Wyzwalanie skurczów mięśni w pracy z elektrostymulatorami Compex i Chattanooga
Funkcję wyzwalania skurczów mięśni poprzez dobrowolne napięcie mięśni przed mikrocyklem elektrostymulacji obecnie są dostępne w dwóch liniach Elektrostymulatorów Compex i Chattanooga. W obydwóch liniach funkcja dostępna jest pod nazwą Mi-Action i stanowi często nieznane narzędzie nawet przez posiadaczy sprzętu. Aplikacja funkcji pozwala na zwiększenie efektywności stosowanych sesji elektrostymulacji. W domyślnej konfiguracji elektrostymulatorów funkcje wyzwalania skurczów są wyłączone,
System wyzwalania skurczów mięśni jest właściwie rodzajem treningu, w którym świadomy skurcz (napięcie mięśni) wyzwala stymulację elektryczną. Skurcz poprzez
elektrostymulację jest sterowany świadomym wywołaniem skurczu mięśnia.
Z perspektywy maksymalnej skuteczności tryb Mi-Action wymaga dobrej kondycji mięśni. Słabe mięśnie mogą w niektórych przypadkach utrudniać pojawienie się skurczu indukowanego elektrycznie. Może to oznaczać, że w przypadku dużej atrofii mięśniowej, słabego umięśniania – funkcja Mi-Action może nie zadziałać prawidłowo.
Programy w których możemy włączyć tryb mi-ACTION charakteryzują się niezaprzeczalnymi zaletami:
W przypadku terapii medycznych i rehabilitacji
- Wymagają one aktywnego uczestnictwa i zachęcania użytkownika do pełnego angażowania się w proces leczenia, rehabilitacji, czy fizjoterapii
- Dają pacjentowi możliwość wyboru w zakresie wyzwalania skurczów, dzięki czemu elektrostymulacja odbierana jest jako bardziej komfortowa.
- Zapewniają większą skuteczność, ponieważ łączą w sobie ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta oraz elektrostymulację; pozwala to na uzyskanie większego zaangażowania włókien mięśniowych.
- Wspomagają one odbudowę mapy ciała i ponowną naukę motoryki u pacjentów z upośledzeniem kontroli nad układem nerwowo-mięśniowym.
- Umożliwiają stymulację mięśni stabilizatorów w celu ich integracji podczas poruszania się.
W przypadku treningu funkcjonalnego
- Ułatwiają naukę czucia mięśni i napinania konkretnych grup mięśniowych
- Pomagają w zaangażowaniu dodatkowych włókien mięśniowych w czasie ruchów funkcjonalnych
- Dają możliwość decyzji o czasie rozpoczęcia impulsu elektrostymulacji w czasie ruchów funkcjonalnych
- Zwiększają skuteczność pracy mięśni poprzez połączenie ruchów funkcjonalnych i elektrostymulacji dając udział większej liczby włókien mięśniowych zaangażowanych w pracę przy mniejszym obciążeniu
- Zwiększają propriocepcję, zmysł kinestetyczny i czucie głębokie
Jak działa Wyzwalanie skurczów mięśni w trybie Mi-Action
Sposób działania:
- Tryb mi-ACTION działa w czasie sekwencji treningowej mięśni (pozostaje nieaktywny w czasie rozgrzewki i rozluźnienia).
- Pierwszy skurcz mięśnia podczas treningu zaczyna się automatycznie.
- Po zakończeniu pierwszego skurczu rozpoczyna się faza aktywności spoczynkowej charakteryzująca się drżeniem mięśnia.
- Samodzielne wywołanie przez pacjenta nowego skurczu jest możliwe jedynie po upływie minimalnego okresu spoczynku, który różni się w zależności od programu.
- Gdy tylko staje się to możliwe, pilot zdalnego sterowania generuje sygnał dźwiękowy powiadamiający użytkownika.
- Po pierwszym sygnale dźwiękowym pacjent może samodzielnie wywołać skurcz.
- Jeżeli w określonym przedziale czasu nie dojdzie do świadomego skurczu, urządzenie automatycznie przechodzi w stan wstrzymania.