Mówiąc krótko, elektryczna stymulacja mięśni ćwiczy twoje mięśnie w sposób jaki byłby nieosiągalny przy tradycyjnym treningu. Jest to „najbardziej strzeżony sekret” zawodowych sportowców i entuzjastów fitnessu, dzięki któremu udoskonalają swoje ćwiczenia i plany treningowe.
Elektryczna stymulacja mięśni (ang. EMS), nazywana także nerwowo-mięśniową stymulacją elektryczną (ang. NMES)=stymulator wysyła impulsy elektryczne do nerwów ruchowych, aby wywołać kontrakcję mięśni.
Kiedy włączysz stymulator Compex do swoich treningów pozwoli on zmaksymalizować Twoje wysiłki poprzez zaangażowanie większej ilości włókien mięśniowych. Compex oddziałuje zarówno na włókna wolo kurczliwe, które odpowiadają za wytrzymałość mięśniową, a także na szybko kurczliwe, wpływające na siłę i eksplozywność mięśni. Compex pomoże Ci ćwiczyć bardziej efektywnie co wpłynie na polepszenie efektów treningów.
Zalety elektrostymulacji mięśni
Nie zależnie od tego, czy jesteś „weekendowym wojownikiem”, który chce usprawnić powrót mięśni do formy, czy też czołowym sportowcem starającym się wzmocnić skoki wzwyż, Compex wspomoże Cię w osiągnięciu celu.
NMES został stworzony aby:
- Wzmacniać siłę i zwartość mięśni
- Powiększać masę mięśniową
- Polepszać maksymalny minutowy pobór tlenu (VO2max)
- Zwiększać siłę eksplozywną
- Przyspieszać rekonwalescencję
Używając wbudowanych programów, NMES może wspomagać:
- Podwyższenie skoku wzwyż
- Zwiększenie siły mięśniowej
- Szybkość regeneracji
- Poprawę cyrkulacji krwi
- Zwiększenie siły mięśni postawy
Elektrostymulacja nie służy zastępowaniu treningów, a raczej do wzmocnienia efektów wykonywanych ćwiczeń. Sportowcy mogą używać wbudowanych programów Compex dla maksymalizacji rezultatów treningów.
Czym EMS różni się od TENS?
EMS (pl. Elektryczna stymulacja mięśni) jest mylona z TENS (pl. Przezskórna stymulacja elektryczna nerwów), która jest częstą metodą leczniczą używaną przez fizjoterapeutów. Compex EMS dostarcza impulsów elektrycznych o określonej częstości w celu pobudzenia nerwów ruchowych. Te nerwy pobudzają mięśnie do kontrakcji zależnie od użytej przez urządzenie rezystencji. Mózg reaguje dokładnie tak samo jakbyśmy rzeczywiście podnosili ciężary.
TENS (pl. Przezskórna stymulacja elektryczna nerwów) została stworzona aby oddziaływać na nerwy czuciowe. Zwykle nerwy czuciowe po otrzymaniu sygnału przekazują go do mózgu, a ten decyduje czy odczucie ma charakter bólowy, cieplny, delikatny etc. Celem programów TENS jest złagodzenie bólu poprzez wymuszone wydzielanie endorfin (programy o niskiej częstotliwości impulsów) lub zablokowanie sygnałów bólowych do mózgu zgodnie z tzw. Gate Theory (programy o wysokiej częstotliwości impulsów).