tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Korzystanie z urządzeń TENS dla skutecznego łagodzenia bólu – czy muszę mieć wiedzę specjalistyczną

Zrozumieć Urządzenia do prądów i terapii TENS

elektroda-na-kolano-tensTranskutaneuszna Stymulacja Elektryczna Nerwów (TENS) to nieinwazyjna i wolna od leków metoda łagodzenia bólu. Ta metoda polega na stymulacji nerwów na powierzchni skóry za pomocą stymulacji elektrycznej. W przeciwieństwie do urządzenia do Elektrycznej Stymulacji Mięśni (EMS), które kieruje się do głębszych tkanek mięśniowych, TENS skupia się na nerwach powierzchownych. Jest zaprojektowany do łagodzenia bólu, a nie do kurczenia mięśni.

Urządzenie TENS może być szczególnie atrakcyjne jako alternatywa dla leków przeciwbólowych, szczególnie po operacjach, gdzie może skutecznie łagodzić ból.

Prąd TENS – tanie i proste urządzenia

TENS jest w zasadzie jednym z najpopularniejszych rodzajów prądów w elektroterapii, stąd jeżeli szukamy urządzeń jedynie do tego celu, to budżet jaki chcemy przeznaczyć na urządzenie nie musi być duży.

Tanie aparaty na prąd TENS

Zazwyczaj z dostępnych urządzeń TENS możemy wybrać takie, które ma kilka różnych trybów, zapewniając różnorodność i moc. Jeżeli jest to jednostka oferująca tylko i wyłącznie różnego rodzaju prądy TENS, to nie możemy liczyć na to, że urządzenie pomoże nam także w masażach rozluźniających, czy kształtowaniu mięśni. Urządzenie TENS działa, podążając tym samym szlakiem bólu do mózgu, anulując ból za pomocą wibracji. Impuls elektryczny może również pomóc zwiększyć krążenie, co może być korzystne przy obrzękach lub podrażnieniach.

Prawidłowe umieszczenie elektrod w TENS

Prawidłowe umieszczenie elektrod jest kluczowym aspektem skutecznego korzystania z urządzenia TENS. Zazwyczaj urządzenie TENS oferuje dwa oddzielne kanały, każdy z możliwością podpięcia dwóch elektrod.

Najpopularniejsze elektrody do TENS

Bez fachowej wiedzy wydaje się że nie będzie łatwo o wybór z dostępnych trybów pracy. Zazwyczaj w złożonych problemach bólowych doboru częstotliwości, czasu, rodzaju i kombinacji prądów TENS dokonuje terapeuta. Nie oznacza to jednak, że codzienny użytkownik nie może samodzielnie działać z prądami TENS. Ponieważ są one bezpieczne poza kilkoma przeciwskazaniami, wybór odpowiedniego trybu samodzielnie może być też prosty. Podstawowe intrukcje obsługi informują na jakie bóle może pomóc dany prąd TENS. W przypadku bóli menstruacyjnych, stawów, kręgosłupa, mieśni o nieskomplikowanym pochodzeniu można dość skutecznie stosować prądy TENS. Można też kierować się indywidualnymi odczuciami. Niektóre osoby mogą preferować tryb, który konsekwentnie wzrasta i maleje, podczas gdy inni mogą preferować tryb, który naśladuje pulsowanie, bez fachowej wiedzy, czy w danym momencie działa prąd konwencjonalny czy na przykład endorfinowy.  Jeżeli terapia TENS pomaga, warto ją kontynuować, a jeżeli nie daje rezultatów, wtedy sięgnąć po pomoc ekspercką.

Chociaż urządzenie TENS może zapewnić znaczne złagodzenie bólu, kluczowe jest jego prawidłowe użycie. Jeśli prąd jest zbyt silny, może zacząć powodować skurcze mięśni, co nie jest celem urządzenia TENS. Należy dostosować moc urządzenia do poziomu, który nie powoduje skurczów, ale skutecznie łagodzi ból.

Chociaż urządzenia TENS są na ogół bezpieczne i korzystne, istnieją pewne przeciwwskazania. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia TENS, szczególnie po niedawnej operacji,

5/5 - (4 votes)
[FM_form id="1"]