tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

CrossFit

 Zaawansowane metody wsparcia treningu CrossFit

Elektrostymulatory i stosowanie Stabilizatorów

elektrostymulaotry-logo-crossfit-landing-page

Jak przenieść trening CrossFit na wyższy poziom z Compex

Bez względu na to czy trenujesz profesjonalnie czy zaczynasz swoją przygodę z CrossFit’em, ten rodzaj wysiłku jest sporym obciążeniem dla Twojego organizmu i serca. Intensywność to tylko droga do celu jakim jest przesunięcie Twojej wydolności tak daleko jak to tylko możliwe. Każdy organizm jest zdolny do nadzwyczajnej adaptacji do coraz większego wysiłku.

W każdym intensywnym programie treningowym odpowiednia forma, trening i kondycja mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia wyników i zapobiegania urazom. Przede wszystkim należy zadbać aby program CrossFit, miejsce w którym się ćwiczy oraz kadra trenerska były dobrane odpowiednio do ćwiczącej osoby

W momencie osiągnięcia dobrych rezultatów treningowych, nabycia dobrych nawyków regeneracyjnych i dietetycznych warto rozważyć przeniesienia treningu na wyższy poziom roapoczynając sesje elektrycznej stymulacji mięśni z zastosowaniem elektrostymulatorów Compex. Compex ma nie tylko pomóc w odnowie potreningowej, ale również budować siłę; Siłę, którą można wykorzystać, aby podnieść więcej, skoczyć wyżej i przekroczyć stawiane wyzwania treningowe.

Crossfit Stymulatory mięśni – czy to działa

Aktywizacja większej ilości włókien mięśniowych w Crossfice

Elektrostymulatory Compex mogą pomóc rozbudować siłę, angażując więcej włókien mięśniowych. Jak może przebiegać taki proces?

Jeżeli celem jest progresja na ciężarach zarówno w zakresie liczby powtórzeń jak i wagi aby móc podnieść więcej, należy tak ustawić trening aby angażować i aktywizować jak najwięcej mięśni do wykonania danego ruchu. Poprzez progresję ciężaru w danym wzorcu ruchowym nasz układ nerwowy adaptuje się do ciężaru, a impulsy nerwowe znajdują więcej ścieżek z naszego mózgu do zaangażowania większej ilości włókien, co jest kluczowym zjawiskiem w budowaniu siły. Proces ten zabiera czas i nawet w przypadku topowych crossfitterów do danego ruchu prawdopodobnie angażujemy około 30% naszych mięśni.

Stosując stymulację mięśni w treningu możemy zaangażować więcej włókien mięśniowych, ponieważ elektrostymulacja działa bezpośrednio i nie powoduje wzrostu masy ciała. Stymulator daje sygnały do naszych mięśni zastępując nasz mózg i uruchamia odpowiednie skurcze. Wywoływanie pracy odpowiednich grup mięśniowych oraz ich izolacja są łatwiejsze do osiągnięcia, ponieważ umieszczamy elektrody na tych mięśniach, na których treningu dokładnie nam zależy. Szczególnie przydatna jest możliwość stymulacji grup mięśni ważnych w budowie siły, ale nie łatwych do treningu i izolacji.

Można także używać Elektrostymulacji Compex do budowy siły zastępując zwykły trening siłowy, traktując elektrostymulację jako dodatek do treningu oraz wpleść stymulacje mięśni podczas standardowego treningu z ciężarem.

Ćwiczenia na ciężarach z Elektrostymulatorem Compex dodatkowo pobudzającym mięśnie może pomóc w zwiększeniu siły poprzez aktywizację większej ilości włókien mięśniowych przy danym ruchu z ciężarem nawet. W perspektywie pozwoli to na dodatkową progresję. Jeżeli pracujesz nad poprawą martwych ciągów, nad clean / jerk, to stymulacja Compex może pomóc osiągnąć zupełnie nowe cele ilościowe i jakościowe.

Redukcja ryzyka kontuzji w CrossFicie

Zazwyczaj w budowie siły istnieje konieczność progresji i podnoszenia coraz większych ciężarów. Zwiększanie obciążeń wywołuje większe zmęczenie, wymaga dłuższego czasu na regenerację. Dodatkowo jest to także mocny ucisk na stawy i tkanki łączne co może w efekcie doprowadzić do urazu lub kontuzji. Treningi z użyciem elektrostymulacji pomoże Ci uniknąć części z tych ryzyk przy zachowaniu możliwości zwiększania siły mięśni.

Zastosowanie elektrostymulatorów Compex w czasie treningu pomaga uruchomić dodatkowe napięcie nieaktywnych w danym ćwiczeniu włókien mięśniowych bez konieczności zwiększania podnoszonego ciężaru. Takie zastosowanie elektrostymulacji zmniejsza obciążenia stawów i nie dzieje się to kosztem wydajności i intensywności treningowej. Z racji redukcji obciążeń skraca się także czas odnowy i regeneracji.

Balans i równowaga

Każdy człowiek ma zazwyczaj jedną stronę silniejszą dla danej grupy mięśni.  Nawet trenując CrossFit i będąc świadomym tego, która strona jest słabsza, ciało będzie automatycznie kompensować różnice przy pracy z ciężarami, bieganiu, skokach lub innych ćwiczeniach. Brak zbalansowania siły zwiększa ryzyko kontuzji i urazów. Jeśli któraś strona jest słabsza nie można w pełni progresować i maksymalizować wyników siłowych. 

Elektrostymulatory Compex pracują w 4 niezależnych kanałach, co oznacza, że można przypiąć elektrody do obydwóch stron danej grupy mięśniowej w tym samym czasie. Możesz użyć elektrostymulacji do wzmocnienia słabszej strony lub utrzymania prawidłowego balansu siły w obydwóch stronach ciała.

Szybkość skurczy mięśni (Speed of Contraction)

Szybkość z jaką Twoje mięśnie mogą pracować i aktywacja włókien szybkokurczliwych nie jest najistotniejsza, ale jest ważna w ćwiczeniach takich wymagających szybkich ruchów, takich jak Clean Pulls czy formy skoków. Trening układu nerwowego i mięśni w taki sposób, by uruchamiać je w odpowiedni sposób budując wzorce ruchowe jest najlepszym sposobem zwiększania szybkości pracy mięśni i skurczów w danym ćwiczeniu. Praktyka czyni mistrza i to odnosi się także do treningu wzorców ruchowych. Im więcej razy powtórzymy dany wzorzec tym w efekcie jesteśmy w stanie wykonywać go coraz szybciej. 

Na przykład jeżeli wykonujemy skok, kolejne mięśnie naszych nóg muszą uruchamiać się w odpowiednich momentach aby wynieść nasze ciało w górę. Praktyka wykonywania skoków i powtarzanie danego wzorca ruchowego oraz dodawanie do niego obciążenia pozwala na coraz lepsze wyniki i skoczność. Taki trening naraża jednak nasze kolana, stopy i kostki na ryzyko urazów i dolegliwości zanim osiągniemy oczekiwany progres. W tym przypadku także warto sięgnąć po elektrostymulację Compex. Możemy trenować konkretne mięśnie w taki sposób aby uruchamiać ich skurcze według naszych potrzeb oraz aktywować i działać impulsem na włókna szybko-kurczliwe z pominięciem wolno-kurczliwych.

Aby poprzeć teorię praktyką, możemy odnieść się do przypadku, w którym siatkarz Brandon Talbot używał stymulatora mięśni Compex w celu zwiększenia skoku dosiężnego i ataku na 3 rekordy Świata. Talbot nie chciał używać dociążania w treningu i wybrał elektryczną stymulację mięśni urządzeniami Compex w celu zwiększenia siły eksplozywnej. W efekcie poprawił swoje osiągnięcia w skokach do tego stopnia, że był w stanie wskoczyć z ziemi na 155 cm platformę.

Odnowa i Regeneracja (Recovery)

Równie ważnym elementem w osiąganiu CrossFitowych celów jest obok treningu zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki odpoczynku i regeneracji. W trakcie zawodów lub cyklu może być trudno o dzień lub dwa aby dać odpocząć i zregenerować się mięśniom. Elektrostymulator Compex może pomóc w procesie odnowy i dać szansę na szybsze zregenerowanie organizmu do ponownego wysiłku.

Stosowanie elektrycznej stymulacji mięśni pomaga zwiększyć przepływ krwi w mięśniach nawet do 600%. To oznacza szybsze usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, które nagromadziły się w czasie intensywnej aktywności fizycznej, takich jak kwas mlekowy czy zanieczyszczenia z pracy włókien mięśniowych. Proces pozwala na przepompowanie świeżej krwi w celu szybszej regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych. 

Rolowanie jest znakomitym sposobem na rozbijanie zrostów powodujących bóle mięśniowe i zmęczenie. Jednakże rolowanie jest procesem mechanicznym, gdzie zachodzi fizyczne oddziaływanie na mięsień poprzez wałkowanie i ucisk i może być dość bolesne mimo swojej skuteczności. Stosowanie programu Aktywnej Regeneracji Compex (Active Recovery)  możemy rozbijać zrosty, przy czym stymulacja zadziała tylko na mięsień i nie będzie oddziaływać na tkankę łączną, co będzie mniej bolesne niż rolowanie. W czasie stymulacji dodatkowo wydzielają się endorfiny pomagające odprężyć się i poczuć zdecydowanie lepiej.

Profesjonalni zawodnicy CrossFit Games stosują urządzenia Compex

crossfit elektrostymulacja ambasadorzy compex

Zobacz jak podkręcić trening CrossFit za pomocą Elektrostymulatorów Compex

Polecane Elektrostymulatory Compex do treningu CrossFit

Polecane Stabilizatory Compex do treningu CrossFit

Zobacz trening siłowy  z użyciem elektrostymulatorów Compex

Zobacz także nasz kanał YouTube – Kanał Elektrostymulatory na YouTube

[FM_form id="1"]