Spis treści
ToggleInstrukcje obsługi, linki i informacje pomocnicze dla użytkowników i klientów elektrostymulatorów Compex
Instrukcja Compex dla modeli bezprzewodowych:
Instrukcja Compex dla modeli przewodowych:
- Aplikacja mobilna:
Pobierz aplikację - Trening aktywny i funkcjonalny z elektrostymulatorem:
Materiał treningowy - Poradniki Video:
Zobacz poradniki
Instrukcja stosowania Compex w rehabilitacji
Jeśli zakupili Państwo elektrostymulator w celach rehabilitacyjnych, możemy przesłać szczegółowe informacje dotyczące rehabilitacji z użyciem tego urządzenia.
Stosowanie Compex w redukcji i sylwetkowo
W przypadku pracy nad sylwetką, również możemy przesłać dodatkowe informacje po uprzednim kontakcie.
Ogólne zalecenia stosowania Compex
W przypadku chęci stosowania dla poprawy ogólnego samopoczucia, poprawy pracy mięśni i prewencyjnie
Instrukcja stosowania Compex w rehabilitacji
Elektrostymulatory Compex, PowerDot i Globus – W rehabilitacji pozwalają na kompleksowy i szybki powrót po kontuzji, operacji lub urazie. Tam gdzie z różnych powodów nie możemy funkcjonalnie pracować stymulując mięśnie i stawy, jedynym sposobem na ochronę masy mięśniowej i zapobieżeniu rozpadu mięśni jest elektrostymulacja.
Po zabiegu operacyjnym, zwłaszcza przy rekonstrukcjach typu ACL mamy do czynienia z szybką atrofią mięśniową.
W zaledwie kilka dni po operacji czy urazie może dojść do utraty od 30-50 % masy i siły mięśniowej.
Dlaczego elektrostymulatory są tak skuteczne w rehabilitacji.
Po kontuzji lub zabiegu kończyna lub mięsień jest unieruchomiony lub jego funkcje są ograniczone. Staw też jest zazwyczaj unieruchomiony lub jego ruchomość jest ograniczona, a to powoduje brak możliwości pracy mięśni. Stymulując mięśnie za pomocą elektrostymulacji bardzo wcześnie, można zadbać o zmniejszenie negatywnych skutków jakie niesie za sobą unieruchomienie i zastąpić praktyczny codzienny ruch, którego organizm jest pozbawiony.
W pierwszym etapie elektrostymulacja jest nieocenionym sposobem na ratowanie nadmiernej utraty masy i siły mięśniowej, poprawę krążenia krwi, a tym samym wpływa korzystnie na lepsze gojenie uszkodzonej tkanki.
– Rehabilitacja z PowerDot
Rehabilitacji po urazach
Powerdot to przyspieszenie regeneracji po urazie tkanek miękkich. Aplikacja oferuje program: Inteligentna stymulacja mięśni PowerDot, która została zaprojektowana i naukowo wsparta jako pomoc dla zdolności organizmu do szybkiego i efektywnego powrotu do zdrowia po urazach takich jak naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia czy zabieg lub operacja.
Aplikacja mobilna śledzi postępy i pomaga przez proces rehabilitacji.
Zwiększenie przepływu krwi
Technologia NMES tworzy elektrowywołane nadmiarowe przekrwienie, które może pomóc w usunięciu i oczyszczeniu nagromadzonych podczas stanu zapalnego pozostałości komórkowych, zmniejszając ból. Dodatkowo, ten dodatkowy dopływ bogatej w tlen krwi dostarcza tkankom niezbędnych składników odżywczych, poprawiając regenerację.
Re-edukacja mięśni
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa PowerDot (NMES) ma zdolność do dalszego zwiększenia siły i adaptacji mięśniowej. W przypadku zaniku mięśni urządzenie aktywuje mięśnie manualnie, co pomaga przećwiczyć ścieżki nerwowe, aby zaczęły ponownie pracować samodzielnie. Jest to świetny sposób na przyspieszenie procesu rehabilitacji i skrócenie czasu niezdolności do pracy.
Łagodzenie ostrych bólów
Program TENS PowerDot opiera się na tzw. Teorii Bram. Ta naukowo sprawdzona teoria mówi, że niebolesne bodźce (lub stymulacja nerwów) zamykają „bramy nerwowe” dla bolesnych bodźców, co zapobiega przekazywaniu odczuwania bólu do ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że ból jest tymczasowo uśmierzany na pewien czas po użyciu urządzenia.
Powerdot jest dość tanim rozwiążaniem jak na możliwości jakie oferuje: https://elektrostymulatory.net/kategoria-produktu/elektrostymulatory-powerdot/
Rehabilitacja z Compex
Kluczowe jest użycie w pierwszych dniach zaraz po kontuzji lub operacji. Stosując niezwłocznie od 2-4 razy dziennie program „Zapobieganie Atrofii MIęśniowej” zatrzymujemy spadek masy mięśniowej po operacji lub kontuzji. Jeśli ten okres przeminął, zapobieganie atrofii stosujemy tylko przez 2-3 dni rozruchowe, żeby wywołać bodziec w mięśniach, a następnie od razu pracujemy już nad odbudową mięśni programem „Wzmocnienie” – Reinforcement
W dalszych etapach elektrostymulatory pozwalają na aktywną lub pasywną rehabilitację pozwalającą na optymalny powrót równowagi między mięśniami jednej i drugiej strony ciała.
Przykładowy rozpis elektrostymulacji po unieruchomieniu na przykładzie działania pooperacyjnego po atroskopii ACL
– 5-14 dni Program Zapobiegania Atrofii Mięśniowej – Muscle Artrophy – nawet do 4x dziennie
– 10-21 dni – Program Wzmacniający Mięśnie – Reinforcement – 1x dziennie
Powyższy mini cykl pozwala na zatrzymanie atrofii mięśniowej i rozpoczęcie aktywizacji mięśni i ich rozbudowy. Warto z fizjoterapeutą przygotować plan na dalsze wsparcie w rehabilitacji mające na celu powrót do pełnej funkcjonalności z mięśniami w lepszej kondycji niż przed kontuzją. Przykład cyklu na rozbudowę mięśni po kontuzji / unieruchomieniu
– do 2 tygodni program na wytrzymałość mięśniową stymulujący włókna mięśniowe typu I – Program Endurance – 1x dziennie na mięsień
– 4-8 tygodni program budujący masę mięśniową i stymulujący włókna mięśniowe typu II – Program Muscle Building na zmianę z programem Hypertrophy – przez kilka dni codziennie na mniejszej intensywności potem co drugi dzień zwiększając intensywność. Tę część warto spiąć z planem rehabilitacji ruchowej czy funkcjonalnej przygotowanej przez fizjoterapeutę
– 2-4 tygodni budowy siły mięśni i stymulacji włókien typu II B – Program Strength lub Explosive Strength – najpierw co drugi dzień zwiększając intensywność dochodzimy do sesji co trzeci dzień
Druga część to cały cykl, który warto powtarzać do likwidacji dysbalansu mięsniowego lub solidnej formy stanu umięśnienia. Po osiągnięciu celu warto przygotować cykl na podtrzymanie masy, wytrzymałości i siły mięśni
Ponadto Compex można wykorzystać w treningu funkcjonalnym. Compex pozwala też na izolacje oddziaływania np tylko na mięśnie szybko kurczliwe (szybkość, siła eksplozywna) lub na włókna wolno kurczliwe. Compex to też regneracja potreningowa – 30% szybsze usuwanie kwasu mlekowego, poprawa ukrwienia
mięśni, szybsze przygotowanie do kolejnego wysiłku.
Compex pełni też rolę domowego fizjoterapeuty
Instrukcja stosowania Compex w redukcji i pracy nad sylwetką
Czy Elektrostymulatory mogą zastąpić trening i czy możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej poprzez wykorzystanie elektrostymulacji.
Elektrostymulatory Compex
W treningu Elektrostymulatory pozwalają na pracę na konkretnej grupie mięśniowej wraz z możliwością aktywizacji włókien konkretnego typu, czyli np odpowiedzialnych za masę, siłę czy wytrzymałość mięśniową (włókna typu I, IIA, IIB). Compex zarówno może zastępować trening, jak i go wspomagać lub być elementem przedtreningowym (np rozgrzewka, kapilaryzacja) czy potreningowym – regeneracja, rozluźnienie mięśni, eliminacja zakwasów, bólu i tp.
Tam gdzie z różnych powodów nie możemy trenować na przykład z obciążeniem lub z wysoką intensywnością ze względu na kontuzje, zwyrodnienie czy po prostu inny problem, jednym ze skutecznych sposobów na wzmocnienie masy mięśniowej i siły jest elektrostymulacja. Dotyczy to także okresu choroby czy kontuzji – elektrostymulacja może zastąpić trening klasyczny. Wyjazdy czy wakacje w sportach wymagających pracy siłowej to też okres gdzie elektrostymulator może zastąpić trening funkcjonalny czy aktywność na siłowni.
Innym stopniem użyteczności jest wsparcie treningu funkcjonalnego elektrostymulacją. Polega to na aktywizacji konkretnych grup mięśniowych w czasie treningu klasycznego, co ma za zadanie dodatkowo uruchomić większą ilość włókien mięśniowych w czasie wykonywania ćwiczeń. Więcej tutaj:
https://elektrostymulatory.net/trening-z-elektrostymulatorami-compex/
https://elektrostymulatory.net/treningi-z-compex/trening-funkcjonalny-elektrostymulatory-compex/
https://elektrostymulatory.net/trening-funkcjonalny-wod/
Elektrostymulatory są także skuteczne w redukcji tkanki tłuszczowej.
Tutaj podobnie jak przy treningu warunkiem są:
Odpowiednia regeneracja (sen, brak przewlekłego stresu)
Rozsądny protokół żywieniowy (bilans kaloryczny na 0 lub -, low carb diet)
Systematyczność
Wtedy to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby schudnąć zdrowo i przede wszystkim trwale – bez efektu jo-jo. Wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej poprzez elektrostymulację pozwala na przyspieszenie procesu miejscowej lipolizy, czyli (procesu rozkładu trójglicerydów przebiegającego w tkance tłuszczowej. W jego wyniku powstają kwasy tłuszczowe i glicerol, które uwalniane są do krwiobiegu i metabolizowane.)
Dzięki elektrostymulacji możemy przyśpieszyć redukcję, zwłaszcza jeżeli dodatkowo wspomagamy proces redukcji zwiększoną aktywnością, treningami HIIT, okienkami żywieniowymi, postami lub postami przerywanymi. Dodatkowym atutem będzie większe ukrwienie i ujędrnienie mięśni. Przy odpowiedniej intensywności (wyrażonej w miliamperach i indywidualnej dla danego użytkownika) jedna sesja elektrostymulacji to odpowiednik 360 skłonów na brzuch lub 120 przysiadów.
Elektrostymulacja pomaga nie tylko rozprawić się ze zbędnymi kilogramami. Rozwiązanie to działa całościowo i wpływa również na mięśnie, skórę, metabolizm, jak również pomaga pozbyć się cellulitu.
Mięśnie – elektrostymulacja poprawia napięcie mięśni, zwiększa ich elastyczność.
Tkanka tłuszczowa – elektrostymulacja wspomaga jej wykorzystanie oraz pozwala wymodelować sylwetkę zwłaszcza w miejscach mniej podatnych na uwalnianie tłuszczy
Przemiana materii – dzięki elektrostymulacji część osób zauważyło usprawnienie procesów przemiany materii.
Skóra – dzięki zabiegom elektrostymulacji poprawia się struktura i napięcie skóry – staje się ona jędrna.
Cellulit – stymulowanie mięśni i tkanek pomaga pozbyć się cellulitu bez kosztownych zabiegów i stosowania wielu kosmetyków.
Drenaż limfatyczny – dzięki elektrostymulacji pobudzany jest układ limfatyczny i przyspieszony proces oczyszczania organizmu.
Aby osiągnąć naprawdę interesujące rezultaty w kształtowaniu sylwetki i odpowiednio wyeksponować partie mięśniowe, na których nam zależy potrzebna jest zrównoważona i odżywcza dieta oraz inna aktywność fizyczna – jazda rowerem, trening obwodowy, siłownia, trening HIIT, czy pływanie. W ten sposób Compex może spektakularnie przyczynić się do usunięcia zbędnej tkanki tłuszczowej co przy odpowiednim jej procencie ukaże także zarys ukształtowanych treningiem mięśni.
Początkowo elektrostymulacja znajdowała zastosowanie w medycynie, co rozszerzyło się do fizjoterapii i rehabilitacji, a obserwacje związane z zatrzymaniem atrofii mięśniowej oraz wzrost masy tkanki mięśniowej wraz z redukcją tkanki tłuszczowej spowodowały, że po elektrostymulatory sięgnęli sportowcy. Obecnie miniaturyzacja i postęp technologii pozwalają na masową produkcję elektrostymulatorów i szerokie zastosowanie ich w sporcie, medycynie oraz codziennym życiu. Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących elektrostymulatorów jest czy elektrostymulacja jest skuteczna w odchudzaniu. Najczęściej pytającym chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i talii, ale też o wzmocnienie mięśni czy ich tonowanie w celu poprawy wyglądu.
Dla wyżej wymienionych warunków elektrostymulacja jest bardzo skutecznym niefarmakologicznym sposobem przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej możliwości budowy mięśni, co pozwala na rzadki efekt rekompozycji struktury sylwetki.
Należy jednak pamiętać, że elektrostymulacja nie zadziała sama i daje pożądane efekty, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim systematyczność w stosowaniu elektrostymulacji oraz racjonalne odżywianie się, co oznacza utrzymywanie prawidłowego bilansu kalorycznego i dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych makro i mikro składników. Dodatkowo w czasie walki o smukłą talię czy płaski brzuch warto zadbać o lekko ujemny bilans kaloryczny co zdecydowanie przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym stosowaniu elektrostymulacji.
Sam trening z Compex warto także oprzeć o periodyzację. Oprócz straty niechcianych kilogramów jest szansa na zyskanie tych zdrowych, czyli beztłuszczowej masy mięśniowej.
Warto z trenerem lub dietetykiem przygotować plan na aktywność pracy z mięśniami co ma na celu zwiększenie potencji i struktury mięśni oraz stopniowo doprowadzić je do lepszej kondycji. Przykład cyklu na rozbudowę mięśni
– do 2 tygodni program na wytrzymałość mięśniową stymulujący włókna mięśniowe typu I – Program Endurance – 1x dziennie na grupę mięśniową
– 4-8 tygodni program budujący masę mięśniową i stymulujący włókna mięśniowe typu II – Program Muscle Building na zmianę z programem Hypertrophy – przez kilka dni codziennie na mniejszej intensywności potem co drugi dzień zwiększając intensywność. Tę część warto spiąć z planem treningowym
– 2-4 tygodni budowy siły mięśni i stymulacji włókien typu II B – Program Strength lub Explosive Strength – najpierw co drugi dzień zwiększając intensywność dochodzimy do sesji co trzeci dzień
Taki cały cykl warto powtarzać do osiągnięcia zadowalających rezultatów lub solidnej formy stanu umięśnienia. Po osiągnięciu celu warto przygotować cykl na podtrzymanie masy, wytrzymałości i siły mięśni
Compex w treningu funkcjonalnym. Compex pozwala też na izolacje oddziaływania np tylko na mięśnie szybko kurczliwe (szybkość, siła eksplozywna) lub na włókna wolno kurczliwe. Compex to też regeneracja potreningowa – 30% szybsze usuwanie kwasu mlekowego, poprawa ukrwienia mięśni, szybsze przygotowanie do kolejnego wysiłku.
Compex pełni też rolę domowego fizjoterapeuty
Porównanie modeli – https://elektrostymulatory.net/porownanie-elektrostymulatorow-compex/
Pod tym linkiem można pobrać aplikację mobilną, która jest zintegrowanym przewodnikiem użytkownika po programach i planach treningowych – https://goo.gl/cnGWPb
Jak działają podstawowe technologie w Compex – https://elektrostymulatory.net/technologia-mi/
Jak wykonywać ćwiczenia lub trening z elektrostymulatorem Compex – https://elektrostymulatory.net/trening-z-elektrostymulatorami-compex/
Pod tym linkiem znajduje się ciekawy materiał dotyczący treningu aktywnego oraz treningu funkcjonalnego z elektrostymulatorem – https://goo.gl/pBGujM
Ogólne zalecenia stosowania Compex
Przydatne informacje:
Programy regeneracji i masażu można wykonywać codziennie w zależności od potrzeb. Spełniają zadanie domowego masażysty. Są najpopularniejszymi programami stosowanymi przez aktywnych sportowców.
Programy treningowe możemy stosować jako osobne jednostki treningowe w dni, w których mamy przerwę w treningu aktywnym, bądź też jesteśmy unieruchomieni w domu (np. choroba, kontuzja).
Elektrostymulacja jest znakomitym sposobem na bodźcowanie mięśni z rozróżnieniem włókien typu I (wolnokurczliwych) oraz typu II (szybkokurczliwych). Tym samym pozwala pracować na danej grupie mięśniowej pod kątem rozwoju pod np. daną dyscyplinę sportową.
Programy fitness można stosować jako dodatek do treningu fitness, który możemy wykonywać w sposób pasywny (przyjmując określoną pozycję wyjściową) lub też aktywnie w ruchu (wykonując ćwiczenia na wybrane grupy mięśniowe). Compex staje się naszym trenerem.
Trening wykonujemy zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w mapach. Przed rozpoczęciem treningu widzimy jak umieścić elektrody na ciele oraz jaką pozycję wyjściową przyjąć. Intensywność działania Compex możemy zwiększać maksymalnie do granicy odczucia bólu.
1. CONDITIONING – TRENING:
WARM UP – ROZGRZEWKA – przygotowanie mięśni przed wysiłkiem
POTENTIATION – przygotowanie mięśni zaraz przed zawodami
ENDURANCE – WYTRZYMAŁOŚĆ – poprawia wyniki w sportach wytrzymałościowych (najlepiej robić jako osobny trening na wybrane partie mięśniowe w dni poza treningiem w klubie, bądź w cyklu poza sezonem)
RESISTANCE – ODPORNOŚĆ – zwiększenie zdolności mięśnia w utrzymaniu długotrwałego wysiłku (jako osobna jednostka treningowa)
STRENGTH – SIŁA – zwiększenie siły i szybkości skurczy mięśniowych
EXPLOSIVE STRENGTH – SIŁA EKSPLOZYWNA – zwiększenie eksplozywności
MUSCLE BUILDING – BUDOWA MIĘŚNIA – zwiększenie objętości mięśni
CAPILLARISATION – KAPILARYZACJA – poprawienie przepływu krwi (stosować przed treningiem, przed meczem w celu odżywiania i utleniania mięśni)
CROSS-TRAINING – TRENING MIESZANY – ćwiczenie różnych trybów pracy mięśni w różnych sekwencjach
CORE STABILISATION – STABILIZACJA TUŁOWIA – wzmocnienie mięśni głębokich dolnego odcinka kręgosłupa oraz brzucha
ANKLE TWIST PREVENTION – zwiększenie siły mięśni strzałkowych; przeciwdziałanie skręceniom stawu skokowego
HYPERTROPHY – HIPERTROFIA – przerost mięśnia, znaczne zwiększenie objętości mięśni
OVERCOMPENSATION – przygotowanie do wysiłku łączącego wytrzymałość i odporność
2. RECOVERY/MASSAGE – REGENERACJA/ MASAŻ:
TRAINING RECOVERY – REGENERACJA PO TRENINGU – odnowa po wysiłku fizycznym (po każdym wysiłku)
COMPETITION RECOVERY – REGENERACJA PO ZAWODACH – odnowa po zwiększonym wysiłku fizycznym
REDUCE MUSCLE SORENESS – REDUKCJA BÓLU MIĘŚNIA – skraca i zmniejsza intensywność bólu mięśni
RELAXING MASSAGE – MASAŻ RELAKSACYJNY – odprężenie, efekt relaksu
REVIVING MASSAGE – MASAŻ PRZYWRACAJĄCY – wyeliminowanie uczucia zmęczenia
3. PAIN MANAGEMENT – ŁAGODZENIE BÓLU:
PAIN MANAGEMENT TENS – TENS PRZECIWBÓLOWY – łagodzenie wszystkich rodzajów bólu miejscowego
REDUCE MUSCLE TENSION – ZMNIEJSZENIE NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO – zmniejszenie napięcia mięśni
MUSCLE PAIN – BÓLE MIĘŚNIOWE – uśmierzanie bólu mięśni poprzez akcje blokujące ból
NECK PAIN – BÓL KARKU – zredukowanie bólu w okolicach szyi
BACK PAIN – BÓL PLECÓW – zredukowanie bólu mięśni pleców
LUMBAGO – przyblokowanie transmisji impulsu przy ostrym bólu dolnego odcinka kręgosłupa
EPICONDYLITIS – ŁOKIEĆ TENISISTY – zmniejszenie przewlekłego bólu okolicy łokcia
TENDINITIS – ZAPALENIE ŚCIĘGIEN – przeciwdziałanie bólowi w zapaleniu ścięgien
HEAVY LEGS – CIĘŻKIE NOGI – wyeliminowanie uczucia ociężałych nóg
CRAMP PREVENTION – ZAPOBIEGANIE SKURCZOM MIĘŚNIOWYM – zapobieganie skurczom
4. REHABILITATION – REHABILITACJA:
MUSCLE ATROPHY – ATROFIA MIĘŚNIOWA – odbudowa masy mięśniowej w przypadku dłuższego unieruchomienia
REINFORCEMENT – WZMOCNIENIE – utrwalenie efektów odbudowy mięśni
5. FITNESS – FITNESS:
FIRM YOUR ARMS – WZMOCNIJ RAMIONA – odbudowanie jędrności ramion; kształtowanie mięśni
TONE YOUR THIGHS – KSZTAŁTOWANIE MIĘŚNI UD – odbudowanie jędrności ud
GET A 6 PACK – SZEŚCIOPAK – budowanie i wzmacnianie mięśni brzucha; ujędrnianie
GET STRONGER BICEPS – zwiększenie objętości bicepsów
BUILD YOUR SHOULDERS – zwiększenie objętości barków
BUILD YOUR PECS – zwiększenie objętości mięśni piersiowych
SHAPE YOUR BUTTOCKS – KSZTAŁTOWANIE POŚLADKÓW – ujędrnianie i tonowanie pośladków
FIRM YOUR STOMACH – odzyskiwanie talii
BODY POWER – zwiększenie siły mięśniowej z delikatnym wzrostem objętości
LYMPHATIC DRAINAGE – zwalczanie opuchlizny stóp i kostek
Programy Stymulatora Compex Sport Elite
Programy sportowe:
Aktywna regeneracja: Wspieranie i przyspieszanie regeneracji po dużym wysiłku.
Siła eksplozywna: Osiąganie pewnego stopnia eksplozywności, kluczowego czynnika wydajności w niektórych sportach.
Trening szybkości: Alternatywny trening dla różnych typów mięśni.
Hipertrofia/Budowanie masy: Zwiększenie objętości mięśni.
Siła: Zwiększenie siły i szybkości dla dyscyplin, które tego wymagają.
Wzmocnienie: Optymalne przygotowanie mięśni do zawodów.
Regeneracja: Zastąpienie lub optymalizacja treningu regeneracyjnego następnego dnia po wysiłku.
Rozciąganie: Poprawa zwykłych efektów rozciągania.
Wytrzymałość: Poprawa wydolności podczas długotrwałych wysiłków.
Odporność: Zwiększenie zdolności mięśni do utrzymania wysokiej intensywności długotrwałego treningu.
Programy Rehabilitacja:
Rehabilitacja: Amiotrofia: Przywrócenie objętości po unieruchomieniu: 1. faza.
Zwiększenie objętości mięśni: Uzupełnienie programu Amiotrofii od momentu, gdy mięsień wykazuje oznaki wzrostu objętości: 2. faza.
Wzmacnianie mięśni: Zakończenie rehabilitacji po odzyskaniu przez mięsień normalnej objętości: 3. faza.
Programy Compex Fitness:
Aerobik: Poprawa zdolności mięśni do wytrzymywania wysiłków fizycznych, ogólna aktywność.
Trening mięśni: Zwiększenie objętości mięśni. Rehabilitacja wszystkich cech mięśni po długim okresie bezczynności.
Ból – Compex:
Skurcz mięśni: Redukcja napięcia mięśniowego.
Endorfiny/przewlekły ból: Wywoływanie efektu przeciwbólowego w walce z przewlekłym bólem mięśni.
Zapalenie nadkłykcia: Łagodzenie uporczywych bólów wokół łokcia (np. łokieć tenisisty).
Ból w górnej części pleców: Specyficzna walka z bólem w górnej części pleców.
Ból w dolnej części pleców: Łagodzenie uporczywych bólów w dolnej części pleców.
Lumbago: Łagodzenie nagłych i przeszywających bólów w dolnej części pleców.
Ból szyi: Stymulacja efektów przeciwbólowych na mięśnie szyi.
Specyficzne TENS / Leczenie bólu TENS: Unikanie adaptacji i walka z nagłym przewlekłym bólem.
Naczyniowe: Zwiększenie utlenowania przepływu krwi i rozprowadzania naczyń włosowatych/włókien mięśniowych zapewnia lepszą odporność na zmęczenie.
Zapobieganie skurczom: Zapobieganie nocnym skurczom lub skurczom po wysiłku, szczególnie w łydkach.
Drenaż limfatyczny: Walka z okazjonalnym obrzękiem kostki, uzupełnienie drenażu manualnego.
Ciężkie nogi: Usuwanie uczucia ciężkości w nogach.
Compex Masaż:
Masaż regeneracyjny: Zwalczanie lokalnego uczucia zmęczenia i ciężkości.
Masaż relaksacyjny: Redukcja napięcia mięśniowego i wywoływanie efektu kojącego i relaksacyjnego.
Masaż tonizujący: Przygotowanie mięśni do nietypowego lub chwilowego wysiłku fizycznego.