tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

Drenaż limfatyczny / BOA / Presoterapia – Regeneracja

Wiele osób zastanawia się jak tak na prawdę działa sprzęt wspomagający regenerację, czy to potreningową, czy też pourazową. Nie da się zaprzeczyć że tak właśnie reklamowanego sprzętu, ostatnimi czasy jest coraz więcej na rynku, a jego producenci chwalą się że nie jest to tylko pic na wodę, ponieważ z urządzeń tych korzystają sławni sportowcy, profesjonalni zawodnicy i to w bardzo szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych. Ile jednak jest w tym prawdy? Przyjrzyjmy się jak to naprawdę jest z tym sprzętem. 

Therabody RecoveryAir – sprawny i bardzo ciekawy sprzęt do drenażu limfatycznego (dawne Recovery Pump)

Już przy pierwszym kontakcie z produktami marki Therabody mamy wrażenie że ktoś zaprojektował je od A do Z. Pierwszą rzeczą jaka rzuca nam się w oczy jest bardzo estetyczne opakowanie, w które zazwyczaj pomysłowo zapakowany jest produkt. Biały kolor oraz proste wzornictwo trochę przypomina obcowanie z produktami Apple. Tak jest i w przypadku Therabody Recovery Air. Jednakże samo opakowanie to tylko część wizualna produktu, a bardziej interesujące jest to czego możemy się dowiedzieć po pierwszym kontakcie przeciętnego użytkownika z Therabody RecoveryAir.

Pierwszą ważną informacją jest zawartość pudełka, które nie tylko z zewnątrz jest dobrze zaprojektowane. W przypadku omawianego produktu którym są nogawki uciskowe “Compression Boots by RecoveryAir”, w pudełku znajdziemy, jak sama nazwa wskazuje, parę buto-nogawek, organizer zawierający instrukcje i przewodnik po terapii z pomocą do tego właśnie sprzętu oraz informacje od producenta o rebrandingu marki z “Recoverypump” na “RecoveryAir”. Zestaw zawiera też urządzenie główne do napełniania pneumatycznego nogawek w zależności od rodzaju wersji Lite i PRO, ładowarkę oraz przejściówkę z podwójnego wejścia ciśnienia na pojedyncze. 

Pierwszy kontakt z Recovery Air od Therabody

Zgodnie z zaleceniem producenta, ponieważ system RecoveryAir, jest urządzeniem zasilanym akumulatorowo i urządzenie główne (pompę pneumatyczną) należy całkowicie naładować przed pierwszym użyciem. W tym celu, trzeba podłączyć dołączoną do zestawu ładowarkę do wejścia na tyle urządzenia. O postępie ładowania informuje nas sygnalizacja przedstawiająca stopień naładowania baterii na frontowym panelu lub na wyświetlaczu w zależności od wersji lite czy pro. 

Nogawki kompresyjne systemu RecoveryAir są dostępne w trzech rozmiarach: S, M i L. Są one wykonane z grubego materiału, który w dotyku daje znać o swojej znacznej wytrzymałości. Nie musimy więc obawiać się o szybkie zużycie produktu lub zniszczenia przy użytkowaniu w warunkach innych niż łóżko. Po mimo solidności wykonania buty są łatwe w założeniu dzięki suwakowi przechodzącymi przez cały front buto-nogawek. Również połączenie z pompą nie powinno stanowić problemu, a wszystko przez zastosowanie ustandaryzowanej wtyczki na końcu przewodów powietrznych wychodzących z butów. Wtyczka jest zabezpieczona tak zwanym mechanizmem “clip in”, bądź po polsku zatrzaskiem, w dzisiejszych czasach często stosowanym w paskach. Kolejność podłączania butów do urządzenia głównego, za pomocą którego możemy zarządzać terapią, jak i sam dylemat która nogawka na lewą nogę, a która na prawą, także nie ma tutaj znaczenia. Takie rozwiązanie znacząco rzutuje na łatwość i komfort korzystania z tego systemu.

Działanie Recovery Air od Therabody

Przejdźmy jednak do zasady działania samego sprzętu. RecoveryAir Compression Boots, są urządzeniem masującym. Najważniejsza cechą tego masażera do presoterapii jest konstrukcja jego wykonania. Pojedyncza buto-nogawka składa się z czterech komór, których sekwencje masażu można dowolnie ustalić. Najważniejszą cechą tych komór jest to że są one połączone tak aby jedna nakłada się na drugą, dzięki czemu płyny ustrojowe w nogach użytkownika sprzętu nigdy nie będą się cofać, zmniejszając efektywność regeneracji za pomocą masażu pneumatycznego. Kolejną kluczową cechą nogawek kompresyjnych serii RecoveryAir jest tak zwany “negatywny gradient”. Jest to funkcja działająca na zasadzie odpowiedniego dopasowania ciśnienia w taki sposób że nawet jeśli zaprogramujemy sekwencje masażu od uda do stopy, to największe ciśnienie w buto-nogawce zawsze będzie utrzymywane na stopie. Funkcja ta ma również na celu zapewnienie jak najkorzystniejszych warunków regeneracji.

Aby uruchomić jednostkę pompującą drenażu limfatycznego, należy pamiętać o przełączeniu przycisku zasilania na tyle urządzenia. W wersji Lite frontowy panel zawiera dwa przyciski, jeden oznaczony “Time” za pomocą którego można ustawić czas trwania terapii oraz drugi oznaczony symbolami “Start/Stop” za pomocą których można rozpocząć i zatrzymać terapie. Urządzenie pozwala na ustawienie 5 okresów trwania terapii, poczynając od 15 minut, przez jedną godzinę, aż do okresu trwałego w którym aby zakończyć terapię należy wcisnąć przycisk stop. Regulacja ciśnienia odbywa się przy użyciu pokrętła które znajduje się poniżej frontowego panelu urządzenia, tuż obok gniazd przewodów powietrznych. Jest ono zabezpieczone przed przypadkowymi zmianami ciśnienia, mechanizmem wymagającym kliknięcia w pokrętło przed rozpoczęciem regulacji. Aby zabezpieczyć pokrętło wystarczy je ponownie kliknąć. Za pomocą Przycisku “Time” można także ustawić długość nacisku nogawki w trakcie masażu. Aby tego dokonać należy przytrzymać wspomniany przycisk, a następnie poczekać na sygnał dźwiękowy. Dostępne są trzy okresy regulacji trwania nacisku. Pierwszy, tak zwany “krótki”, ustawiony jako domyślny. Jego ustawienie jest sygnalizowane pojedynczym piknięciem. Kolejne okresy są sygnalizowane, dwoma piknięciami, okres średni oraz trzema okres długi.

W przypadku wersji Recovery Air PRO zarządzamy ustawieniami za pomocą przycisków w górnej konsoli, a opcje wyświetlane są na ciekłokrystalicznym ekranie. Wersja PRO pozwala na dużo szerszy wachlarz ustawień, na ustawienie zróżnicowanych ciśnień względem każdej komory, zmiany sekwencji, długości utrzymania napompowania i całego szeregu ustawień dla zaawansowanych użytkowników. Oczywiście wersja PRO ma predefiniowane programy dla użytkowników ceniących prostotę i szybkość działania. Ponadto możemy zarządzać sprzętem za pomocą smartfona.

W trakcie korzystania z urządzenia zalecane jest noszenie wygodnej odzieży bez zbędnych zamków i szpiczastych elementów. Buty kompresyjne sięgają swobodnie do szczytu uda i można je wsunąć od razu na nogę lub użyć suwaka. Kontynuując przegląd zaleceń producenta możemy dowiedzieć się że zalecany dobór ciśnienia to około 10 jednostek więcej niż aktualne ciśnienie użytkownika. Podobno takie ustawienie zapewnia najlepsze rezultaty. 

Recovery Air jest urządzeniem na tyle cichym, że można z niego korzystać w przestrzeni publicznej, choć na filmach dostępnych na przykład na platformie Youtube ze względu na czułość mikrofonów można odnieść odwrotne wrażenie.

Przy rozpoczęciu presoterapii, można zauważyć że nogawki do drenażu limfatycznego wypełniają się stopniowo poczynając od komór na stopach, których ułożenie zapewnia optymalne ucisk z każdej strony. Nie jest to proces natychmiastowy, jednakże prędkość jest zadowalająca, a korzystanie z systemu wiąże się z przyjemnym uczuciem ucisku, który jest “w sam raz”

Obecnie chyba największym minusem jest brak załączonego etui na urządzenie główne oraz torby do przenoszenia systemu. Nie jest to jednak wielki minus ponieważ te można zakupić osobno, a jednym z prostszych rozwiązań jest zakup większej torby sportowej, do której możemy też włożyć inne kompatybilne rękawy do systemu, co pozwala transportować cały system wygodnie. Tym problemom producent zaradził już w wersji systemu drugiej generacji, gdzie i nogawki i system główny mają swoje etui, choć osobiście zauważam problem w regularnym składaniu mankietów tak dokładnie aby zmieściły się do zaprojektowanych kieszonek, czego nie doświadczam przy używaniu torby do całej gamy sprzętu.

Będziemy wdzęczni za Twoją ocenę
[FM_form id="1"]