Dla osób i sportowców kontuzjowanych fizjoterapeuci często przygotowują materiały z ćwiczeniami i autoterapiami, by kontuzja nie przekreśliła szans na szybki powrót do treningów lub udany start w zawodach.
Kiedy w kontuzji jednak poczekać?
W przypadku skomplikowanych i złożonych uszkodzeń naszego ciała, czasem naprawdę warto zaczekać aby coś się zrosło, czy zagoiło. Na przykład: Jeśli jest to złamanie, jest niestabilne i istnieje ryzyko nieprawidłowego lub niepełnego zrostu, zbyt duża aktywność może doprowadzić do wielu problemów w przyszłości.
Większość kontuzji i urazów, z którymi na co dzień spotykają się fizjoterapeuci w gabinecie jest jednak raczej „łagodna” i nie wymagają one rezygnacji z ruchu, co więcej – taka rezygnacja może spowodować powstanie kolejnych problemów związanych z zastojem.
Co w przypadku przerwy – narzędzia dla sportowców na czas kontuzji
W przypadku dłuższej przerwy z konieczności warto zadbać o odpowiednią opiekę w postaci regularnych wizyt u fizjoterapeuty, który powinien przygotować plan rehabilitacji. Dodatkowo warto sięgnąć po narzędzia zapobiegające procesom degeneracji podczas małej aktywności podczas okresu rekonwalescencji.
Aby zapobiec atrofii mięśniowej, na przykład w przypadku złamań kończyn warto wdrożyć elektrostymulację mięśni, która rozpoczęta od razu po wystąpieniu kontuzji zatrzyma atrofię mięśniową, zwłaszcza u bardzo aktywnych osób gdzie zanik mięśni w kontuzjowanej kończynie może być znaczny w odniesieniu do zdrowej strony ciała. Przy atrofii mięśnowej bardzo dobry skutek może przynieść także zastosowanie treningu okluzyjnego, który oprócz dobrego wpływu na zatrzymanie atrofii mięśniowej przyśpiesza regenerację kości. Połączenie elektrostymulacji z zastosowaniem okluzji i opasek do BFR jest także jedną z metod przyśpieszenia regeneracji po urazie. Nieoceniona będzie też kompresja i termoterapia (głównie chłodzenie).
Materiał powstał przy współpracy z Fizjotywacja.pl