Prądy TENS
Co to są prądy TENS i jakie mają zastosowanie
Elektroterapia składa się z wielu metod stosowania prądów, które mogą być prądem stałym, zmiennym i być oparte o różne częstotliwości. Prąd TENS jest jednym z rodzajów prądów stosowanych w elektrolecznictwie.
Prądy TENS to inaczej elektryczna stymulacja nerwów, którą stosuje się przez zewnętrzne powłoki skórne, przez co często nazywana jest przezskórną elektrostymulacją nerwów. Taki rodzaj elektroterapii prądami TENS można uznać za leczenie różnego rodzaju bólów oraz dolegliwości bólowych bez środków farmakologicznych, które nie generuje szkodliwych skutków ubocznych i jest nieinwazyjne dla pacjenta.
W jakich przypadkach stosujemy Prądy TENS
Prądy TENS zalecane są przez lekarzy i fizjoterapeutów w przypadkach chorób czy stanów zdrowia z towarzyszącymi dolegliwościami natury bólowej oraz wszelkich stanach po zabiegach, operacjach czy kontuzjach, którym towarzyszy ból. Prądy TENS zatem znajdują zastosowanie najczęściej:
- w przewlekłych stanach bólowych (zwyrodnienia, wady postawy skutkujące bólem)
- w przejściowych stanach bólowych (bóle menstruacyjne, kontuzje)
- w dolegliwościach bólowych po operacjach i zabiegach w ortopedii, urologii, kardiologii i innych
- w bólach pourazowych różnego typu
- w nerwobólach
- w niektórych chorobach autoimmunologicznych typu reumatoidalne zapalenie stawów
- w chorobach zwyrodnieniowych stawów
- w terapii przeciwbólowej w stomatologii
- w przypadkach bóli głowy czy bolesnych migren
Przy czym należy zwrócić uwagę które z urządzeń do generowania prądów TENS można używać w okolicach głowy i szyi.
Przeciwwskazania do stosowania prądów TENS
- Powinno się unikać stosowania prądów TENS w bezpośrednim sąsiedztwie zmian nowotworowych
- W przypadku kobiet w ciąży należy unikać podłączania na brzuchu oraz miednicy
- Należy zachować ostrożność w przypadku podłączeń w okolicy klatki piersiowej, zwłaszcza unikać przyklejenia elektrod gdzie impuls przejdzie od klatki piersiowej do pleców
- Co do zasady unika się elektroterapii TENS w okolicach głowy i szyi, szczególnie oczu. (Na bóle głowy i bóle stomatologiczne są specjalne i dedykowane urządzenia lub taką terapię powinien nadzorować lekarz)
- Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest stosowanie prądów TENS u osób z rozrusznikiem serca i innymi wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi (niektóre urządzenia są przystosowane do terapii dla takich osób ale tylko za zgodą lekarza prowadzącego)
- Część urządzeń nie powinna być stosowana w okolicach implantów z metalu
- Przeciwwskazaniem w części elektrostymulatorów w stosowaniu prądów TENS mogą być rany, zbicia, krwiaki, obrzęki, uszkodzenia skóry czy zdarcia i zadrapania. Natomiast część urządzeń może być stosowana w takim przypadku, należy jednak unikać przykładania elektrod w te miejsca, umieszczając je poza uszkodzeniami skóry
- W przypadkach stanów zapalnych skóry z powodów dermatologicznych należy zasięgnąć opinii lekarza co do stosowania w takim miejscu prądów TENS
- W stanach chorobowych z wysoką gorączką także należy upewnić się co do przeciwwskazań od lekarza prowadzącego
- W przypadku zaburzeń krążenia, chorób zakrzepowych należy konsultować się z lekarzem