Zadzwoń do specjalisty: +48 507 507 004

Darmowa dostawa od 300 zł

Sportowe trenażery oddechu Airofit
zobacz wszystkie produkty »
Terapia i Masaż Twarzy i Głowy
zobacz wszystkie produkty »
Analityka / Pomiary / Velocity
zobacz wszystkie produkty »
Akcesoria do elektrostymulacji
zobacz wszystkie produkty »
Elektrostymulatory mięśni VeinoPlus
zobacz wszystkie produkty »
Black Friday - Black Weekend
zobacz wszystkie produkty »
Trenażery Oddechowe
zobacz wszystkie produkty »
Kontuzje i urazy – czy przerwa w treningu jest konieczna. Jak wspomóc się w czasie kontuzji
23 sierpnia 2021

Kontuzje i urazy – czy przerwa w treningu jest konieczna. Jak wspomóc się w czasie kontuzji

Będziemy wdzęczni za Twoją ocenę
Przy kontuzji nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować z treningów. Drobnym urazom wystarczy kilka dni odpoczynku i można wrócić do ćwiczeń, zmniejszając ich intensywność. Ważne jest konsultowanie się z fizjoterapeutą, który doradzi odpowiednie ćwiczenia i sposoby wspomagania regeneracji, np. poprzez elektrostymulację, masaż perkusyjny, kompresję, drenaż limfatyczny czy termoterapię. Przy poważniejszych urazach, jak złamania, konieczny może być dłuższy odpoczynek, by uniknąć komplikacji.

Kontuzje i urazy – czy odłożyć treningi i jak się wspomóc w czasie kontuzji

Co w przypadku gdy przydarzy się nam kontuzja, czy i na jaki czas należy odłożyć treningi. Czy w ogóle jest sens przestawać, jak możemy sobie pomóc? Kto może nam pomóc?
kontuzja czy robic przerwe w treningu - elektrostymulatory net

Nasze tkanki przebudowują się w odpowiedzi na bodźce i obciążenia na jakie są wystawione. Na przykład jeśli dobierzemy dwie zdrowe osoby i ocenimy stan ich kości, to najczęściej solidniejsze kości znajdziemy u tej osoby, która rusza się więcej, niż u tej, która dużo siedzi. Pierwsza osoba wystawiała swoje kości na działanie wielu sił, na które te kości musiały zareagować i się zaadaptować. Oczywiście nie dotyczy to tylko kości. Jeżeli więc dochodzi do urazu tkanek, naderwania, złamania, to bardziej stymulowane przez organizm do regeneracji będą te tkanki, które podlegają obciążeniu.

Większość drobnych kontuzji zazwyczaj kończy się na jedno lub dwu  razowej interwencji fizjoterapeuty, następnie jeden do kilku dni odpoczynku i można wrócić do treningów. Jednak przy cięższych kontuzjach czasami zaleca się dłuższy odpoczynek, który nie oznacza nic nie robienia. Odpoczywać możemy w ruchu, czyli ciągle stymulując nasze tkanki do odbudowy. Najlepiej wtedy po uzgodnieniu z fizjoterapeutą, znaleźć ruchy i pozycje, które nie wywołują bólu w kontuzjowanej części ciała i wykonywać je w formie ćwiczeń i zwykłej aktywności.

Z kolei odpoczynek powinien być mniej intensywny od treningów lub codziennej aktywności. Istnieje cienka granica między tolerancją obciążeń, a przeciążeniem i kontuzją. Bywają sytuacje, gdzie zawodnicy, którzy za kilkanaście dni mają zawody mają ograniczyć wysiłek do minimum, a nawet się nie ruszać. W takim przypadku sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. U osób trenujących zawodowo poziom tolerancji wysiłku jest znacznie podwyższony i całkowita rezygnacja z ruchu może narazić na ryzyko karierę sportowca lub przekreślić szansę na zwycięstwo.
Dobry fizjoterapeuta potrafi często pozbyć się całkowicie bólu w czasie jednej lub dwóch terapii. W bardziej złożonych sytuacjach, które nie zagrażają pogorszeniu zdrowia warto nadal trenować, ale w nieco zmodyfikowany sposób. Treningi pod względem intensywności powinny być zmniejszone, warto zamienić wybrane ćwiczenia lub zmniejszyć ich intensywność. Najważniejszy aspekt to skuteczna i przemyślana regeneracja. Dobrą i skuteczną regenerację powinniśmy oprzeć o prawidłowy sen, wypoczynek, ograniczenie długotrwałego stresu, zdrową i dobraną do aktywności dietę. W drugiej kolejności procesy regeneracji można wspomóc narzędziami takimi jak elektrostymulacja Compex, masaż perkusywny z użyciem Theraguna lub Hypervolta, kompresja czy drenaż limfatyczny oraz sesjami z użyciem termoterapii np z pomocą Game Ready

Dla osób i sportowców kontuzjowanych fizjoterapeuci często przygotowują materiały z ćwiczeniami i autoterapiami, by kontuzja nie przekreśliła szans na szybki powrót do treningów lub udany start w zawodach.

Kiedy w kontuzji jednak poczekać?

W przypadku skomplikowanych i złożonych uszkodzeń naszego ciała, czasem naprawdę warto zaczekać aby coś się zrosło, czy zagoiło. Na przykład: Jeśli jest to złamanie, jest niestabilne i istnieje ryzyko nieprawidłowego lub niepełnego zrostu, zbyt duża aktywność może doprowadzić do wielu problemów w przyszłości.
Większość kontuzji i urazów, z którymi na co dzień spotykają się fizjoterapeuci w gabinecie jest jednak raczej „łagodna” i nie wymagają one rezygnacji z ruchu, co więcej – taka rezygnacja może spowodować powstanie kolejnych problemów związanych z zastojem.

Co w przypadku przerwy – narzędzia dla sportowców na czas kontuzji

W przypadku dłuższej przerwy z konieczności warto zadbać o odpowiednią opiekę w postaci regularnych wizyt u fizjoterapeuty, który powinien przygotować plan rehabilitacji. Dodatkowo warto sięgnąć po narzędzia zapobiegające procesom degeneracji podczas małej aktywności podczas okresu rekonwalescencji.
Aby zapobiec atrofii mięśniowej, na przykład w przypadku złamań kończyn warto wdrożyć elektrostymulację mięśni, która rozpoczęta od razu po wystąpieniu kontuzji zatrzyma atrofię mięśniową, zwłaszcza u bardzo aktywnych osób gdzie zanik mięśni w kontuzjowanej kończynie może być znaczny w odniesieniu do zdrowej strony ciała. Przy atrofii mięśnowej bardzo dobry skutek może przynieść także zastosowanie treningu okluzyjnego, który oprócz dobrego wpływu na zatrzymanie atrofii mięśniowej przyśpiesza regenerację kości. Połączenie elektrostymulacji z zastosowaniem okluzji i opasek do BFR jest także jedną z metod przyśpieszenia regeneracji po urazie. Nieoceniona będzie też kompresja i termoterapia (głównie chłodzenie).
Materiał powstał przy współpracy z Fizjotywacja.pl

Darmowa wysyłka

od 300 zł

Promocje i rabaty

dla stałych klientów

Gwarancja

bezpiecznych zakupów

Zakup na raty

atrakcyjne warunki