Zadzwoń do specjalisty: +48 507 507 004

Darmowa dostawa od 300 zł

Sportowe trenażery oddechu Airofit
zobacz wszystkie produkty »
Terapia i Masaż Twarzy i Głowy
zobacz wszystkie produkty »
Analityka / Pomiary / Velocity
zobacz wszystkie produkty »
Akcesoria do elektrostymulacji
zobacz wszystkie produkty »
Elektrostymulatory mięśni VeinoPlus
zobacz wszystkie produkty »
Black Friday - Black Weekend
zobacz wszystkie produkty »
Co to jest Rower Powietrzny – AirBike. Porównanie roweru Airdynex na bazie Schwinn Airdyne PRO
20 lutego 2020

Co to jest Rower Powietrzny – AirBike. Porównanie roweru Airdynex na bazie Schwinn Airdyne PRO

5/5 - (2 głosów)
Rower powietrzny AirdyneX firmy Octane Fitness jest ulepszoną wersją Schwinn Airdyne Pro, chociaż mniej znaną. Octane Fitness, przejęte przez Nautilus (właściciela Schwinn), stworzyło AirdyneX, który oferuje wytrzymałą ramę stalową, układ korbowy klasy komercyjnej, w pełni regulowane siodełko, dużą konsolę z 9 programami treningowymi oraz kompatybilność z monitorami tętna. Główne różnice między AirdyneX a Airdyne Pro to wzmocniony układ korbowy i dodatkowy rok gwarancji na części. AirdyneX jest idealny do intensywnych treningów HIIT, Crossfit, a także użytkowania komercyjnego.

Co to jest Rower Powietrzny – AirBike – Poznaj Airdynex

Na rynku jest kilka dobrych rowerów powietrznych: Airbike Assault, Rogue Echo Bike, Schwinn Airdyne czy Octane Fitness Aircynex. Przyjrzymy się Airdynex od Octane Fitness sprawdzając skąd się wziął i co łączy go z rowerem Schwinn.

Zastanowimy się czy rower Octane Fitness AirdyneX jest w stanie sprostać oczekiwaniom stawianym wobec airbików (rowerów powietrznych).

Rower treningowy AirdyneX firmy Octane to mniej znany kuzyn słynnego Schwinn Airdyne Pro. Mimo że nie jest tak rozpoznawalny jak ten ostatni, AirdyneX jest w rzeczywistości ulepszoną wersją.

Fakt, że model ma w sobie już znaną nazwę modelu innej marki prawdopodobnie sprawia kłopoty ze zrozumieniem przez klientów. Tym czasem jeśli szukasz dobrego roweru powietrznego, który warto dołączyć do swojej bazy sprzętu cardio, dobrym pomysłem jest zainteresowanie się właśnie AirdyneX od Octane Fitness.

Na pierwszy rzut oka można nie rozpoznać AirdyneXa jako następcy modelu Airdyne (pomimo nazwy). Gdy zaczniemy porównywać specyfikację można zauważyć, że Airbike od Octane ma wiele wspólnego z Airdyne Pro – trochę zbyt wiele, aby był to przypadek 🙂

Jeżeli jest to część rodziny Airdyne, warto się tym FanBike’iem zainteresować. Wszystko co robi Schwinn ma dobrą renomę, zwłaszcza rowery Airdyne. Pytanie dlaczego model X to nie Schwinn, a Octane Fitness oraz czy są istotne różnice między nim, a Airdyne Pro?

Octane Fitness – Kim jest producent Airdynex?

Schwinn produkuje rowery treningowe od około czterdziestu lat. To Schwinn stworzył pierwszy rower powietrzny. ,,Airdyne’’ to nazwa, którą Schwinn nadał swoim rowerom – wszystkie noszą tę nazwę, ale z różnymi numerami, aby łatwiej rozróżnić modele.
Na przykład – ich najtańszym rowerem Airdyne jest AD2. Mają także AD6, który można kupić w dosyć przystępnej cenie. Schwinn Airdyne Pro (który jest w rzeczywistości tym samym rowerem co AD7) to ich najwyższej klasy rower powietrzny Airdyne. Jest najbardziej wytrzymały, z gwarancją wytrzymałości i najsolidniej wykonany.

Podsumowując – wszystkie urządzenia Airdyne pochodzą od Schwinn. Jak więc Octane Fitness znalazło się w nazwie modelu przed „Airdyne”?
Krótko mówiąc: Nautilus kupił Octane Fitness w 2015 roku.
Nautilus jest właścicielem marki Schwinn, a także Bowflex i Universal (i oczywiście marki Nautilus). Portfolio wszystkich tych marek sprawia, że firma ta stała się obecna w każdym zakątku branży fitnessu przeznaczonego dla domu i klubów fitness.

Wracając do Octane – Octane Fitness zostało założone w 2001 roku w celu doskonalenia modelu maszyny eliptycznej. Skoncentrowali się na produkcji orbitreków i wnieśli wiele dobrych rozwiązań na rynek urządzeń fitness i maszyn cardio. Wprowadzili także na rynek pionierski eliptyk, na którym możemy wykonać pełny treningu ciała w pozycji siedzącej.

Kiedy Nautilus kupił Octane postanowili połączyć zalety swoich marek i stworzyć najbardziej wytrzymałą wersję Airdyne Pro.

I to właśnie prowadzi nas do AirdyneX – rezultatu połączonych wysiłków. Czy ten super rower może spełnić wygórowane oczekiwania? Sprawdźmy.

Octane Fitness AirdyneX Fan Bike

O ile ktoś nie widział lub nie szukał Airdynexa, to prawdopodobnie mógł nawet wcześniej nie słyszeć o rowerze powietrznym Octane Fitness. Świadomość, że Octane jest partnerem Schwinna, powinna jednak być wystarczającą rekomendacją, żeby nie mieć obaw o to jak skonstruowany jest Airbike. W końcu Schwinn jest uważany za wysoki (złoty) standard w świecie rowerów treningowych.

Jakie są zalety AirdyneX

  • Nieograniczony, a jednocześnie narastający wraz z intensywnością opór powietrza sprawia, że Airdynex idealnie nadaje się do treningów interwałowych, HIIT lub Crossfit
  • Octane wyposażył rower powietrzny w mocną stalową ramę i układ korbowy klasy komercyjnej o zwiększonej wytrzymałości
  • W pełni regulowane siodełko w 3 płaszczyznach
  • Duża, czytelna konsola z dołączonym miernikiem RPM
  • 9 zaprogramowanych treningów
  • Kompatybilny z telemetrycznymi monitorami tętna
  • Łatwy i szybki montaż
  • Imponująca wytrzymałość dla użytkowników ważących nawet ponad 150 kg – idealna konstrukcja dla użytkowników o większej masie
  • Dobre warunki gwarancji
  • Wbudowane kółka transportowe i do szybkiego przesuwania roweru
  • Wbudowany uchwyt na butelkę z wodą
  • Wbudowane stacjonarne kołki do ćwiczeń, w których wykorzystuje się tylko siłę ramion

A jakie z kolei wady ma AirdyneX?

  • Brak monitora do kontrolowania pracy serca, choć w dobie sportowych zegarków i opasek fitness nie powinno stanowić to dużego problemu

Opór powietrza i „wiatrak” w rowerze powietrznym Airdynex

Podobnie jak wszystkie inne rowery Airdyne, AirdyneX to rower powietrzny, zwany także pod nazwą airbike lub fan bike. Oznacza to, że cały opór jest wytwarzany przez wirujący wentylator wyposażony w łopatki (ostrza). W rowerze powietrznym nie ma magnetycznie regulowanego oporu – opór powietrza jest bezpośrednio kontrolowany przez trenującego. Oznacza to, że im mocniej pracujemy na rowerze, tym opór jest większy. To rozwiązanie sprawia, że rowery powietrzne to prawdziwe wyciskacze kalorii i nie na próżno są używane jako element zawodów crossfit’owych.

Responsywność oporu i możliwie szybkie zmiany tempa powodują, że te rowery są tak świetne do treningów w HIIT i Crossfit, gdzie opór jest nieograniczony przez żadne mechaniczne lub elektroniczne przyrządy

Rowery typu Airbike są zaprojektowane do treningu interwałowego, ponieważ wysokie poziomy oporu mogą być wyczerpujące co pozwala znacznie skrócić i zintensyfikować trening. Oczywiście nie oznacza to też, że nie można swobodnie jeździć na urządzeniu Airdynez, ale z założenia te rowery mają dać porządny wycisk.

AirdyneX jest wyposażony w 27 calowy wentylator z 26 pojedynczymi łopatkami. Wszystkie te ostrza przecinające powietrze zapewniają wytworzenie odpowiedniego oporu. Dodatkową zaletą jest to że przy intensywnych ćwiczeniach dają też ciąg przyjemnego świeżego powietrza, które też możemy osłonić poprzez zastosowanie osłony – divertera na wentylator. Ci którzy lubią odczuwać ruch powietrza podczas treningu mogą odpiąć diverter,, ale jeśli za tym ktoś nie przepada to zastosowanie deflektor przeciwwiatrowego dostępnego z urządzeniem załatwia sprawę.

Rama roweru Airdynex jest wykonana z podwójnie wzmocnionej stali. Dzięki temu rower jest trwały. Pomaga to również w zapobieganiu korozji ramy, która zagraża takim konstrukcjom poprzez ludzki pot.

Jedną z różnic między AirdyneX i Airdyne Pro są korby – Octane Fitness wzmocniło system korbowy i „upgrade’owało” go do klasy komercyjnej. Model Airdynex powinien być w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie przez wiele osób bez awarii. Został zaprojektowany z myślą o klubach fitness, stąd bez problemu będzie nam służył przez lata.

Siodełko w rowerze powietrznym Airdynex

Siedzisko Airdynex jest identyczne jak w wersji Airdyne Pro. Samo siodełko jest dość standardowe i raczej wygodne. Ważną rzeczą jest to, że siedzenie jest w pełni regulowane – to znaczy w pionie i poziomie (regulacja przód / tył).

Regulacja pozioma zapewnia idealne dopasowanie podczas treningów. Zaskakujące jest to, że AD7 to dopiero pierwszy rower Airdyne z całkowicie regulowanym siedziskiem. Pokrętła regulacji siedziska są w AirdyneX wyprofilowane, a w Pro – standardowe.

Dla wybrednych – jeśli naprawdę nie spodoba się siedzisko to można je zdjąć i zastąpić innym, wybranym przez siebie.

Konsola w Octane Fitness Airdynex

Konsola AirdyneX to ta sama konsola, którą można znaleźć w Airdyne Pro i AD7. Konsola jest prosta, monochromatyczna, ale jest zdecydowanie skuteczna. Konsola jest wystarczająco duża, aby można zobaczyć wszystkie swoje dane naraz podczas treningu – bez czekania na wynik na ekranie, tak jak w modelach starszych np.: AD2.

Docenianą przez użytkowników częścią konsoli jest licznik obrotów na górze. Działa jako zachęta do intensywniejszego wysiłku podczas treningów. Może również pokazywać, ile kalorii spalasz na minutę, co również wpływa na motywację.

Airdynex jest wyposażony w 9 programów treningowych: 3 programy interwałowe, 5 programów nastawionych na konkretny cel i ustawienie ręczne, ideantycznie jak rower Schwinn Airdyne Pro. AirdyneX jest również kompatybilny z monitorami tętna na opaskach na klatkę piersiową firmy Polar.  Konsola wykorzystuje 2 baterie D, nie wymaga wtyczki dla zasilacza.

Montaż Roweru Powietrznego Airbie Octane Fitness

Większość użytkowników zgadza się, że montaż AirdyneX jest dość prosty. Instrukcja obsługi jest dobrze napisana, a ilustracje są wystarczająco duże, aby właściwie zrozumieć wskazówki. Wyjęcie go z pudełka oraz montaż powinny zająć około godzinę. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne narzędzia (klucz imbusowy, śrubokręt krzyżowy, mały klucz nastawny).

Udźwig Airdynex

AirdyneX ma maksymalną wytrzymałość na 160 kg. Ten sam limit posiadają Airdyne Pro i AD7. To imponujący limit udzwigu masy dla roweru treningowego.

Na rynku raczej próżno szukać roweru o większej masie udzwigu niż 160 kg. Nawet Assault AirBike Elite, zbudowany jak czołg, osiąga maksymalne takie same obciążenie maksymalne.

Ten Airbike nadaje się świetnie dla większych użytkowników. Został zaprojektowany, aby wytrzymać intensywne treningi sportowców o dużej masie, więc w skrócie – rower jest dobrze zbudowany i nada się nawet dla najbardziej wymagających i nie lekkich użytkowników.

Gwarancja na Airdynex

Gwarancja na ten rower jest nieco inna niż na Airdyne Pro. Jest objęty następującą gwarancją firmy Octane:

– 10 lat gwarancji dla ramy
– 3 lat gwarancji na części
– 6 miesięcy użytkowania [6 month labor]

Różnica między Airdyne polega na tym, że mamy dodatkowy rok gwarancji na części, Pro ma tylko 2 lata. To świetna gwarancja dla roweru do klubu fitness czy siłowni, więc tymbardziej dla użytkownika prywatnego. Wspomniany wyżej AirBike Elite (prawdopodobnie największa konkutrecja Schwinna i Octana) jest objęty jedynie 5-letnią gwarancją dla ramy.

Porównanie rowerów powietrznych AirdyneX vs Airdyne Pro

Jeśli uważnie przeczytać powyższy tekst, to można zauważyć, że nie ma mowy o zbyt wielu różnicach między AirdyneX a Pro. To dlatego, że tak naprawdę nie ma ich wiele.
AirdyneX jest urządzeniem klasy komercyjnej, czyli przeznaczonym do klubów fitness, siłowni, czy hoteli, co przekłada się na większą wytrzymałość konstrukcji. Poniższe zestawienie pokazuje jedyne różnice, jakie znalazłem między X i Pro.

Model Octane AirdyneX Schwinn Airdyne Pro
Gwarancja 10 lat na ramę, 3 lata na części, 6 miesięcy użytkowania 10 lat na ramę, 2 lata na części, 6 miesięcy użytkowania
Układ korb klasa komercyjna Standard
Stopki klasa komercyjna Standard

AirdyneX ma również inny kolor, posiada żółty pasek wokół łopatek wentylatora i wygląda całkiem fajnie. Szczerze kolorystyka to jedyne różnice, jakie można znaleźć między tymi dwoma modelami. Udźwig, ciężary maszyn i wymiary są identyczne. Konsole i kierownica (multi-grip) są takie same. Siedzenia są również identyczne, oprócz ładnego, wyprofilowanego pokrętła do regulacji.

Mówiąc o wadze, to trochę zaskakujące, że AirdyneX nie waży więcej biorąc pod uwagę fakt, że układ korbowy i stopy stabilizujące są wzmocnione.

Podsumowanie przedstawienia rowerów powietrznych rodziny AirdyneX i Airdyne PRO

Po przyjrzeniu się Octane Fitness AirdyneX i potrenowaniu z jego pomocą, staje się oczywiste, że to naprawdę fajny i dobry Airbike. Trudno temu zaprzeczyć i znaleźć głosy za tym, że urządzenie jest nie warte uwagi. To solidnie zbudowana maszyna, która ma więcej niż potrzeba, aby wykonać solidny trening w domu lub klubie fitness.

Posiada w pełni regulowane siedzenie, kierownicę z wieloma uchwytami i konsolę, która pomaga utrzymać zaangażowanie podczas treningów.

Ale…

Różnice między AirdyneX a Schwinn Airdyne Pro są dosyć niewielkie. Można nawet stwierdzić, że większość ludzi nie jest w stanie odróżnić tych dwóch modeli.
Technicznie rzecz biorąc, AirdyneX ma mocniejszy układ korbowy, który może się przydać w zastosowaniach komercyjnych lub przy użytkowaniu w klubie sportowym lub przez solidnych i mocnych zawodników. Dodatkowy rok gwarancji na części jest miłym akcentem.

Darmowa wysyłka

od 300 zł

Promocje i rabaty

dla stałych klientów

Gwarancja

bezpiecznych zakupów

Zakup na raty

atrakcyjne warunki