Czy trening wibracyjny całego ciała jest bezpieczny dla osób z protezami lub po endoplastyce?
W przypadku osób z endoplastyką stawów istnieje dużo kontrowersji co do aktywności fizycznej oraz elementów fizykoterapii jakie takie osoby mogą stosować.
Czy wibracje całego ciała lub Trening WIbracyjny Całego Ciała WBVT (Whole Body Wibrating Training) jest przeciwskazaniem w przypadku sztucznych stawów w kolanie, biodrze czy barku?
Generalnie panuje przekonanie że wibracje mogą uszkodzić lub zaszkodzić stawom. Natomiast trzeba też wziąć pod uwagę, że wibracje całego ciała – „WHOLE BODY VIBRATION” to zjawisko / proces przy którym należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Nasze ciało podlega wibracjom bez przerwy, doświadczamy wibracji praktycznie wszędzie: jeżdżąc samochodem, chodząc, schodząc i wchodząc po schodach czy nawet trzęsąc się z zimna lub będąc w dużym stresie. Nasz organizm po prostu wibruje w różnych okolicznościach i możemy tego bardziej lub mniej doświadczać.
Jako że zjawisko wibracji jest czymś normalnym dla naszego organizmu, to jeżeli dana osoba nie ma przeciwskazań do wykonywania ćwiczeń typu cardio i może wykonywać ćwiczenia z obciążeniem układu sercowo-naczyniowego, to także może bez problemów stosować trening wibracyjny całego ciała i używać platform wibracyjnych. Warto tu dodać, że mówimy o platformach wibracyjnych z atestami medycznymi, czyli urządzeniach takich jak PowerPlate czy FitVibe.
Zatem, przenosząc to na aspekt endoplastyki i sztucznych stawów, to obojętnie jaki rodzaj endoplastyki, częściowej czy pełnej będzie tutaj brany pod uwagę, to pracując z WBVT nie powodujemy zagrożenia dla wymienionego stawu.
Po operacjach endoplastycznych często w ciągu 24 godzin pacjenci wysyłani są do domu z chodzikiem lub o kulach. Są w stanie wykonywać funkcje ruchowe kończyn. Następnie w ciągu 4-5 dni pacjenci stawiają się na fizjoterapii, często wykonując lekkie ćwiczenia z obciążeniem. W zasadzie więc już na tym etapie można także wykorzystać platformy wibracyjne i trening typu WBVT.
W USA całkiem spora ilość lekarzy i fizjoterapeutów stosuje platformy wibracyjne jako część fizjoterapii już po 72 godzinach od zabiegu, a powodem tego są ich zdolności do stymulowania krążenia w organizmie. Przepływ krwi ma kluczowe znaczenie dla gojenia i tak naprawdę ma działanie naprawcze, więc może przyspieszyć ten proces.
Podsumowując, dobrze by było aby w wielu placówkach medycznych i rehabilitacyjnych certyfikowane urządzenie medyczne generujące wibrację całego ciała, były częścią po-rehabilitacyjnej, a nawet częścią przed-rehabilitacyjnej terapii fizykoterapeutycznej. Warto szukać fizjoterapeutów, którzy używają takich urządzeń lub centrów fitness, które takie posiadają. Pacjenci, którzy nadal obawiają się że wibracje mogą zaszkodzić ich endoprotezie powinni wiedzieć, że większości przypadków Trening Wibracyjny Całego Ciała będzie łagodniejszy dla ich stawów niż skakanie lub bieganie.
Każdy indywidualny przypadek zastosowania wibracji całego ciała oczywiście powinien być skonsultowany z prowadzącym ortopedą lub fizjoterapeutą.