Badania kliniczne potwierdzają zasadność wykorzystania elektrostymulacji Compex w rehabilitacji
Ponad 3000 badań klinicznych potwierdza wykorzystanie elektrycznej stymulacji mięśni w programach rehabilitacyjnych. Jest to skuteczny sposób na aktywację określonych włókien mięśniowych, a także zminimalizowanie bólu i przyśpieszenie procesu gojenia. Niezależnie od tego, czy celem jest zmniejszenie bólu powstałego w chorobie zwyrodnieniowej stawów, czy odzyskanie sprawności i siły mięśni utraconej po rekonstrukcji ACL, możemy zastosować elektrostymulatory Compex. Różne parametry urządzeń do stymulacji mięśni Compex pozwalają osiągnąć oczekiwany wynik, poprzez dostosowanie programów i sposób ich stosowania w celu realizacji zadań rehabilitacyjnych. Pozwala to na stosowanie rehabilitacji funkcjonalnej i zadaniowej gdzie możemy połączyć technologię z pracą mięśni podczas rehabilitacji klasycznej.
Czym dokładnie jest elektryczna stymulacja mięśni w zastosowaniu rehabilitacyjnym?
Elektryczna stymulacja mięśni to sztuczny sposób odtwarzania potencjału czynnościowego. Potencjał czynnościowy to sposób, w jaki komórki nerwowe komunikują się ze sobą. Konieczny jest impuls, aby stworzyć potencjał działania. Impuls ten jest generowany poprzez system stymulacji mięśni stworzony przez Compex. Mięsień zareaguje na impuls w oparciu o częstotliwość ustawioną na stymulatorze. Częstotliwość to liczba impulsów na sekundę mierzona w hercach. W zależności od ustawionej częstotliwości mięsień zareaguje odpowiednio, powodując drganie lub skurcz. Wywoływanie skurczów zastępuje tradycyjną pracę mięśni i może pomóc w odzyskaniu siły, masy i wytrzymałości mięśni po urazie lub operacji.
Drgania natomiast szybko aktywują i wyłączają mięsień. Ustawienie drgań oscyluje między 1 a 10 herców. W warunkach rehabilitacji drgania powodują reakcję naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi w obszarze podłączenia elektrod. Zwiększony przepływ krwi przyśpiesza gojenie, regenerację i zmniejsza stan zapalny tkanek. Generowanie drgań mięśni bierze również udział w uwalnianiu endorfin, które są hormonami, zmniejszającymi odczuwanie bólu.
Łagodzenie dolegliwości bólowych za pomocą prądów TENS
Stosowanie stymulatorów Compex do elektrycznej stymulacji mięśni w cleu łagodzenia bólu obejmuje także aplikację prądów TENS. TENS to przezskórna elektryczną stymulacja nerwów. Zastosowanie Prądów TENS może wpływać na odczuwanie bólu przez pacjenta dzięki dobrze znanej „teorii bram”. Przy ustawieniu TENS elektrody stymulują nerwy w docelowym obszarze. Sygnały te blokują lub zastępują sygnały bólu wysyłane do mózgu. Tym samym tymczasowo zmniejszamy lub eliminujemy ból, którego doświadcza pacjent. Stymulacja elektryczna, stymulacja mechaniczna (np. Masaż), ciepło i zimno oraz stymulacja chemiczna przemieszczają się do mózgu szybciej niż ból.
Istnieją różne dowody potwierdzające włączenie elektrycznej stymulacji mięśni Compex do programów rehabilitacyjnych. Terapie mogą pomóc w odbudowie siły i masy mięśni, generowaniu drgań mięśni w celach rozluźniających i masażowych oraz w zmniejszaniu bólu. Stosowanie Compex to ewidentnie cenny mechanizm procesu rehabilitacji.