tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Co to jest Trening EMS

Trening z elektrostymulatorem EMS zyskuje popularność. Możemy stosować go uczęszczając na zorganizowane zajęcia na siłowniach, w salonach odnowy biologicznej czy w klinikach rehabilitacyjnych oraz wykonywać go samodzielnie w domu lub klubie.

Trening EMS polega na zastosowaniu nowoczesnej technologii podskórnej elektrostymulacji mięśni z treningiem funkcjonalnym. Trening EMS powstał dzięki połączeniu nowoczesnej technologii z wiedzą i rozwojem treningu funkcjonalnego. Od strony technicznej EMS dodatkowo pobudza do pracy ćwiczone mięśnie poprzez stymulację nerwów, która wywołuje skurcz mięśni. Dzięki połączeniu 2 metod uzyskujemy zaangażowanie większej ilości włókien mięśniowych podczas ćwiczeń. Od strony technicznej Trening EMS, (Electrical Muscle Stimulation), to konkretne ćwiczenia wykonywane z dodatkiem aplikowanej w czasie ich trwania elektrostymulacji mięśniowej. Podczas sesji łączonej treningu EMS ćwiczenia polegają na na podłączeniu trenującego do specjalnego kombinezonu zawierającego elektrody, które przekazują impulsy do mięśni wywołujące ich pracę w formie skurczów. Sam impuls nie polega na przepływie prądu przez mięśnia, a na imitowaniu sygnału dokładnie takiego samego jaki wysyła nasz mózg do mięśni aby te podjęły określoną pracę czyli skurcz. Dzięki temu mięśnie pracują w taki sam sposób jak podczas treningu treningu klasycznego, ale elektrostymulacja wywołuję dodatkową pracę mięśni i zaangażowanie włókien mięśniowych w różnych momentach pracy mięśni (ekscentryczna, koncentryczna czy izometryczna)

Dlaczego trening EMS jest popularny i czy warto go stosować

Obecnie coraz więcej klubów decyduje się na otworzenie sekcji Treningu EMS czy to w istniejącej siłowni lub klubie fitness czy jako osobnego dedykowanego miejsca do wykonywania grupowego treningu EMS. Główny nacisk na efekt zajęć treningowych EMS jest kładziony na sferę redukcji tkanki tłuszczowej. Przekaz jaki płynie z klubów EMS jest taki, że dzięki nowoczesnej technologii odchudzanie jest prostsze i nie musi się wiązać z aż takim wysiłkiem, a dodatkowym efektem jest rozbudowa masy mięśniowej. Ponadto trening z elektrostymulatorem EMS ma pomagać we wzroście siły, poprawie kondycji oraz poprawie definicji mięśni. Najważniejszy przekaz dotyczy spalania tkanki tłuszczowej szybciej i łatwiej w stosunku do stosowania tradycyjnych metod treningowych.

Na czym polega trening EMS w klubie lub zorganizowanych zajęciach

Przed sesją treningową EMS zazwyczaj jest przeprowadzana analiza składu ciała, a osoba prowadząca zajęcia dobiera odpowiedni program ćwiczeń, który ma uwzględniać aktualną kondycję, staż treningowy oraz cele jakie chcemy uzyskać uczestnicząc w zajęciach. Następnie należy ubrać się w specjalny kombinezon oraz kamizelkę, pas biodrowy i opaski na uda i ramiona, w których znajdują się elektrody. Zaopatrzeni w specjalny ubiór wykonujemy trening według wskazań prowadzącego. Ćwiczenia są zaprojektowane w taki sposób aby praca mięśni składała się z części tradycyjnej i tej wspomaganej EMS. Impulsy różnią się dla każdego obszaru ciała pod względem częstotliwości i mocy co jest związane z różnicami między stymulowanymi mięśniami. Impulsy są dobrane do ćwiczeń i danej grupy mięśni.

Trening EMS w domu

Czy można stosować trening EMS w domu lub samodzielnie?

Tak. Do klasycznego treningu EMS takiego jak podczas zajęć klubowych potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, czyli kombinezonu oraz jednostki zawiadującej takim treningiem. Do tego potrzebujemy jeszcze znajomości działania elektrostymulatora do treningu EMS. Koszt takiego sprzętu przekracza 20 tys. złotych.

Drugą opcją jest zakup klasycznego elektrostymulatora mięśni i używanie go na podobnej zasadzie jak sprzętu do trenowania w kombinezonie ale przeprowadzamy trening na mniejszej liczbie grup mięśniowych jednocześnie. Taka opcja jest zdecydowanie tańsza i ma zarówno zalety w stosunku do klasycznego treningu EMS jak i wady. Do plusów metody pracy z elektrostymulatorem klasycznym należą:

 • cena urządzenia,
 • możliwość precyzyjnej aplikacji elektrod,
 • lepsza izolacja pracujących mięśni
 • możliwość samodzielnego dobierania programów i cykli do własnych potrzeb
 • uniwersalność klasycznych elektrostymulatorów, które możemy stosować również w fizjoterapii domowej, masażach, dolegliwościach bólowych czy rehabilitacji
 • mobilność – możemy zabrać elektrostymulator na siłownię, w podróż czy plener
 • rozmiary – elektrostymulatory mają wielkość telefonu komórkowego

Jak zastosować trening EMS z klasycznym elektrostymulatorem można zobaczyć tutaj – https://elektrostymulatory.net/trening-funkcjonalny-wod/

Z kolei do plusów na korzyść rozwiązań treningu EMS w kombinezonie należą

 • czas sesji treningowej (20-30 minut i jednoczesna praca na kilku grupach mięśniowych)
 • uczestnictwo w zajęciach grupowych
 • wymuszenie czynnego udziału w treningu
 • jednoczesne zaangażowanie 8 grup mięśniowych

Najważniejsze zalety treningu EMS i elektrostymulacji mięśniowej

Wśród głównych zalet treningu EMS można wymienić przede wszystkim krótki czas jego trwania zarówno stosując elektrostymulatory klasyczne jak i uczestnicząc w zajęciach. Drugą niewątpliwą cechą są szybsze efekty treningowe. Trening EMS trwa nawet 20 minut w klubie i może być wykonywany rzadziej niż trening klasyczny. Dzięki technologii EMS włókna mięśniowe są pobudzane wielokrotnie mocniej niż podczas treningu konwencjonalnego, a ilość skurczy może być kilkudziesięciokrotnie większa niż podczas zwykłych ćwiczeń. Takie mikrocykle w czasie ćwiczeń pozwalają na zwiększone spalanie kalorii, dzięki czemu utrata wagi następuje nawet do trzech razy szybciej niż podczas tradycyjnej formy wysiłku.

Kolejną zaletą treningu i stosowania elektrostymulatorów EMS są proste ćwiczenia. Trening funkcjonalny z EMS opiera się na doborze ćwiczeń podstawowych i wielostawowych. Jest to też idealna forma ćwiczeń dla osób o ograniczonej możliwości wykonywania ćwiczeń z powodu kontuzji, wieku lub choroby. W takim przypadku gdy z różnych powodów nie możemy intensywnie trenować metodami klasycznymi stosowanie EMS pozwala na osiągnięcie podobnych rezultatów, ale bez konieczności wysiłku oddechowego i zaangażowania motoryki i ciężkiej pracy stawów.

Trening EMS to także zaangażowanie do wysiłku mięśni, których pobudzenie przy klasycznym treningu jest trudne lub u niektórych nawet niemożliwe.

Efekty treningu EMS

Efekty ćwiczeń ze stymulatorem EMS mogą być już widoczne po miesiącu od startu treningu. Lepsze ukrwienie mięśni i utlenienie tkanek pojawia się już po pierwszym treningu. Wszystko zależy też od celu jaki postawiliśmy sobie przed rozpoczęciem cyklu treningowego i na jaki obszar ciała chcemy szczególnie zwrócić uwagę. Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsza technologia, najlepszy trener czy system treningowy nie da efektów w przypadku odchudzania jeżeli nie będziemy stosować rozsądnej, a najlepiej zbilansowanej diety.

Efekty treningu EMS – Elektrostymulacja

 • Poprawa kondycji mięśni
 • Zwiększenie wydolności
 • Przyśpieszenie redukcji tkanki tłuszczowej
 • Zwiększenie wytrzymałości i siły mięśni

Efekty dodatkowe stosowania treningu EMS

 • Ujędrnienie skóry
 • Zwiększenie ukrwienia mięśni i tkanek
 • Poprawa krążęnia
 • Redukcja celulitu
 • Zmniejszenie bóli stawów i mięśni

Przeciwwskazania dla treningu EMS

Trening EMS będzie odpowiedni dla każdego pod warunkiem doboru odpowiedniego planu i ćwiczeń. Bez względu na stopień zaawansowania można dostosować Trening EMS do swoich potrzeb i stosować go zarówno u profesjonalnych sportowców w celu poprawy nawet konkretnej głowy mięśnia czy wzmocnienia grupy mięśni jak i zupełnie początkujących, gdzie stymulację stosować będziemy na duże grupy mięśni, żeby pobudzić je do pracy i wzrostu.

Trening EMS jest w pełni bezpieczny, jednak zaleca się aby z treningu EMS nie korzystały kobiety w ciąży, ponieważ nie badano wpływu elektrostymulacji na płód. Przeciwwskazaniem jest także posiadanie rozrusznika serca – elektrostymulacja może zakłócać pracę rozrusznika. Osoby cierpiące na nadciśnienie, padaczkę, cukrzycę oraz miażdżycę nie powinny stosować treningu EMS, a jeżeli w uzasadnionych przypadkach (zanik mięśni, rehabilitacja) to tylko pod kontrolą lekarza i raczej w sposób bierny czyli bez udziału ćwiczeń fizycznych

Podziel się z innymi
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
[FM_form id="1"]