwelowania szumów usznych
Zobacz praktykę niwelowania szumów usznych w gabinecie fizjoterapii (z podziękowaniem dla Fizjotywacja PL) – https://elektrostymulatory.net/praktyczne-zastosowanie-elektrostymulacji-w-leczeniu-szumow-usznych/