tel: 507 507 004
e-mail: sklep@elektrostymulatory.net
Oferta na Allegro.pl
Facebook
Instagram YouTube

FUNKCJA WYZWOLENIA – Trigger Function – Elektrostymulacja

Funkcja Wyzwalania impulsu w Elektrostymulacji – TRIGGER FUNCTION

Inaczej mówiąc – Uruchamianie stymulacji mięśni EMS, nMES na żądanie – poprzez naciśnięcie przycisku wyzwalającego w razie potrzeby (np.: stopa hemiplegiczna, spastyczność, niedowłady, neurologia, FES – funkcjonalna elektrostymulacja …).

Co to jest Trigger Function w Elektrostymulacji

Trigger Function – Stymulacja na żądanie to technika, która pozwala pacjentom, fizjoterapeutom lub prowadzącym rehabilitację na aktywowanie terapii stymulującej nMES / EMS / FES w określonych momentach, kiedy jest to konieczne. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy objawy, takie jak spastyczność, niedowłady, ruchowe problemy neurologiczne lub komplikacje związane z hemiplegią, występują nagle lub nieregularnie.

Przykład użycia – Stopa Hemiplegiczna, Opadająca Stopa

Stopa hemiplegiczna: Hemiplegia to częściowy lub całkowity brak ruchu po jednej stronie ciała, często wynikający z udaru mózgu lub urazu. W przypadku hemiplegicznej stopy, stymulacja może pomóc w przywróceniu pewnych funkcji ruchowych, poprawie propriocepcji (świadomości położenia ciała w przestrzeni) lub zmniejszeniu bólu i dyskomfortu.

Przykładowe zastosowanie w rehabilitacji i neuromobilizacji nerwu uwzględniając możliwość ruchu i stopień niedowładu

Oprócz ćwiczeń zalecanych przez terapeutę – np: w leżeniu na plecach w zależności od strony objawów, lewa lub prawa noga trzymana rękoma przy klatce piersiowej pod kolanem wykonujemy prostowania jednostronne kolana wraz z obciągnięciem palców stopy od siebie i powrtem do zgięcia kolana wraz ze zgięciem stopy do siebie. Kilka serii po 8-15  powtórzeń zaczynając od nogi dotkniętej urazem i kontynuując na zdrową stronę.

Po ćwiczeniach rehabilitacyjnych elektrostymulacja nerwu piszczelowego w leżeniu na brzuchu. 1-2 razy na dzień po 20-30 minut z zastosowaniem funkcji wyzwalania z jednoczesnym świadomym napinaniem mięśni – ruch stopy w dół. Sprzęt do elektrostymulacji posiadający funkcję Triggerowania:

W przypadku braku sprzętu z funkcją wyzwalania impulsu elektrostymulacji można posiłkować się funkcją zastępczą – czyli pauzowaniem stymulacji. W każdym elektrostymulatorze będzie to wyglądało trochę inaczej. Na przykładzie Compex lub Chattanooga bez funkcji Trigger możemy określić sposób pracy:

W momencie trwania impulsu nMES i kontrakcji (napięcia mięśni) naciskamy klawisz zatrzymujący pracę w końcowej fazie trwania impulsu. Spauzowany proces po wznowieniu powtórzy cały impuls kontrakcji od nowa, natomiast nie zostanie uruchomiona faza rozluźnienia. Można zatem stosować wyzwalanie impulsu co drugi mikrocykl

Funkcja Triggerowania Stymulacji przydatna jest także przy Spastyczności

Spastyczność: To nieprawidłowy wzrost napięcia mięśniowego, często obserwowany u pacjentów z uszkodzeniem mózgu lub rdzenia kręgowego. Stymulacja może pomóc w relaksacji skurczonych mięśni, zmniejszeniu bólu oraz poprawie zakresu ruchu w stawach.

Jak jeszcze można wykorzystać funkcję Wyzwalania impulsu / Triggeringu

Stymulacja na żądanie pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. W praktyce klinicznej, specjaliści mogą zaadaptować protokoły stymulacji, tak aby najlepiej służyły konkretnym potrzebom i objawom pacjenta.

Współczesne urządzenia do stymulacji często są wyposażone w przyciski wyzwalające, które umożliwiają łatwą i szybką aktywację terapii w odpowiednim momencie. Dzięki temu pacjenci mają większą kontrolę nad swoją terapią i mogą lepiej zarządzać swoimi objawami.

W pracy z pacjentami, specjaliści mogą udzielać instrukcji na temat tego, kiedy i jak korzystać z funkcji wyzwalania, aby uzyskać optymalne rezultaty. Oczywiście regularne konsultacje i monitorowanie postępów są kluczowe dla skuteczności tego podejścia

Będziemy wdzęczni za Twoją ocenę
[FM_form id="1"]