tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

TENS może stymulować różnorakie nerwy czuciowe aktywując różne mechanizmy łagodzenia bólu w obrębie naszego ciała. Dwoma podstawowymi mechanizmami przynoszenia ulgi w bólu jest Mechanizm „Bram Bólu” (Gates Theory) i System Opioidów Endogennych.

Co to jest TENS?

Mechanizm Bram Bólu, znany także jako Teoria Kontroli Bram wykorzystuje wysoką częstotliwość impulsów do aktywacji określonych włókien czuciowych. Kiedy włókna te są stymulowane wyzwala to bezbolesne bodźce, które „zamykają bramy” wysyłające sygnały bólowe do mózgu.

Druga metoda bazuje na wykorzystaniu niskich częstotliwości impulsów nakierowanych na System Opioidów Endogennych. Poprzez ten system stymulowane są różne włókna czuciowe, które wywołują efekt opioidowy, co przyczynia się do złagodzenia bólu i redukcji sygnałów bólowych wysyłanych do mózgu.

Compex sp 8.0 sklep

Czym są urządzenia TENS

Przyrządy TENS przybierają różne formy. Czasami są to ogromne jednostki przeznaczone dla klinik medycznych, a niekiedy, wręcz przeciwnie, mają formę urządzeń mieszczących się w dłoni. Wszystkie przenośne przyrządy są przemyślanymi urządzeniami medycznymi klasy II. Niemniej nie każde urządzenie jest stworzone tak samo, więc nadal bardzo ważne jest sprawdzenie przyrządu, który planujesz kupić. Różnice można zaobserwować tak w oferowanych programach, jak też kształcie fali mającej dostarczać bodziec do ciała.

Jak dbać o elektrody

Długość życia elektrod jest zależna od bardzo wielu zmiennych. Na trwałość mogą negatywnie wpływać takie czynniki jak tłusta skóra, umiejscawianie ich w owłosionych miejscach i przechowanie w ciepłych, wilgotnych miejscach. Kiedy elektrody są wyschnięte i nie przylegają ściśle do skóry lub jeśli czujesz dyskomfort podczas używania ich, to znak, że należy je wymienić. Zawsze przed użyciem sprawdzaj jakoś używanych elektrod. Jeśli używasz elektrostymulatora kilkukrotnie w ciągu dnia zdejmuj elektrody pomiędzy sesjami, aby dać skórze odetchnąć.

Efekty uboczne TENS

Nie wykazano żadnych, długotrwałych efektów ubocznych używania urządzeń TENS. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli zostanie ustawiona zbyt duża intensywność skurcze mięśni mogą powodować nieprzyjemne odczucia. Jeśli czujesz bolesność miejsc, w których został użyty program TENS może to oznaczać, że powinieneś odpocząć dzień przed kolejną sesją i upewnić się, że intensywność nie została ustawiona na zbyt wysoki poziom. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać jakość używanych elektrod!

5/5 - (1 vote)
[FM_form id="1"]