Instrukcja obsługi trenażera oddechowego Powerbreathe Plus
Dziękujemy za zakup urządzenia POWERbreathe Plus. Używając go prawidłowo odczujesz wymierne korzyści w ciągu zaledwie kilku tygodni stosowania. POWERbreathe Plus wzmacnia mięśnie oddechowe, redukuje do minimum, a w wielu wypadkach eliminuje zjawisko zadyszki/objawy astmy wysiłkowej podczas treningu. Może być stosowany przez wyczynowych sportowców oraz osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, takie jak astma czy choroby oskrzeli.
W urządzeniu POWERbreathe Plus zastosowano technikę znaną jako trening oporowy. W ten sposób wzmocnione zostają mięśnie odpowiedzialne za oddychanie – na takiej samej zasadzie odbywa się trening każdego rodzaju mięśni. Podczas ćwiczeń z POWERbreathe Plus poczujesz wyraźny opór podczas oddychania. Jest to efektem oporu działającego przede wszystkim na przeponę i mięśnie klatki piersiowej. Wydychając z kolei nie odczujesz oporu i możesz spokojnie wypuścić powietrze, rozluźniając mięśnie, niejako naturalnie wypychając je z płuc. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność urządzenia przy założeniu stosowania go dwa razy dziennie.
Środki ostrożności
Urządzenie POWERbreathe stsowoane zgodnie z niniejszą instrukcją jest bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zachęcamy do lektury niniejszej instrukcji, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta. Szczegóły na www.powerbreathe.pl oraz www.powerbreathe.com.
Stosowanie urządzeń wziewnych do treningu mięśni oddechowych jest niewskazane w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby płuc, ponieważ w określonych przypadkach może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
POWERbreathe nie powinien być stosowany w przypadkach infekcji i i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz przy objawach przeziębienia. W określonych przypadkach w trakcie ćwiczeń odczuwalny może być dyskomfort w okolicy uszu spowodowany różnicami ciśnienia. Jest to zjawisko występujące zwłaszcza w trakcie rekonwalescencji po przebytym przeziębieniu. Jeśli objawy te występują stale, zasięgnij porady lekarza.
Aby zapobiec infekcjom i przenoszeniu floty bakteryjnej stanowczo odradzamy stosowania urządzenia zamiennie z innymi osobami. POWERbreathe jest urządzenim do osobistego użytku.
Podczas ćwiczeń z POWERbreathe Plus powinieneś czuć opór, jednak nie może on powodować bólu. Jeśli pojawiają się objawy bóli, natychmiast zaprzestań ćwiczeń i skontaktuj się z lekarzem.
W trakcie stosowania POWERbreathe Plus pod żadnym pozorem nie dokonuj zmian w ewentualnej kuracji farmakologicznej i stostuj się ściśle do zaleceń lekarza.
Osoby poniżej 16 roku życia powinny używać urządzenia tylko za zgodą i pod nadzorem dorosłego opiekuna, ponadto POWERbreathe składa się z małych części, które mogą zostać połknięte.
Opis produktów
- Urządzenia Powerbreathe Plus nie należy używać w przypadku zauważalnych wzrostów objętości i ciśnienia końcowo-rozkurczowego.
- Urządzenia nie należy stosować w przypadku pacjentów z objawami niewydolności serca.
Pierwsze kroki z POWERbreathe
Wyjmij urządzenie i akcesoria z opakowania. Trzymając urządzenie pionowo wypróbuj pokrętło do regulacji: obroty zgodnie z ruchem wskazówek zegara zwiększają opór, a przeciwnie do ruchu wskazówek zegara zmniejszają opór. Zwróć uwagę, że z każdym obrotem zmienia się wartość poru na skali wyrażona cyframi. Wskaźnikiem siły oporu jest dolna krawędź tuleji skali.
Ustaw urządzenie w pozycji 0. Na tym poziomie dolna krawędź tueji zrówna się z kreską przy cyfrze 0 na podziałce.
UWAGA! Nie próbuj obracać pokrętłem poniżej poziomu 0, jako że może to spowodować uszkodzenie urządzenia.
Usiądź lub stań pionowo w rozluźnionej pozycji. Trzymając rękojeść urządzenia wprowadź ustnik do ust tak, by górna i dolna szczęka trzymały ustnik stabilnie, a wargi zapewniły szczelność.
Wypuść powietrza z płuc na tyle, na ile to możliwe, a następnie weź energiczny wdech. Wpompuj w płuca tyle powietrza, ile to możliwe, jednocześnie prostując plecy i wypychając do przodu klatkę piersiową.
Teraz powoli wypuść powietrze z płuc poprzez urządzenie aż do zupełnego opróżnienia płuc. Zrób przerwę do czasu aż poczujesz, że znów musisz wziąć oddech. Powtarzaj to ćwiczenie do czasu, gdy zyskasz pewność, że oddychasz prawidłowo.
UWAGA! Nie przesadź – w razie osłabienia lub zawrotów głowy spowolnij oddech i zrób dłuższą przerwę po wydechu.
Teraz załóż na noc zacisk, by szczelnie zatkać wlot powietrza. Jeszcze raz przećwicz wdech i wydech z założonym zaciskiem. Stosowanie zacisku nie jest konieczne, ale niektórym osobom ułatwia koncentrację na ćwiczeniu mięśni oddechowych za pomocą POWERbreathe.
Jak ustalić właściwy opór
Spróbuj wykonać 30 wdechów na poziomie 0 według powyższej instrukcji. Nie martw się, jeśli na początku nie uda Ci się wykonać pełnej serii 30 wdechów/wydechów. Jeśli możesz swobodnie wykonać serię 30 wdechów stopniowo zwiększaj opór obracając pokrętło w kierunku zgodym z ruchem wskazówek zegara.
Właściwy poziom oporu znajdziesz wówczas, gdy będziesz mógł wykonać 30 pełnych cykli odczuwając delikatnie zmęczenie pod koniec serii. Następnie spróbuj dojść do poziomu, który pozwoli Ci przy określonym oporze wykonać 2 serie – rano i wieczorem. Każdorazowo zwiększaj tylko dla celów orientacyjnych. Po koło 6 tygodniach Twoje mięśnie oddechowe powinny wydatnie poprawić wydolność. Możesz wtedy zaprzestać regularnych ćwiczeń z POWERbreathe Plus i stosować go raz na dwa dni oraz przed treningiem sportowym.
Trening z POWERbreathe
POWERbreathe Plus umożliwia regulację obciążenia treningowego do poziomu dostosowanego do dowolnej osoby. Dla osób z chorobami układu oddechowego lub nieprzyzwyczajonych do wysiłku fizycznego nawet najniższe ustawienie może być zbyt wysokie. W takim przypadku zalecamy ustawienie obciążenia na 0 na czas pierwszego tygodnia ćwiczeń. Na początku należy skoncentrować się na wykonywaniu głębokich i silnych wdechów oraz powolnych i spokojnych wydechów. Spróbować wykonać 30 oddechów dwa razy dziennie. Jeżeli wykonanie 30 oddechów bez przerwy jest niemożliwe, należy odpocząć przez minutę, a następnie kontynuować do momentu wykonanie łącznie 30 oddechów.
Gdy wykonanie więcej niż 30 oddechów bez zatrzymania nie stanowi już problemu, należy zwiększyć obciążenie o ćwierć obrotu. Może się wówczas zdarzyć, że podczas następnej sesji wykonanie 30 oddechów bez zatrzymaniu znów się nie uda. Należy jednak dalej ćwiczyć przy tym obciążeniu i wkrótce się to powiedzie. Gdy wykonanie więcej niż 30 oddechów bez zatrzymania stanie się łatwe, należy ponownie zwiększyć obciążenie. Najlepiej zwiększać je o ćwierć obrotu co tydzień.
Po rozpoczęciu treningu z POWERbreathe Plus może się okazać, że wykonanie 30 oddechów i więcej przy obciążeniu 0 jest łatwe. W takim przypadku należy zwiększać obciążenia o ćwierć obrotu każdego dnia. Po krótkim czasie uzyskane zostanie odpowiednie obciążenie o ćwierć obrotu każdego dnia. Po krótkim czasie uzyskane zostanie odpowiednie obciążenie – takie, dla którego wykonanie 30 oddechów bez przerwy jest trudne, ale wykonalne. Wówczas należy zwiększyć obciążenie dopiero, kiedy wykonanie 30 oddechów lub więcej nie stanowi już problemu.
Uwaga: żeby uzyskać jakiekolwiek efekty, zarówno wybitni sportowcy, jak i osoby, które po prostu chcą móc wchodzić po schodach bez zadyszki, muszą ćwiczyć z POWERbreathe Plus regularnie. Im więcej wysiłku włożonego w trening, tym lepszy rezultat. Nie należy jednak przekraczać dwóch sesji dziennie ani 30 oddechów na sesję. Najlepiej pamiętać, że odzyskanie sił po wysiłku jest ważnym elementem treningu – należy dać mięśniom oddechowym odpocząć i zregenerować się pomiędzy sesjami.
Ćwiczenie z POWERbreathe Plus to taki sam trening jak każdy inny – uzyskanie jakichkolwiek wyników wymaga dyscypliny, a przerwanie ćwiczenia spowoduje stopniową utratę nabytej kondycji. Jeżeli urządzenie POWERbreathe Plus ma służyć do zwiększenia sportowych osiągów, korzystne może być trenowanie nieco ciężej, należy również pamiętać o tym, aby ćwiczyć regularnie.
W czasie sportowe treningu z użyciem POWERbreathe Plus należy stosować tę samą technikę „30 oddechów dwa razy dziennie”, ale optymalne wyniki można osiągnąć tylko trenując bardzo intensywnie. Innymi słowy, należy wdychać powietrze jak najgłębiej i jak najsilniej i starać się dojść do granicy w przeciągu 30 oddechów. Jeżeli wykonanie więcej niż 30 oddechów nie stanowi problemu, należy zwiększyć obciążenie o ćwierć obrotu. Może to oznaczać, że w trakcie następnej sesji dojście do 30 oddechów nie będzie możliwe, ale nie należy się zrażać – w ciągu kilku dni się znowu uda. W ten sposób trening będzie zawsze odbywał się przy optymalnym obciążeniu.
Im szybciej zostanie wykonane 30 oddechów, tym lepszy rezultat treningu mięśni oddechowych. W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy wykonać 30 oddechów jak najszybciej bez doprowadzenia do zawrotów głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zrobić przerwę pod koniec oddechu i odczekać, aż pojawi się potrzeba wykonania kolejnego oddechu. Nie należy przekraczać dwóch sesji dziennie ani 30 oddechów na sesję. Należy pamiętać, że odzyskanie sił po wysiłku jest ważnym elementem treningu – należy dać mięśniom oddechowym odpocząć i zregenerować się pomiędzy sesjami.
Badania pokazały, że zwykła rozgrzewka zaniedbuje mięśnie oddechowe, co może prowadzić do tzw. zadyszki na początku treningu. Za pomocą POWERbreathe Plus skutecznie rozgrzejesz mięśnie oddechowe – należy jedynie pamiętać, by w tym celu zmniejszyć aktualny opór sprężyny urządzenia. Z reguły zaleca się, by dla celów rozgrzewki zmniejszyć opór treningowego od „rozgrzewkowego”. Kiedy już ustawisz właściwy poziom oporu dla rozgrzewki, wykonaj dwie serie wdechów i wydechów po 30 każda, stosując 2-minutową przerwę między seriami. Oddychaj energicznie – cała rozgrzewka powinna odbyć się w ciągu 5 minut od planowanego początku treningu/zawodów.
Ponieważ urządzenie POWERbreathe Plus jest narażone na działanie śliny i zbiera się ona w niewielkich ilościach w komorach urządzenia, zalecamy jego regularne czyszczenie. Raz w tygodniu zamiast w wodzie zanurz urządzenie w delikatnym roztworze sterylizującym (np. dostępne w aptekach preparaty do czyszczenia butelek dla niemowląt lub podobne). Po myciu odwróć urządzenie tak, by resztki wody/roztworu mogły się z niego wydostać, następnie potrząśnij energicznie i połóż na miękkim ręczniku do wyschnięcia. Jeśli koniecznie okaże się dokładniejsze czyszczenie, można urządzenie rozłożyć na części pierwsze, jak pokazano na rysunku.
Dział obsługi klienta
Jeśli urządzenie musi zostać oddane do oficjalnego centrum serwisowego, należy posłużyć się poniższymi informacjami kontaktowymi. Do urządzenia należy dołączyć opis przyczyny zwrotu – pozwoli nam to szybciej rozwiązać ew. problemy. Należy również dołączyć dowód zakupu. Zalecamy wysyłać zwroty przesyłką rejestrowaną.
Dystrybucja Polska:
Fitcast sp. z o. o.
ul. Polska 114
60-401 Ponań
tel. 61 848 31 21
Specyfikacja techniczna
- Materiał ustnika: PVC, nie wykonany z naturalnego lateksu kauczukowego lub ftalanów, zawiera srebrny dodatek biobójczy.
- Pokrycie uchwytu: poliwęglan
- Miękki uchwyt regulatora: ABS
- Zawór klapowy: Silikon 60
- O-ring: Kauczuk nitrylowy
- Gumka na zacisku do nosa: Silikon 40
- Mostek zacisku do nosa: Nylon
- Mostek na klamerce do nosa: ABS
Wybór odpowiedniego urządzenia
Ustawienia obciążenia oporu mogą się różnić ze względu na analogowy charakter skalibrowanej sprężyny i precyzję, z jaką wybrane jest obciążenie; niewielki wypływ na prędkości przepływu wdechowego na ściśnięcie sprężyny, tak że wysokie natężenia przepływu wdechowego prowadzą do większego ściśnięcia sprężyny i tym samym do niewielkiego zwiększenia obciążanie. Efekt ten jest wspólny dla wszystkich urządzeń obciążonych sprężyną, a jego rozmiar jest powiększany przez zwiększanie zakresu sprężyn jest także większy przy niższych ustawieniach obciążenia absolutnego.