Kontuzje ścięgna Achillesa – objawy, leczenie, zapobieganie
Ścięgno Achillesa umożliwia chodzenie, bieganie, skakanie oraz wchodzenie po schodach i schodzenie ze schodów. Jest organem narażonym na urazy i kontuzje – zapobieganie urazom i rehabilitacja ścięgna Achillesa są ważnymi elementami życia sportowców amatorów i profesjonalistów oraz każdego z nas aby zachować prawidłową i zdrową motorykę ruchu.
Uszkodzenie ścięgna Achillesa to poważna kontuzja, dlatego warto zdawać sobie sprawę, kto jest szczególnie narażony na uraz tego typu, w jaki sposób go rozpoznać, a przede wszystkim – jak możemy się przed nim uchronić.
Kto jest najbardziej narażony na uszkodzenie ścięgna Achillesa
Grupą najbardziej narażoną na uszkodzenie ścięgna Achillesa są mężczyźni pomiędzy 30-40 rokiem życia, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem lub wracają do niego po długiej przerwie oraz osoby uprawiające rekreacyjnie różnego rodzaju sporty, m. in. piłkę nożną, czy tenis. Jest to spowodowane zarówno złym przygotowaniem mięśni i ścięgien do treningu (często brakiem rozgrzewki), rzucaniem się na pokonywanie długich dystansów biegowych bez wcześniejszego przysposobienia i przede wszystkim brakiem elastyczności ścięgna Achillesa ze względu na przeważający siedzący tryb życia.
Jakie są objawy uszkodzenia ścięgna Achillesa
Głównym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból, zwykle w dolnej części łydki. Może również pojawić się sztywność. Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa jest zazwyczaj silniejszy zaraz po obudzeniu i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Występuje tzw. poranna sztywność (konieczność rozruszania ścięgna, zanim zacznie się chodzić). Przyczyną tego jest skurcz ścięgna po jego uszkodzeniu.
Początkowo ból pojawia się po rozpoczęciu i na końcu treningu, natomiast w trakcie treningu znika. Z czasem, gdy uszkodzenie ścięgna postępuje, ból może się pojawiać również w trakcie treningu i doskwierać przez cały czas. Może też wystąpić obrzęk oraz bolesność dotykowa.
Co zrobić w przypadku kontuzji lub urazu ścięgna Achillesa
W ciągu pierwszych 48 h zalecane jest leczenie zachowawcze metodą RICE: odpoczynek, okłady z lodu co 2-3 h po 10-15 min (pamiętamy, by nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę!), założenie stabilizatora w przypadku ciężkiego uszkodzenia oraz leżenie na plecach i utrzymywanie nogi na podwyższeni przez 10-15 min 3 razy w ciągu dnia.
-
363,00zł Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-
363,00zł Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-
199,00zł Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Orteza stopowo-goleniowa AirSelect Achilles Walker EP +
Heel Wedge K
Zaprojektowana do leczenia pooperacyjnego przy rekonstrukcji ścięgna Achillesa. Orteza może zostać dopasowana natychmiast po operacji lub urazie. Wykorzystuje system komór powietrznych do stabilizacji stawu oraz redukcji obrzęku. Zestaw zawiera ortezę AirSelect Elite oraz specjalne podkładki podpierające piętę w różnych rozmiarach na prawą i lewą nogę.
Na przykład dodanie trzech podkładek Heel Wedge K pozwala uzyskać podniesienie pięty o kąt 22°. Dwie podkładki unoszą piętę do poziomu 16°, a jedna podkładka to 10°
- pooperacyjne leczenie rekonstrukcji ścięgna Achillesa,
- odciążenie ścięgna Achillesa w przypadku naderwania lub zapalenia,
- w działaniu przeciwobrzękowym.
Cechy:
- lekka i półsztywna konstrukcja zapewnia optymalną stabilizację chorej kończyny,
- jedyny na rynku czterokomorowy system powietrzny,
- indywidualna regulacja kompresji komór powietrznych przy zastosowaniu ręcznej pompki,
- posiada otwory w obudowie w celu zapewnienia wentylacji kończyny,
- miękka, profilowana podeszwa amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia prawidłowe przetoczenie stopy, zapobiegając zaniknięciu prawidłowego wzoru chodzenia.
Działanie:
- wyprofilowane podpiętki podnoszą piętę oraz umożliwiają ustawienie końskie stopy
w celu uniknięcia jej rotacji, - możliwość stopniowego rozciągania ścięgna Achillesa poprzez stopniowe wyciąganie
kolejnych podpiętek, - przemieszczające się w komorach powietrze powoduje masaż limfatyczny
wspomagający redukcję obrzęku, - jedyna na rynku, unikatowa w pełni sztywna konstrukcja zapewnia ochronę przed
urazami mechanicznymi, - zapobiega powstawaniu powikłań powstających przy zastosowaniu tradycyjnego
opatrunku gipsowego, - znacząco przyspiesza proces rehabilitacji.
Co dalej po urazie?
Następnie rozpoczynamy stopniowe wzmacnianie i rozciąganie mięśni łydki. Możemy zastosować także taping ścięgna Achilles, dzięki któremu normalizujemy napięcie i zmniejszamy zmęczenie. Co ciekawe jeden ze stabilizatorów powyżej – Trizone Ankle dzięki silikonowym wpustom działa podobnie do tapingu.
Łagodzenie objawów bólowych w urazie i kontuzjach ścięgna Achillesa
W zależności od stopnia zaawansowania urazu, jego trwania można zastosować kilka metod łagodzenia dolegliwości.
Prądy Tens w terapii bólowej ścięgna Achillesa
W przypadku bólu po świeżej kontuzji jak i w przypadku przewlekłego zapalenia ścięgna lub trwałego urazu można wspomóc leczenie bólu miejscowego prądami TENS. Zastosowanie terapii TENS pozwala na wyłączenie sygnałów bólowych z miejsca urazu. Prądy TENS pozwalają w takim przypadku na znaczną redukcję bólu i możliwość rezygnacji z doustnej farmakologii.
Przykłady prostszych modeli elektrostymulatorów z Prądami TENS
Jak zapobiegać kontuzjom i urazom ścięgna Achillesa
- Dobór prawidłowego obuwia dopasowanego do rodzaju stopy – szczególnie w przypadku biegania
- Przed rozpoczęciem aktywności lub treningu należy przeprowadzić rozgrzewkę, dodatkowo można pochodzić i zastosować rozciąganie w celu rozgrzania mięśni łydek.
- W przypadku treningów biegowych należy stopniowo zwiększać czas treningu lub tempo biegu. Nie należy wykonywać tych dwóch progresji jednocześnie.
- Po aktywności pozwolić na spokojne wystudzenie i powrót mięśni do normalnej temperatury.
- Jeżeli kształt stopy powoduje zwiększone obciążenie ścięgna Achillesa, warto rozważyć zamówienie dedykowanej wkładki do buta.
Elektrostymulatory ze złożonymi programami do leczenia kontuzji Achillesa (zapalenie ścięgien Tendenitis)
Odrobina anatomii dolnej kończyny w aspekcie ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa składa się z włókien końcowych mięśni: brzuchatego łydki i płaszczkowatego, tworzących mięsień trójgłowy łydki. Mięsień brzuchaty łydki posiada dwie głowy: przyśrodkową, której przyczep początkowy znajduje się na tylnej, nadkłykciowej części kości udowej, oraz boczną, biegnącą analogicznie od strony bocznej kości udowej i splatającą swoje włókna z przyczepem udowym więzadła pobocznego strzałkowego. Mięsień płaszczkowaty jest położony niżej, a swój początek ma na powierzchni tylnej głowy strzałki, górnej części kości strzałkowej, łuku ścięgnistym, kresie mięśnia płaszczkowatego kości piszczelowej oraz na powierzchni tylnej kości piszczelowej. Oba mięśnie przedstawia poniższy schemat mięśniowy
Źródło: sciegnoachillesa.cba.pl/
W połowie wysokości goleni włókna ścięgniste pochodzące z obu brzuścców mięśnia brzuchatego łydki przechodzą w jedno szerokie, płaskie ścięgno, które jest początkiem części brzuchatej ścięgna Achillesa. Dodatkowo na poziomie około 1/3 dalszej łydki do włókien tych dołączają włókna pochodzące od mięśnia płaszczkowatego. Układają się one stycznie do włókien mięśnia brzuchatego i podobnie jak one tworzą pasmo ścięgniste, które biegnie po powierzchni i w głębi mięśnia płaszczkowatego. Na poziomie kilku-kilkunastu centymetrów nad brzegiem kości piętowej rdzenie ścięgniste mięśni brzuchatego i płaszczkowatego zaczynają łączyć się, a w okolicy dystalnej brzuścca mięśnia płaszczkowatego ich fuzja jest już na tyle zaawansowana, by można je było uznać za ścięgno Achillesa.