Zadzwoń do specjalisty: +48 507 507 004

Darmowa dostawa od 300 zł

Sportowe trenażery oddechu Airofit
zobacz wszystkie produkty »
Terapia i Masaż Twarzy i Głowy
zobacz wszystkie produkty »
Analityka / Pomiary / Velocity
zobacz wszystkie produkty »
Akcesoria do elektrostymulacji
zobacz wszystkie produkty »
Elektrostymulatory mięśni VeinoPlus
zobacz wszystkie produkty »
Black Friday - Black Weekend
zobacz wszystkie produkty »
Czy Elektrostymulacja może pomóc w leczeniu szumów usznych
23 czerwca 2022

Czy Elektrostymulacja może pomóc w leczeniu szumów usznych

2.3/5 - (3 głosów)
Leczenie uporczywych szumów usznych elektrostymulacją i kinezyterapią może być skuteczne. Badania na 120 osobach wykazały, że elektrostymulacja metodą hydro-transmisyjną przyniosła 40% poprawę u pacjentów, a efekty były trwałe. Grupa korzystająca dodatkowo z kinezyterapii odnotowała podobną poprawę. Grupa stosująca farmakoterapię miała 30% redukcję szumów, ale efekty były nietrwałe. Wyniki sugerują, że elektrostymulacja może być bardziej skuteczna i długotrwała niż farmakoterapia, choć nie u wszystkich pacjentów zaobserwowano poprawę.

Czy możliwe i skuteczne jest leczenie elektrostymulacją i kinezyterapią chorych z uporczywymi szumami usznymi 

Jednym z obecnie narastających problemów społecznych, jest coraz częstsze występowanie uciążliwych szumów w uszach. Dotychczas nie było to zjawisko zbyt częste, w związku z czym nie prowadzono szerokich badań mających na celu leczenia tej przypadłości. Brak znajomości przyczyn tego zjawiska przez współczesnych lekarzy, skutkuje brakiem skutecznej metody leczenia. Szumy w uszach potrafią powodować u pacjentów wiele problemów, w tym problemy emocjonalne. W jaki sposób w takim razie leczyć to schorzenie lub mu zapobiegać  ?  

Rozwiązaniem mogą być najnowsze badania nad zastosowaniem elektrostymulacji w obszarach ucha zewnętrznego. Nie jest to jednak tradycyjna elektrostymulacja z zastosowaniem elektrod samoprzylepnych aplikowanych na skórę. Zamiast tego zastosowano elektrostymulację tak zwaną metodą hydro-transmisyjną, polegającą na zanurzeniu elektrody w roztworze soli fizjologicznej, którą wypełniano kanał ucha zewnętrznego.  

Wspomniane wcześniej badania przeprowadzono na grupie 120 osób, które podzielono na trzy podgrupy. Mianowice: 

  • grupę I – leczoną tylko za pomocą elektrostymulacji
  • grupa II –  leczoną za pomocą elektrostymulacji i kinezyterapii (ćwiczeń kręgosłupa) odcinka szyjnego
  • grupa III – grupę porównawczą leczoną za pomocą klasycznej farmakoterapii.

Wszystkie osoby biorące udział w doświadczeniu, wstępnie przed rozpoczęciem badań, zostały przebadane laryngologicznie i neurologicznie pod kątem odbierania dźwięków, w celu potwierdzenia ich kondycji zdrowotnej. Badania prowadzono w następujący sposób. Cykl pojedynczej elektrostymulacji trwał od 4 do 15 minut i powtarzano go od 3 do 4 razy w tygodniu. Pacjenci z grupy drugiej dodatkowe ćwiczenia odcinka szyjnego kręgosłupa wykonywali przez cały okres trwania doświadczenia, 2 razy dziennie. Pacjentom z grupy trzeciej, będącej grupą porównawczą, podawano betahistynę w ilości 24 mg dwa razy na dobę. Grupa trzecia nie była poddawana elektrostymulacji, ponieważ stanowiła punkt odniesienia dla porównania działania elektrostymulacji i działania środków farmakologicznych. 

Po około 30 dniach dokonano pierwszego pomiaru jakości słuchu, następnie drugi pomiar wykonano po 90 dniach. Jako kryterium poprawy stanu zdrowia przyjęto zmniejszenie natężenia słyszanych przez pacjentów szumów, przynajmniej o 10 db, a same wyniki zbierano za pomocą badań audiometrycznych oraz z ankiet o odczuciach pacjentów. Z otrzymanych wyników można wyczytać że elektrostymulacja wykazała pozytywny wpływ na zmniejszenie występowania szumów w uszach badanych o około 40%. Zarówno w kwestii natężenia szumów jak i częstotliwości ich występowania. U pacjentów, którzy poza zastosowaniem elektrostymulacji, wykonywali ćwiczenia szyjnego odcinka kręgosłupa, również odnotowano poprawę jednakże nie większą niż u osób stosujących samą elektrostymulacje. W grupie porównawczej natomiast zanotowano redukcję szumu w uszach o 30%. Na pierwszy rzut oka wyniki te mogą nie wydawać się zbyt rozbieżne, co może sugerować że terapia farmakologiczna jest wygodniejszy rozwiazaniem niż wlewanie płynu do ucha w celu elektrostymulacji. Dalsza analiza wyników u pacjentów biorących udział w badaniu, wskazuje jednak, że po zakończeniu terapii, efekt poprawy uzyskany za pomocą farmakologii przemija, a uciążliwe szumy powracają. Sytuacja ma się natomiast całkiem odwrotnie w przypadku leczenia za pomocą elektrostymulacji.  Nie dość że uzyskiwane efekty są o 10% wyższe niż w przypadku stosowania leków, to efekt leczenia jest trwały i utrzymuje się po zakończeniu terapii. Wyniki te potwierdzają zarówno badania audiometryczne jak i wyniki z ankiet o samopoczuciu pacjentów.

Niestety ponieważ badania nad chronicznymi szumami w uszach stawiają dopiero swoje pierwsze kroki, nie rozpoznano jeszcze wszystkich przyczyn i sposobów leczenia tego schorzenia. W związku z czym część osób biorących udział w badaniu nie odnotowała u siebie poprawy, a czasami wręcz pogorszenie stanu. Na szczęście precedens ten zaobserwowano tylko u około od 4~8% badanych. Co ciekawe wynik ten dotyczy zarówno osób stosujących leczenie farmakologiczne jak i elektrostymulacje. Może to mieć związek z ograniczonym w badaniu sposobem leczenia, ponieważ dla wszystkich pacjentów z grupy I i II zastosowano jeden rodzaj prądu stymulacyjnego, o takiej samej częstotliwości oraz w grupie III  jednakowy środek farmaceutyczny. Bardzo prawdopodobnym jest jednak że wraz z rozwojem badań, rozpoznane zostaną przyczyny powstawania szumów w uszach oraz możliwe będzie bardziej dokładne dopasowanie odpowiedniej terapii czy to za pomocą elektrostymulacji, czy farmacji. Jednakże już teraz badania wskazują na większe korzyści z zastosowania elektrostymulacji, niż farmacji, u wszystkich badanych.

Link do artykułu naukowego z dokładnymi danymi liczbowymi: https://otolaryngologypl.com/api/files/view/5524.pdf

Elektrostymulatory, które można stosować do elektrostymulacji w celu niwelowania szumów usznych

Zobacz praktykę niwelowania szumów usznych w gabinecie fizjoterapii (z podziękowaniem dla Fizjotywacja PL) – https://elektrostymulatory.net/praktyczne-zastosowanie-elektrostymulacji-w-leczeniu-szumow-usznych/

Elektrostymulatory, które można stosować do elektrostymulacji w celu niwelowania szumów usznych

Darmowa wysyłka

od 300 zł

Promocje i rabaty

dla stałych klientów

Gwarancja

bezpiecznych zakupów

Zakup na raty

atrakcyjne warunki