Rehabilitacja dzieci z zastosowaniem elektrostymulacji
Elektrostymulacja jest znaną i długoletnią metodą rehabilitacji na poziomie ogólnym. Natomiast dzięki postępowi w dziedzinie urządzeń do elektroterapii oraz miniaturyzacji urządzeń, elektrostymulacja stała się nowym trendem w rehabilitacji dzieci. Rehabilitacja dziecięca może dotyczyć urazów i kontuzji u dzieci oraz pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwoju, na przykład z dziecęcym porażeniem mózgowym.
Jak działa elektrostymulacja w rehabilitacji
W zależności od potrzeb terapeutycznych możemy sięgać po stosowanie elektrostymulacji w przypadku kontuzji ortopedycznych, gdzie po unieruchomieniu kończyny, czy po przebytym zabiegu lub operacji mamy do czynienia z atrofią mięśniową. Atrofia mięśniowa jako efekt unieruchomienia to postępujący zanik włókien mięśniowych w obszarze, który z powodu kontuzji jest wyłączony z ruchu i pracy mięśni. Aby zapobiec atrofii mięśniowej i spadkowi masy mięśni możemy stosować elektrostymulację EMS oraz nMES, która będzie zmuszać mięśnie do pracy lub wspomagać pracę izometryczną wykonywaną przez małego pacjenta. (Warto wspomnieć, że dla małych dzieci napięcie izometryczne mięśni nie zawsze jest łatwe do wykonania, na co można zaradzić właśnie użyciem elektrostymulatora EMS).
Drugim obszarem stosowania elektrostymulacj w rehabilitacji dziecięcej jest systematyczna praca z dziećmi z problemami zdrowotnymi oraz z zaburzeniami rozwoju. Terapie z pomocą elektrostymulacji mogą wspomagać funkcjonalne ćwiczenia dzieci oraz wspracie w pracy ich tkanki mięśniowej. Sposób w jaki elektrostymulacja nerwowo mięśniowa stymuluje mięśnie do pracy pozwala na poprawę ukrwienia tkanek u dzieci, wzrostu siły mięśni, zwiększenie zakresu ruchu oraz pomocy w uczeniu się wzorców motorycznych. Impuls z elektrostymulatora naśladuje impuls wysyłany z mózgu do mięśni z informacjami o pracy jaką grupa mięśniowa ma wykonać w danym momencie.
Rehabilitacja funkcjonalna u dzieci z użyciem elektrostymulatora
Każdy proces rehabilitacji pediatrycznej powinien być spersonalizowany pod danego małego pacjenta. Oprócz strategii rehabilitacyjnej część elektrostymulatorów zapewnia elektrostymulację personalizowaną. Elektrostymulator skanuje mięśnie w celu identyfikacji ich stanu fizjologicznego i dostosowuje poziom pracy w ramach zadanego tematycznie programu (na przykład: rozbudowa masy mięśniowej, czy budowa siły lub wytrzymałości). Możliwość różnicowania oddziaływania osobno na mięśnie wolnokurczliwe oraz włókna szybkokurczliwe w rękach wprawnego fizjoterapeuty pozwala na uzyskanie spektakularnych postępów w niwelowaniu trudności u dzieci z problemami motorycznymi. Z kolei gromadzona w kilku ośrodkach w Polsce wiedza i doświadczenie pozwalają na rozwój nowych metod rehabilitacji pediatrycznej.
Stosowanie elektrostymulacji w rehabilitacji pedriatycznej
Nowoczesne techniki rehabilitacji pediatrycznej przywędrowały do Polski z USA, gdzie na większą skalę wprowadza się odważne metody leczenia i rehabilitacji. Nieskomplikowane i innowacyjne metody, które z powodzeniem można stosować nawet w rehabilitacji domowej w życiu codziennym pozwalają na uzyskanie bardzo interesujących efektów w dużo krótszym czasie.
Jakie zadania w rozwoju może dać zastosowanie elektrostymulatora
W przypadku problemów motorycznych, spastyczności i innych dysfunkcji na podłożu neurologicznym elektrostymulator stymulując zakończenia nerwowe włókien mięśniowych i pobudzając mięśnie do pracy – umożliwia wykonanie pracy funkcjonalnej dla danej grupy mięśniowej powodując zastąpienie ruchu wykonywanego dobrowolnie lub wspomagając ten ruch. Dzięki takiemu zastosowaniu elektrostymulatora zwiększamy zakres ruchu, wzmacniamy siłę mięśni i pomagamy w nauce czucia głębokiego oraz utrwalania wzorców ruchowych.
Jak działa elektrostymulator w terapii dziecięcej
Wybrana grupa mięśniowa, którą chcemy poddać elektrostymulacji posiada odpowiednie punkty motoryczne, które po przyklejeniu elektrod pozwalają na polaryzację mięśni i reakcję zakończeń nerwowych mięśni na bodźce pochodzące z urządzenia. W ramach jednego kanału elektrody umieszczamy na skórze na brzuścu mięśnia oraz na przyczepie, zgodnie z diagramem wyświetlanym na urządzeniu lub już w oparciu o doświadczenie w pracy w sposób odpowiadający znalezionym dzięki urządzeniu Motor Point Pen dokładnym umiejscowieniem punktów motorycznych. W przypadku zastosowania elektrostymulatorów Compex mamy możliwość wykonania elektrostymulacji bezprzewodowo. Na przyklejonych elektrodach umieszczamy specjalne moduły elektrostymulatora Compex. Dzięki takiej technologii mały pacjent zachowuje swobodę poruszania się i może dodatkowo wykonywać ćwiczenia bez obawy o zerwanie czy zaczepienie się o przewody. Sterowanie elektrostymulatorem wykonujemy za pomocą pilota wielkości małego telefonu komórkowego, który przekazuje odpowiednie instrukcje do modułów.
Sposób działania NMES pozwala nie tylko wzmocnić mięśnie, ale też wykonać zadania funkcjonalne. Możemy stymulować używane w danym celu grupy mięśniowe przy jednoczesnym zachęcaniu do wykonywania ruchu przez dzieci. Możemy starać się przygotować zadania motoryczne, które przy wsparciu elektrostymulatora pomogą w wypracowywaniu wzorców ruchowych oraz zaangażuję tkanki mięśniowe, które są ograniczone przez dolegliwości neurologiczne. Terapię elektrostymulacją możemy zatem przeprowadzać w ćwiczeniach funkcjonalnych wplatając w to zabawę, wtedy aktywny ruch jest wspomagany przez stymulator. Możemy też przeprowadzać sesje izolowane, gdzie pacjent nie uczestniczy w dobrowolnym ruchu mięśni, a sesja może zachodzić pasywnie poprzez napinanie mięśni przez urządzenie lub aktywnie, gdzie terapeuta pracuje manualnie z pacjentem a elektrostymulator dodatkowo wspomaga pracę mięśni w momencie wykonywania ruchu przez fijoterapeutę.
Efektem pracy ze stymulatorami jest aktywacja mięśni, wzrost ich objętości i siły, a także wzmocnienie czucia i nauka ruchu oraz wzorców ruchowych, które przyśpieszają postępy w rehabilitacji dzieci.
Korzyści płynące z elektrostymulacji funkcjonalnej w rehabilitacji pediatrycznej
- Wzrost siły mięśniowej
- Zwiększenie zakresu ruchów
- Elastyczność w pracy z dziećmi
- Utrwalanie wzorców motorycznych
Co terapeuci mówią o stosowaniu elektrostymulacji:
„Dziś przyszła pora na podsumowanie naszego tygodnia, a działo sie tyle, że zabrakło nam czasu na relacje z sukcesow naszych małych bohaterów, którzy sa dla nas inspiracja każdego dnia❤😘. W tym tygodniu nadszedł czas pożegnania z jednym z naszych ulubionych podopiecznych -Edkiem😍, który w najbliższych dniach zostanie poddany rizotomii. W związku z tym na ostatnich zajęciach skupialiśmy się na przygotowaniu naszego małego urwisa do zabiegu oraz opracowaniu programu jak najszybszego odzyskania sprawności, by być w gotowości gdy do nas powróci💪👍. Do tej pory nasz bohater stawiał silny opór przy wykonywaniu ćwiczeń polegajacych na usprawniwniu jego rąk, czemu wcale się nie dziwimy. Edi zmaga się ze wzmożony napięciem mięśniowym powodujacym przykurcze kończyn, ale tym razem zaskoczył nas swoją reakcją. Jedno małe urządzenie sprawiło, że ćwiczenia okazały się bajecznie proste, a radość Edka bezcenna😍– co jedynie dowodzi o wszechstronność elektrostymulatora, możemy go wykorzystywać zarówno w czasie biernego jak i aktywnego treningu, możemy budować masę mieśniową, ale także relaksować poszczególne partie ciała, stosowanie odpowiedniej stymulacji pomaga także uśmieżyć ból. Na dobrą sprawę jedynym ograniczeniem jego zastosowań jest nasza wyobraźnia, no i oczywiście fachowa wiedza medyczna…”
Polecane ośrodki rehabilitacji dzieci
Rehabilitacja dzieci Warszawa
rehabilitacja dzieci wrocław
mózgowe porażenie dziecięce rehabilitacja
sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci