Odchudzanie z Elektrostymulacją i Masażerami – czy sprzęt może pomóć?
Wielu klientów poszukuje sposobu na redukcję wagi. Często tkwi w nich nadzieja, że sprzęt typu elektrostymulator, masażer, czy drenaż limfatyczny szybko i skutecznie zwalczy niechcianą tkankę tłuszczową.
NIESTETY – nie ma cudów i tak się nie stanie. Narzędzia typu sprzęt do elektrostymulacji, masażu, kompresji czy drenażu to świetny sposób na wsparcie i przyśpieszenie redukcji tkanki tłuszczowej, ale samymi urządzeniami nie osiągniemy upragnionych rezultatów.
Trening także nie da nam gwarancji na sukces. Może nawet powodować dodatkową frustrację jeśli przy dużym wolumenie aktywności waga będzie stać w miejscu. Ze względu na fakt, że w naszym sklepie jest cała gama sprzętu fitness, urządzeń do wsparcia treningu oraz technologicznie zaawansowane urządzenia do stymulacji mięśni, masażu limfatycznego i część klientów poszukuje wsparcia w odchudzaniu – postanowiliśmy przygotować szerszy artykuł na temat jak zabrać się za redukcję wagi i na czym polega problem z otyłością w obecnym społeczeństwie.
Jeżeli uda się zrozumieć istotę problemu, łatwiej będzie uporządkować etapy potrzebne do redukcji wagi i na tej podstawie pokażemy czy w ogóle trzeba sięgać po dodatkowe urządzenia i narzędzia.
Otyłość – Problem z Węglowodanami (Cukry)
Choroby metaboliczne to zmora obecnych czasów. Cukrzyca i otyłość urosły do rozmiarów chorób cywilizacyjnych. Pomimo pompowania ogromnej ilości środków w badania na ich temat i medykamentów w osoby na nie chore, nadal nie odkryto skutecznego leku. Jak się jednak okazuje rozwiązaniem nie musi być odkrycie panaceum, a najprostsza w świecie i wszystkim znana, zmiana stylu życia. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmiany nawyków żywieniowych, krótko mówiąc nawet nie dietę, a sposób żywienia.
Dieta współczesnego człowieka jest oparta głównie na cukrach i węglowodanach. Jak wskazują najnowsze badania amerykańskich naukowców, to właśnie reakcje chemiczne powodowane przez metabolizm cukrów w organizmie jest przyczyną, chorób takich jak żylaki, zawały serca, marskość i stłuszczenia wątroby, problemy z trzustką … Nie jest to boska pomyłka w tym jak zostaliśmy stworzeni, a skutek procesu ewolucji na drodze którego nasze ciało nie przystosowało się do spożywania nieprzeznaczonych dla ludzi pokarmów. Tak stwierdzenie „nieprzeznaczonych” nie jest tutaj użyte mylnie. Człowiek jak istota żyjąca nigdy nie spożywał cukrów i węglowodanów prostych w takich kolosalnych ilościach jak obecnie. Dlaczego więc środki te są tak bardzo popularne w obecnej diecie przeciętnego Polaka ? Jednym z powodów jest istnienie przemysłu spożywczego, który sam w sobie jest dziedziną stosunkowo nową, a jego celem nie jest zapewnienie dobrej jakości pożywienia, tylko jego dużej ilości i sprzedaży jako produkt.
Wpływ Cukru (węglowodanów) na nasze Zdrowie Metaboliczne
Niektórzy mogą powiedzieć ze cukier jest nam niezbędny do życia ponieważ pozyskujemy z niego glukozę zasilającą nasze komórki. Po prawdzie Cukier jest klasyfikowany jako pokarmy tylko przez niektóre definicje słownikowe, jednakże bliżej jest mu faktycznie do alkoholu, którego za pokarm nie uznajemy. Fenomen zapotrzebowania organizmu na glukozę polega na tym że nasza wątroba jest w stanie sama wytworzyć glukozę poprzez metabolizm zdrowych tłuszczów, w ilości jaka jest dla niego odpowiednia. Nie potrzebujemy dostarczać glukozy z źródeł zewnętrznych, czyli spożywać cukru. Pomijając liczne badania naukowe na ten temat, dowodem na to są ludy takie jak np. Eskimosi. Przedstawiciele takich grup etnicznych pomimo braku możliwości upraw roślin cukrodajnych i bogatych w węglowodany, w związku z czym ich nie spożywają, mają prawidłowe poziomy glukozy we krwi. Oczywiście nasze komórki metabolizują cukier i pozyskują z niego energię, niestety ma to swoje skutki uboczne. Metabolizm cukrów blokuje wytwarzanie enzymów „AMP” niezbędnych do funkcjonowania mitochondriów oraz hamuje aktywność enzymów „acetylokoenzymu A” zaangażowanych w utlenianie kwasów tłuszczowych i pozyskiwanie energii z nich.
Obecność obcych cukrów w organizmie zwiększa ilość kwasu moczowego w komórkach, a ten hamuje enzymy takie jak karnityna i inne, które przenoszą kwasy tłuszczowe do mitochondriów. Najbardziej widocznym skutkiem tego procesu jest przybieranie tkanki tłuszczowej, inaczej mówiąc otyłość. Wiąże się to też z innymi na pierwszy rzut oka odrębnymi problemami, takimi jak pogorszenie samopoczucia, czy bardziej dalekobieżnie depresja ale o tym w dalszej części tekstu.
Jak rzucić Cukier ?
Jak w takim razie odstawić cukier skoro ma na nas taki niekorzystny wpływ ? Otóż sprawa nie jest taka łatwa jak w przypadku odstawienia innych używek. Cukier jest obecny wszędzie, a wiedza o jego uzależniającym działaniu jest znana nie tylko konsumentom którzy padli jego ofiarą, ale przede wszystkim producentom żywności, którzy chętnie to wykorzystują. Substancja ta występuje w żywności pod ponad 250 nazwami. Kiedy chcemy rzucić nałogi – na przykład palenie lub alkohol, po prostu zaprzestajemy ich używania. Z cukrem nie jest tak łatwo ponieważ znajdziemy go poczynając od najbardziej oczywistych rzeczy takich jak pakowane słodycze gotowe do spożycia, przez pieczywo i surowe mięso, na majonezie i konserwowych warzywach kończąc. Jednym z rozwiązań problemów spowodowanych przez spożywanie cukru może być przejście na dietę bogata w zdrowe tłuszcze i ubogą w cukier, lub nawet dietę ketogeniczną. Niektórych może zdziwić, sugerowanie że rozwiązaniem jest tłuszcz, w końcu w popularnych mediach jest on reklamowany jako niezdrowy. Otóż tłuszcze można podzielić na kilka rodzajów, a jedne są bardziej korzystne niż pozostałe.
- Najlepsze tłuszcze to tłuszcze Omega 3, występują w rybach, algach i lnie. Niestety są one stosunkowo ciężkie do pozyskiwania i szybko się psują. Do spożywania ich nie zachęca również ich osobliwy smak. Są one jednak najbardziej pożądane przez nasze organizmy i pomagają w regulacji wielu procesów oraz budowie błon komórkowych.
- Kolejne dobre tłuszcze to tzw. jednonienasycone. Znajdziemy je między innymi w produktach takich jak oliwa z oliwek. Są one źródłem czynników napędzających poprawne funkcjonowanie wątroby.
- Kolejnymi są tłuszcze wielonienasycone. Ich źródło to na przykład olej rzepakowy. Nie posiadają one zbyt wielu prozdrowotnych właściwości ale nie są szkodliwe. Mogą one jednak okazać się nieprzyjazne dla człowieka kiedy spożywamy ich za dużo lub podajemy je mocnej obróbce termicznej, a na tą są bardzo delikatne. Trzeba bardzo uważać z podgrzewaniem tłuszczy wielonienasyconych, ponieważ może je to zmienić w bardzo szkodliwe dla człowieka tłuszcze typu trans.
- Idąc dalej kolejnymi są obojętne dla człowieka, nasycone kwasy tłuszczowe. Występują w czerwonych mięsach i produktach mlecznych. Jeśli zależy nam na właściwościach prozdrowotnych, zdecydowanie należy postawić na nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia mlecznego. Chronią one przed chorobami serca. Nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia mięsnego są obojętne dla człowieka. Tłuszcze te za to są odporne na podgrzewanie.
- Idać dalej, kolejnym rodzajem są trójglicerydy średniołańcuchowe. Tłuszcze są obojętne dla naszego zdrowia tak długo jak nie cierpimy na żadne choroby związane ze stłuszczeniem wątroby. W przypadku występowania takich powikłań, należy zrezygnować ze spożywania tego rodzajów tłuszczów, ponieważ będzie on tylko kumulować efekty choroby. Źródłem trójglicerydów średniołańcuchowych jest na przykład olej kokosowy.
- Kolejną grupą są tłuszcze Omega 6. Pochodzą one z wszystkich olejów wytwarzanych z nasion. Są one bardzo ważne dla ludzkiego ciała ale tylko w małych ilościach. Odpowiadają one za regulacje stanów zapalnych w organizmie. Wzmożona ich ilość powoduje wzmożone występowanie stanów zapalnych. Stany te są nam potrzebne abyśmy mogli zwalczać zakażenia, nie potrzebujemy jednak korzystać z tej funkcji naszego organizmu przez cały czas.
- ZŁE TŁUSZCZE – Na samym końcu listy znajdują się tłuszcze typu Trans. Nie są one uznawane za zdrowe, a wręcz z powodów niebezpiecznego wpływu na zdrowie, zostały zdjęte z bezpiecznej listy Agencji Żywności i Leków. Jest to najgorszy typ tłuszczów jaki możemy spożywać. Znajdziemy go w produktach takich jak urządzenia na których smażone jest jedzenie typu fast food, frytkach w budkach i pubach, margarynie i masłach roślinnych oraz słodyczach i czipsach.
Tłuszcz a Cukier
Jak wspomniano wcześniej, wiele ludzi jest przekonanych że spożywanie tłuszczy jest niezdrowe. Jest to związane z przeświadczeniem że spożywanie tłuszczu prowadzi do odkładania się go w ciele. Myśl ta jest prawdziwa tylko w przypadku tłuszczy trans, których i tak nie należy spożywać. Ponieważ ludzkie ciało nie wie co zrobić z tłuszczami typu trans, oblepia nimi swoje komórki. Pozostałe tłuszcze są trawione i przetwarzane na niezbędne nam do funkcjonowania czynniki biochemiczne. Ludzkie ciało to prawdziwa przetwórnia chemiczna najwyższej klasy i tak długo jak dostarczamy mu odpowiedniego pożywienia, samo będzie wytwarzać składniki niezbędne do życia. Sytuacja ma się całkiem odwrotnie w przypadku substancji dla ludzi nieodpowiednich. Kiedy dostarczamy sobie składników takich jak cukier, nasze ciało również postara się je przetworzyć na mniej niekorzystne dla nas substancje, aby je zutylizować. Niestety produktami tych procesów są często tłuszcze, w postaciach których nasze ciało nie potrzebuje zużywać w dużych ilościach. Nie mówiąc już o ilościach jakie obecnie przeciętny człówiek dostarcza sobie współczesną dietą. To właśnie pochodne trawienia cukrów odpowiadają za otyłość, stłuszczenia wątroby i choroby serca. Najlepszym sposobem leczenia takich chorób jest wykluczenie cukrów z diety, w pierwszej kolejności przed przystąpieniem do terapii medykamentami. Leki nie będa dawały skutków tak długo jak nie pozbędziemy się podłoża choroby, czyli spożywania cukru.
Spożywanie rzeczy słodkich wpływa na wytwarzanie dopaminy. Dopamina jest neurotransmiterem odpowiedzialnym za wytwarzanie poczucia przyjemności. Jest to bardzo złudne ponieważ uczucie to często jest mylone z szczęściem. Za uczucie szczęścia w ludzkim organizmie odpowiada natomiast neurotransmiter zwany serotoniną. Różnica między serotoniną a dopaminą polega na tym że dopamina negatywnie reguluje swoje własne receptory. Oznacza to że im więcej dopaminy produkuje nasze ciało, tym więcej jej będzie chcieć. Prowadzi to również do zaniku receptorów dopaminy, a w związku z tym do uzależnienia. Dopamina wpływa niestety też na regulację wytwarzania serotoniny, neuroprzekaźnika poczucia szczęścia. Im więcej produkujemy dopaminy tym mniej w naszym ciele znajdziemy serotoniny. Dopamina jako czynnik przyjemności przemija, a jego wytwarzanie neguje wytwarzanie serotoniny, faktora poczucia szczęścia. Dlatego spożywanie produktów takich jak cukier prowadzi do poczucia przygnębienia, a w okresach długotrwałych nawet do depresji. Cukru niestety nie da się spożywać w nieskończoność, w pewnym momencie nasze ciało po prostu odmówi nam jego przyjmowania, a poczucie szczęścia z nim związane przeminie. Dlatego aby czuć się szczęśliwi powinniśmy starać sie aby nasze ciało produkowało jak najwięcej serotoniny, a to wymaga odstawienia pobudzaczy produkcji dopaminy.